۱۶ مرد ۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۵۵
مدیرعامل آبفا:

مراحلی از آب شیرکن بوشهر تا یک ماه آینده وارد مدار می شود

مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور گفت: آبرسانی با تانکر به برخی نقاط شهرستان های بوشهر و برازجان در هفته های گذشته صورت گرفت و راه اندازی آب شیرین کن ها راهکار اساسی خروج این استان از مشکل کم آبی است که تا یک ماه آینده، مراحلی از آن وارد مدار می شود.

به گزارش عیارآنلاین، «حمیدرضا جانباز» امروز (یکشنبه) پیرامون آخرین وضعیت تامین آب در استان بوشهر افزود: بخش عمده ای از آبرسانی به این استان از خط انتقال مربوط به سد «کوثر» در استان کهگیلویه و بویراحمد تامین می شود.
به گفته این مقام مسئول، آب بخش هایی از شهرستان های بوشهر و برازجان نیز از منابع آب « چشمه ساسان » و رودخانه « شاپور » در استان فارس تامین می شود.
وی اضافه کرد: ماه های گذشته تعدادی از کشاورزان این دو استان اقدام به کشت محصولات آب بر از جمله برنج کرده اند که با هماهنگی های انجام شده با استانداری های فارس و بوشهر مقرر شده تا بخشی از خسارت کشت آنان توسط شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور پرداخت و آب مورد استفاده کشاورزی برای استفاده شرب مردم بوشهر استفاده شود.
جانباز تصریح کرد: راهکار اصلی و نهایی برای تامین آب شرب استان های ساحلی از جمله بوشهر، ساخت آب شیرین کن است که به صورت جدی در دستور کار قرار دارد و تا کمتر از یک ماه آینده، تعدادی از فازهای آب شیرین کن بوشهر وارد مدار می شود.
وی خاطرنشان کرد: اینک آب شیرین کن هایی در بوشهر، گناوه و منطقه عسلویه و جم در حال ساخت است و در مدت زمان کوتاهی با تنوع بخشیدن به منابع تامین آب، مشکل شهر بوشهر حل خواهد شد.
مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور یادآور شد: شبکه آبرسانی و توزیع آب شهر بوشهر با مشکلات جدی روبرو است و از جمله، هنوز منطقه بندی آن کامل نیست که البته با امضای قرارداد با شرکت های کره ای و سرمایه گذاری آنان در زمینه آب بدون درآمد، انتظار می رود در سال های آینده بخش عمده ای از مشکل تامین آب این شهر و سایر استان های ساحلی رفع شود.
به تفاضل مقدار آب ورودی به سیستم با مقدار مصرف واقعی، آب بحساب نیامده یا آب بدون درآمد اطلاق می شود.
وی یادآور شد: تاکنون برخی قطعی های مقطعی آب در بوشهر و برازجان بروز کرده که با تانکر اقدام به آبرسانی شده و در صورت تفاهم با کشاورزان، امید می رود بخش عمده ای از مشکلات حل شود.
به گزارش ایرنا، مشکل آب در ایران بیش از آن که مربوط به کم آبی باشد به مدیریت نادرست منابع آب مربوط است.
حفر چاه های غیرمجاز بسیار و ناتوانی دستگاه های مسئول برای جلوگیری از بهره برداری بی رویه از سفره های آب زیر زمینی، تفکیک نشدن آب قابل شرب و آبی که در سایر مصارف به کار گرفته می شود، ضعف فرهنگ مصرف و کم بارشی سال های گذشته، موجب آن شد تا در این دوران استان بوشهر با مشکلات بزرگی در تامین آب روبرو باشد.

منبع: ایرنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: