پیشنهاد افزایش ۳۵ درصدی تعرفه آزمایشگاه های طبی به شورای عالی بیمه رفت

آقاجانی، معاون درمان وزیر بهداشت،درمان و آموزش پزشکی گفت: با دستور وزیر بهداشت، پیشنهاد افزایش مجدد تعرفه خدمات آزمایشگاه های تشخیص طبی به میزان ۳۵ درصد به شورای عالی بیمه رفت.

به گزارش عیارآنلاین، محمدآقاجانی درباره اعتراض آزمایشگاه های تشخیص طبی نسبت به تعرفه های پایین خدمات آنها افزود: نه تنها در خدمات آزمایشگاه های تشخیص طبی بلکه در بسیاری از حوزه های خدمات پزشکی تعرفه های مصوب با قیمت تمام شده واقعی فاصله دارد.
وی ادامه داد: آزمایشگاه های تشخیص طبی برای اینکه بتوانند از تجهیزات مدرن و به روز استفاده کنند نیاز به این دارند که تعرفه خدمات آنها واقعی باشد به همین علت با دستور وزیر بهداشت، درخواست افزایش مجدد تعرفه خدمات این مراکز با پیشنهاد چند انجمن آزمایشگاهی کشور به شورای عالی بیمه فرستاده شد.
معاون وزیر بهداشت درباره میزان افزایش پیشنهادی این تعرفه ها به خبرنگار ایرنا گفت: در این پیشنهاد افزایش حدود ۳۵ درصدی تعرفه های خدمات آزمایشگاه های تشخیص طبی از شورای عالی بیمه درخواست شده است البته در مصوبه امسال دولت برای تعرفه های پزشکی بخش خصوصی نیز تعرفه های آزمایشگاه ها ۱۱٫۷ درصد رشد کرد که از میانگین رشد ۱۰ درصدی تعرفه کل خدمات بیشتر بود.
آقاجانی درباره اقتصادی بودن فعالیت آزمایشگاه ها اضافه کرد: فعالیت آزمایشگاه های تشخیص طبی کوچک به علت اینکه تعداد نمونه های کمی دارند، حتی اگر تعرفه های خدمات آنها بالا هم باشد، باز هم اقتصادی و سودآور نمی شوند.
وی گفت: تعداد زیاد آزمایشگاه های تشخیص طبی و کم بودن تعداد مراجعه کنندگان هر کدام از آنها باعث می شود که فعالیت آنها اقتصادی نباشد، این واقعیتی است که وجود دارد و فقط آزمایشگاه های متوسط و بزرگ هستند که می توانند به راحتی ادامه خدمت دهند.
معاون وزیر بهداشت افزود: برخی دستگاه های تشخیصی بسیار گران هستند، به عنوان مثال دستگاه الایزا (دستگاهی برای خوانش و ردیابی آنتی ژن ها در نمونه های آزمایشگاهی) بسیار پر هزینه است اما بررسی ها نشان می دهد که در آزمایشگاه های کوچک از این دستگاه روزانه کمتر از نیم ساعت استفاده می شود و این یعنی اینکه از این دستگاه ها در بخش خصوصی به اندازه کافی استفاده نمی شود و میزان استفاده از این دستگاه ها به نسبت جمعیت منطقی نیست.
آقاجانی گفت: البته واقعی نبودن تعرفه های خدمات تشخیصی و درمانی در حوزه های دیگر نیز وجود دارد به عنوان مثال قیمت مصوب خدمات هتلینگ یک بیمارستان ۱۳۳ هزار تومان است در حالی که قیمت تمام شده آن که مصوب شورای عالی بیمه است، ۲۰۳ هزار تومان است.
وی در پاسخ به این پرسش که آیا آزمایشگاه های کوچک ورشکست هستند، ادامه داد: هنوز ورشکست نشده اند زیرا اگر ورشکست بودند، نباید به فعالیتشان ادامه می دادند اما فعالیت آنها از نظر اقتصادی بازده کافی ندارد.

منبع: ایرنا

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: