سناریوی جدید بانک‌ها برای وام ازدواج

اعطای تسهیلات وام ازدواج ۱۰ میلیون تومانی با وجود مخالفت اغلب بانک‌ها از سوی بانک مرکزی در بودجه امسال تصویب شده است، اما حالا برخی بانک‌ها به صورت غیررسمی به مخالفت خود برای پرداخت این تسهیلات ادامه‌ می‌دهند.

به گزارش عیارآنلاین، سقف وام ازدواج با تصویب بانک مرکزی از ۳ میلیون تومان به ۱۰ میلیون تومان افزایش یافت و بر این اساس ۴۵٠ هزار نفر داوطلب این تسهیلات ۴۸ ماهه را با نرخ کارمزد ۴ درصد دریافت خواهند کرد اما این امر مشروط بر این است که بانک‌ها از پرداخت تسهیلات سر باز نزنند؛ موضوعی که این روزها برخی از متقاضیان این تسهیلات با آن درگیرند.

هرچند تخطی و سر باز زدن بانک‌ها از پرداخت وام ازدواج به ارسال بخشنامه از سوی بانک مرکزی رسید، اکنون باز برخی از متقاضیان دریافت وام ازدواج در زمان مراجه به بانک با شرایطی مواجه می‌شوند که قانونی نیست و نشان می‌دهد که بانک‌های مخالف با افزایش سقف این تسهیلات، همچنان بر پای اختلاف نظر خود با بانک مرکزی ایستاده‌اند.

برخی از بانک‌ها در زمان مراجعه زوجین برای دریافت وام ازدواج به جای یک ضامن، درخواست دو ضامن کارمند رسمی را دارند که شرایط دریافت وام را سخت‌تر می‌کند و احتمالا متقاضی به دنبال گزینه تغییر بانک یا انصراف از صف انتظار دریافت تسهیلات می‌رود.

پس از تصویب وام ازدواج ۱۰ میلیون تومانی برخی بانک‌ها از متقاضیان برای اعطای این وام ثبت‌نام نمی‌کردند و اینگونه به صورت علنی از تصمیم بانک مرکزی سر باز می‌زدند. حالا هم که بحث تضمین‌های بانکی برای دریافت تسهیلات شیوه جدید سنگ‌اندازی این بانک‌ها برای وام ازدواج ۱۰ میلیون تومانی شده است.

حالا باید دید که بانک مرکزی چه رویکردی را برای تخطی بانک‌ها از مصوبه خود در پیش خواهد گرفت و در نهایت آیا زوج‌های جوان می‌توانند وام ۱۰ میلیون تومانی ازدواج خود را دریافت کنند؟

منبع: آنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: