۱۷ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۱۲

دستور رئیس‌جمهور برای حل مشکل املاک آموزش و پرورش/ وجود ۹۶ هزار ملک آموزشی

واسعی، مدیرکل دفتر حقوقی، املاک و حمایت قضایی آموزش و پرورش: اگر املاکی در آموزش و پرورش مورد نیاز نیست،‌ آن را به مالک برگردانند و اگر نیاز است، قرارداد اجاره منعقد شود./ رئیس جمهور دستور داده است تا آموزش و پرورش نباید در خصوص املاک مشکلی داشته باشد./ ۹۶ هزار ملک دارد که برای حدود ۴۰ هزار ملک مستندسازی کرده و سند گرفته‌ایم و برای مابقی هنوز سند گرفته نشده است./ هزینه‌های دریافت سند زیاد شده و آموزش و پرورش قادر به تأمین همه هزینه‌ها نیست./ سالی ۱۵ هزار مشاوره حقوقی داشته‌ایم.

به گزارش عیارآنلاین، فریدون واسعی مدیرکل دفتر حقوقی، املاک و حمایت قضایی آموزش و پرورش در خصوص «املاک تحت پوشش این وزارتخانه»، اظهار داشت:‌ آموزش و پرورش نزدیک به ۹۶ هزار ملک دارد که برای حدود ۴۰ هزار ملک مستندسازی کرده و سند گرفته‌ایم و برای مابقی هنوز سند گرفته نشده است.

وی ادامه داد:‌ سه سال پیش برنامه‌ای ارائه دادیم تا سالی ۷ هزار جلد سند دریافت کنیم،‌ اما نتوانستیم آن را مطابق برنامه جلو ببریم؛ دلیل این بود که در شرایط فعلی، امکان چنین کاری وجود نداشت.

واسعی افزود: در حال حاضر اخذ سند تک‌برگی سخت‌تر شده است و نقشه UTM می‌خواهد؛ ضمن اینکه هزینه‌های دریافت سند زیاد شده و آموزش و پرورش قادر به تأمین همه هزینه‌ها نیست.

مدیرکل دفتر حقوقی، املاک و حمایت قضایی آموزش و پرورش تصریح کرد: آموزش و پرورش یکسری املاک اختلافی با دستگاه‌های اجرایی مانند ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره)،‌ مجتمع اقتصادی کمیته امداد و بنیاد شهید و امور ایثارگران دارد که املاک آنها بالغ بر ۶۰ مورد است.

وی با بیان اینکه آموزش و پرورش این املاک را استفاده می‌کند و نهادهای یاد شده نیز مدعی مالکیت آنها را دارند،‌ گفت: این نهادها با آموزش و پرورش همکاری خوبی دارند و بنای آنها، این است که املاک آنها تعیین تکلیف شود؛ ضمن اینکه احکامی در قوانین برنامه و بودجه آمده است و در قانون بودجه امسال نیز دولت می‌تواند ۲۰۰ میلیارد تومان بابت مطالبات از دستگاه‌های اجرایی از جمله این املاک، به ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره)‌ بدهد.

واسعی اضافه کرد: سال ۹۳ چنین حکمی بود،‌ اما ۷۵ میلیارد تومان را بابت املاک در تصرف آموزش و پرورش به ستاد اجرایی فرمان امام (ره)‌ دادند که سند ۱۱ ملک آموزش و پرورش منتقل شد.

مدیرکل دفتر حقوقی، املاک و حمایت قضایی آموزش و پرورش افزود: اخیراً نامه‌ای با امضای وزیر آموزش و پرورش برای رئیس جمهور ارسال شده است و وی نیز دستور داده است تا آموزش و پرورش نباید در خصوص املاک مشکلی داشته باشد و باید مشکل املاک و مدارس آموزش و پرورش حل شود.

وی تصریح کرد: آموزش و پرورش یکسری املاک دارد که عرصه آن متعلق به اشخاص است؛ یعنی سند زمین به نام اشخاص بوده اما اعیان آن مربوط به آموزش و پرورش است که اینها شامل دو دسته است؛ یکی املاک دارای حکم خلع ید یا قلع و قمع و دیگری املاک مستحق‌‌للغیر است که تفاوت‌ آنها در این است که املاک قلع و قمعی، املاکی هستند که از آنها شکایت شده است و از املاک نوع دوم هنوز شکایتی نشده است.

واسعی با بیان اینکه برنامه آموزش و پرورش در این سال‌ها این بوده است تا هر کاری نسبت به این املاک لازم است صورت گیرد را انجام دهد، گفت: یکی از راه‌ها در این خصوص این بوده است که اگر قسمتی از مدرسه مورد نیاز نباشد، آن یک قسمت را به مالک برگردانیم.

مدیرکل دفتر حقوقی، املاک و حمایت قضایی آموزش و پرورش تأکید کرد: با اعتبارات محدودی که داشته‌ایم، بخشی از فضاها تعیین تکلیف کرده‌ایم؛‌ برای نمونه اداره کل آموزش و پرورش استانی با مالک قراردادی منعقد کرده و به تفاهم می‌رسد و در چند قسط مبلغ آن را پرداخت می‌کند.

وی افزود: با اعتبارات کمی که داشته‌ایم، املاک مازاد را نیز واگذار کرده‌ایم و اگر ملک مازادی داشته باشیم آن را واگذار می‌کنیم.

واسعی عنوان کرد: یکسری اموال نیز استیجاری است که اعتقاد دارم اولویت اول نبوده و این نقیصه‌ای برای آموزش و پرورش نیست که چند مدرسه استیجاری باشد؛ اما اخیراً بخشنامه‌ای صادر شده است که اگر املاکی در آموزش و پرورش مورد نیاز نیست،‌ آن را به مالک برگردانند و اگر نیاز است، قرارداد اجاره منعقد شود؛ ضمن اینکه از قابلیت خیرین نیز در این خصوص می‌توان استفاده کرد.

مدیرکل دفتر حقوقی، املاک و حمایت قضایی آموزش و پرورش در خصوص «میزان اجاره بهای املاک آموزش و پرورش»، اظهار داشت:‌ اجاره‌ها خیلی بالا نیست و مالکین با ما همکاری می‌کنند و تعداد املاک اجاره‌ای نیز بیش از ۹۰۰ مکان در کشور است.

وی در خصوص «حمایت‌های قضایی از فرهنگیان»، تصریح کرد: قانون حمایت قضایی از فرهنگیان در سال ۷۶ در مجلس شورای اسلامی تصویب شد و در ماده ۸۸ قانون مدیریت نیز به نوعی تنفیذ شده است.

 واسعی بیان داشت:‌ اگر کسی قصد شکایت داشته باشد یا علیه او شکایتی شود، باید یا خود این کار را انجام دهد و یا وکیل بگیرد، اما در قانون حمایت قضایی به افرادی که به خاطر کار و شرح وظیفه‌شان دچار مشکلی می‌شوند و نیاز به شکایت دارند، اجازه داده شده است از کارشناسان حقوقی آن دستگاه به عنوان وکیل در همه مراحل رسیدگی استفاده کنند و هزینه آن کاملاً رایگان است.

مدیرکل دفتر حقوقی، املاک و حمایت قضایی آموزش و پرورش خاطر نشان کرد:‌ آموزش و مشاوره حقوقی فرهنگیان را در دستور کار داریم که این کار در حد توان انجام می‌شود؛ ضمن اینکه سالی ۱۵ هزار مشاوره حقوقی داشته‌ایم و در سال‌های گذشته در تهران نیز برای مدیران مدارس کلاس‌های آموزشی با کمک دفتر رسیدگی به تخلفات اداری برگزار کرده‌ایم.

وی تصریح کرد:‌ مشکلاتی که برای مدیران مدارس پیش می‌آید را در قالب کلاس‌های آموزشی بیان می‌کنیم و در استان‌ها نیز این کلاس‌ها برگزار می‌شود؛ ضمن اینکه به همکاران حقوقی خود توصیه می‌کنیم که بیشتر به همکاران فرهنگی مانند مدیران مدارس و معلمان تربیت بدنی در خصوص آموزش‌های حقوق کمک کنند.

منبع: فارس

تلگر

چهره‌

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: