۱۶ مرد ۱۳۹۵ ساعت ۰۶:۰۷
پرونده "نیمه پُر"

گام بلند خودکفایی در یکی از قدیمی‌ترین نیروگاههای حرارتی ایران

نیروگاه رامین اهواز به عنوان بزرگترین نیروگاه حرارتی کشور که یکی از قدیمی ترین نیروگاههای ایران محسوب می شود، با ورود به بحث داخلی سازی تجهیزات مورد نیاز خود در طول ۷ سال گذشته، تواسنته گام های موثری را در بحث خودکفایی بردارد.

به گزارش عیارآنلاین، نیروگاه رامین اهواز که یکی از قدیمی ترین نیروگاههای حرارتی ایران است، با هدف تأمین برق استان خوزستان و شبکه سراسری در کیلومتر ۲۰ جاده اهواز – مسجد سلیمان در نزدیکی رودخانه کارون و شهر ویس (شمال شرقی اهواز) احداث شده است. این نیروگاه با ۶ واحد (۴ واحد ۳۰۵ مگاواتی و ۲ واحد ۳۱۵ مگاواتی) توان تولید ۱۸۵۰ مگاوات برق را دارد و با این توان، بزرگترین نیروگاه حرارتی کشور محسوب می شود.

هر ۶ واحد این نیروگاه، توسط شرکتی از روسیه احداث شده و یک به یک به مدار بهره برداری وارد شده اند. در جدول زیر زمان بهره برداری از هر واحد نشان داده شده است.

در طی سالهای پس از پیروزی انقلاب اسلامی تا سالهای اخیر در مدت بیش از ۳۰ سال، تأمین قطعات و تجهیزات مورد نیاز واحدهای این نیروگاه در اغلب موارد با هزینه های هنگفت از کشور روسیه صورت می گرفت و کارشناسان روسی تماماً به خرج ایران برای راه اندازی برخی قطعات نیروگاهی در رفت و آمد بودند؛ تا اینکه متخصصان نیروگاه رامین تصمیم به داخلی سازی قطعات نیروگاهی گرفتند.

این حرکت که از سال ۸۷ با داخلی سازی ۳۰۶ نوع قطعه و با مجموع ۹۲۲۲ قلم کالا آغاز شد، در پایان شش ماهه نخست سال ۹۴ به داخلی سازی ۱۷۶۱ نوع قطعه و با مجموع ۷۱ هزار و ۸۲۵ قلم کالا رسید.

در طی این سالها، فعالیت متخصصان نیروگاه رامین اهواز با همکاری متخصصان دیگر شرکت های ایرانی به داخلی سازی برخی تجهیزات استراتژیک نیروگاهی از جمله پره های بلند توربین بخار، بخش الکترونیک سیستم کنترل توربین، تابلوهای میمیک، روغن هیدرولیک نسوز و … منجر شد.

منبع: تسنیم

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: