گرایش خانواده ها به تک فرزندی زنگ خطری جدی برای جمعیت کشور/ مشکل جمعیتی کشور با شعار حل نمی‌شود

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گرایش خانواده ها به تک فرزندی را زنگ خطری جدی برای جمعیت کشور خواند وافزود: اکثر زوجینی که تمایل به داشتن یک فرزند دارند از وضعیت مالی مناسبی برخوردار هستند.

به گزارش عیارآنلاین، حیدرعلی عابدی  در رابطه با اظهارات مدیرکل دفتر آمار و اطلاعات ثبت احوال مبنی بر تک فرزندی ۱۹ درصد خانواده‌های ایرانی، گفت: متاسفانه این موضوع در کشور باب شده به‌گونه‌ای که اکثر زوجینی که تمایل به داشتن یک فرزند دارند از وضعیت مالی مناسبی برخوردار هستند بنابراین نمی توان گفت عدم تمایل به داشتن فرزند بیشتر تنها به دلیل مسائل اقصادی باشد.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی، گرایش خانواده‌های ایرانی را به تک فرزندی زنگ خطری جدی دانست و یادآور شد: باید به صورت جدی به تبعات و آسیب های فرهنگی و اجتماعی پدیده تک فرزندی توجه کرد چون با رواج و گسترش این پدیده کشور به سمت پیری جمعیت پیش می رود  به طوری که برای مثال  زمانی می رسد که آموزش و پرورش  به اجبار باید از هر سه دبستان، دبیرستان و دانشگاه یکی را تعطیل کند.

این نماینده مردم در مجلس دهم،  کمبود نیروی کار فعال را از پیامدهای روی آوردن خانوداده های ایرانی به تک فرزندی خواند و افزود: نیاز اولیه توسعه اقتصادی هر کشوری  وجود نیورهای جوان، فعال، پویا وکارآمد است اما با این رویه ای که خانواده های ایرانی در پیش گرفتند باید شاهد بحران کاهش نیروی در سن فعالیت در آینده نزدیک باشیم.

عابدی اشغال مشاغل کشور را از سوی اتباع بیگانه در آینده از جمله آسیب های رواج پدیده تک فرزندی  در کشور خواند و گفت: با گسترش این پدیده کشور با پیری جمعیت روبرو شده و به دلیل کمبود نیروی کار جوان تعداد زیادی از مشاغل کشور را مانند برخی از کشورهای اروپایی به اجبار اتباع بیگانه اشغال می کنند.

وی ادامه داد: در حال حاضر مشکل بیکاری در اکثر خانواده‌های ایرانی وجود دارد به طوری که حتی شاید در برخی خانواده ها دو الی سه جوان بیکار باشد و حتی تعداد زیادی از خانواده های کشور تصور کنند گفتن این اظهارات  خیلی با نیازهای جامعه تطابق ندارد ولی به دلیل تبعات و آسیب های ناشی از پدیده تک فرزندی و بی رغبتی زوجین به فرزند آوری بیشتر که آینده کشور را با مشکلات بیشماری مواجه می کند  خانواده های ایرانی باید این موضوع را به عنوان یک هشدار تلقی کرده و نسبت به آن توجه جدی داشته باشند.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی، بر لزوم حذف و اصلاح قوانین مصوب در رابطه با سیاست”  فرزند کمتر، زندگی بهتر ” در کشور تاکید کرد وگفت: این شعار به مدت بیش از سه دهه به صورت سازمان یافته و با تمام توان و امکانات و وضع قوانین در جهت عملی شدن در کشور به کار گرفته شد به گونه‌ای که در ابعاد زندگی و باور خانواده های ایرانی رسوخ کرده بنابراین به صورت جدی باید قوانین مصوب شده در این رابطه حذف و علاوه بر این فرهنگ سازی مناسبی از سوی رسانه ها برای حذف تفکر فرزند کمتر، زندگی بهتر هم انجام شود.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان در مجلس دهم، با بیان اینکه مشکل جمعیتی کشور با شعار حل نمی شود، ادامه داد: نباید فراموش کرد که مشکل جمعیتی کشور با شعار حل نمی شود بلکه رفع آن نیازمند اعمال سیاست های تشویقی مناسب  از سوی دولت مانند افزایش مرخصی زایمان، گسترش مهدهای کودک در نزدیک محل کار زوجین، رایگان شدن آزمایش ها و مراقبت های دوران بارداری، تحت پوشش قراردادن کلیه هزینه‌های پزشکی و مراقبتی فرزندان زیر ۱۸ سال و حمایت اقتصادی مناسب از زوجین نابارور است.

این نماینده مردم در مجلس دهم، ناباروری را چالش جمعیتی کشور برشمرد و بر لزوم گسترش حمایت اقتصادی دولت از زوجین نابارور تاکید کرد و گفت: مشکل جمعیتی کشور تک بعدی نیست که بتوان به راحتی آن را رفع کرد زیرا باید به رفع تمامی ابعاد آن در کنار هم توجه داشته باشیم.

عابدی ارائه تسهیلات مناسب به زوجین نیازمند را برای فرزند آوری بیشتر ضروری خواند و افزود: از آنجایی که برخی خانواده به دلیل وضعیت نامناسب اقتصادی تمایلی به فرزندآوری ندارند بنابراین دولت باید حمایت اقتصادی مناسبی را از خانواده های مذکور داشته باشد.

وی بر لزوم طراحی برنامه ای منسجم ومناسب در جهت ترغیب زوجین به فرزندآوری از سوی دولت تاکید کرد و یادآور شد: تمامی هزینه های درمانی، چشم پزشکی، دندانپزشکی کودکان و نوجوانان زیر ۱۸ سال باید رایگان شده و در طرح تحول سلامت دیده شود زیرا هزینه فرزندآوری و رسیدگی به فرزندان بسیار بالا است.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: تامین هزینه های تحصیلی در بخش های غیرانتقاعی و خصوصی از دیگر اقدامات تشویقی است که باید به آن توجه کرد.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی،  بر لزوم همکاری تمامی دستگاه ها برای رفع مشکل جمعیتی در کشور تاکید کرد و افزود: تلاش یک دستگاه به تنهایی برای رفع این مشکل کارساز نیست  بلکه باید تمامی دستگاه ها برای رفع این مشکل با هم هماهنگی لازم را داشته و  نسبت به ارائه و اجرای اقدامات تشویقی برای افزایش تمایل خانواده به فرزندآوری اقدام کنند./

منبع:خانه ملت

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: