۱۸ مرد ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۱۱

کنترل مصرف آب با قرار دادن مشترکین پرمصرف در کانون افزایش قیمت

دولت قصد دارد با توجه به تفاوت قیمت تولید آب و هزینه پرداختی مشترکین، تعرفه‌های آب را افزایش دهد. لازم است که در گام اول مشترکین پرمصرف به عنوان جامعه هدف این افزایش قیمت قرار گیرند و مصارف خارج از الگوی آنها به قیمت تمام‌شده یا بیشتر محاسبه گردد.

گران شدن آببه گزارش عیارآنلاین، یکی از چالش‌های مهم پیش روی کشور در سال‌های نه چندان دور، کمبود منابع آب است. منابع آب تجدیدپذیر کشور در سال ۹۳ بیش از ۱۳۰ میلیاردمترمکعب بوده که این مقدار در سال ۹۴ به ۱۱۶ میلیاردمترمکعب رسیده و در سال جاری این میزان باز کمتر شده است. در حال حاضر  ۸۶ درصد از منابع آب تجدیدشونده کشور مورد استفاده قرار می‌گیرد.

یکی از مسائل مهم در مدیریت مصرف آب تعرفه‌گذاری صحیح تعرفه آب است. چیت‌چیان، وزیر نیرو در نخستین همایش ملی اقتصاد آب در تاریخ ۵ مرداد ۹۵، در این رابطه اعلام کرد: « قیمت آب در کشور به حدی پایین است که کسی برای سرمایه‌گذاری برای کاهش مصرف آب انگیزه ندارد.» وی در این همایش لزوم توجه همه‌جانبه به اصلاح قیمت آب را خواستار شده است. در حال حاضر بر اساس مصوبه جدید دولت متوسط قیمت آب برای مشترکین خانگی ۳۵۰ تومان برای هر مترمکعب است، در حالی که قیمت تمام‌شده تولید آن ۱۲۰۰ تومان برای هر مترمکعب است و مابقی به صورت یارانه از طرف دولت پرداخت می‌شود.

یکی از اساسی‌ترین گام‌های اصلاح تعرفه آب، استفاده از نظام تعرفه‌گذاری پلکانی-افزایشی است. نظام تعرفه‌گذاری پلکانی-افزایشی با توجه به روند مصرف عموم مردم، میزان مشخصی از هر حامل انرژی را به عنوان «الگوی مصرف مجاز» تعریف می‌کند و هزینه مصرف کمتر از الگو، ارزان‌تر تعیین می‌شود. با عبور مصرف از مقدار الگو، قیمت به صورت ناگهانی افزایش می‌یابد تا مشترکین پرمصرف با پرداخت هزینۀ واقعی انرژی، رفتار خود را اصلاح کنند و فشار افزایش قیمت نیز از عموم مردم برداشته شود.

از ابتدای مهرماه سال ۹۴، بنا بر پیشنهاد وزارت نیرو با الهام از نظام تعرفه‌گذاری پلکانی-افزایشی و با تصویب شورای اقتصاد، پله‌های بالای مصرف آب با درصد بالاتری نسبت به سایر پله‌ها افزایش یافت. در نتیجه، مشترکین پرمصرف که نسبت به تعداد کل مشترکین آب، تعداد کمی هستند، هزینه بیشتری برای مصرف بی‌رویه آب خود  پرداخته و انگیزه بیشتری برای اصلاح الگوی مصرف خود پیدا می‌کنند.

۱۳۹۵۰۵۱۹۰۱

وزیر نیرو نیز در روزهای اخیر با گلایه از قیمت پایین آب اعلام کرده که تا زمانی که آب با قیمت مناسب در اختیار مصرف کنندگان قرار نگیرد، مدیرت غیر قابل کنترل است.

به نظر می‌رسد که دولت و به صورت ویژه وزارت نیرو، تصمیم بر افزایش قیمت آب دارند. اگرچه به نظر نمی‌رسد به دلیل برخی از ملاحظات اجتماعی و سیاسی این اتفاق در سال ۹۵ رخ دهد، اما لازم است که در تغییر قیمت آب چند نکته مدنظر قرار گیرد:

۱. افزایش یکسان تعرفه آب برای مشترکین پرمصرف و کم مصرف خلاف عدالت است. لازم است که بر مبنای الگوی عمومی مصرف، میزانی را به عنوان حد مجاز مصرف تعریف نمود و این میزان و الگوی مصرف آب هر مشترک برای اطلاع از شیوه مصرف خود در قبوض دریافتی درج گردد.

۲. تفاوت تعرفه پلکان‌های آب باید به گونه‌ای تعیین شود که مصارف خارج از الگوی مشترکین پرمصرف از بازدارندگی بالایی برخوردار باشد. در این صورت، مشترکین پرمصرف آب انگیزه بالایی برای کاهش مصرف آب خود خواهند داشت.

** علی مقتدایی

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: