خرید ۶۶ هزارتن دانه روغنی کلزا/همه مطالبات کشاورزان تسویه شد

معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: امسال برای نخستین بار ۶۶ هزار تن دانه روغنی کلزا به صورت تضمینی توسط شرکت بازرگانی دولتی ایران از کشاورزان خریداری شد.

به گزارش عیارآنلاین، علی قنبری افزود: بابت خرید این مقدار کلزا مبلغ یکهزار و ۶۰۰ میلیارد ریال به حساب کلزاکاران واریز و تمامی مطالبات آنان تسویه شده است.
مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران اظهارداشت: خرید دانه کلزا با دو درصد ناخالصی و ۱۰ درصد رطوبت به قیمت هر کیلوگرم ۲۵ هزارو ۳۰۰ ریال انجام شد و استان های گلستان با خرید ۱۳ هزار و ۲۰۰ تن، خوزستان با ۱۲ هزار و ۷۰۸ تن،اردبیل با ۹ هزار ۱۷۶ تن و مازندران چهار و ۸۴۶ تن رتبه های اول تا چهارم بیشترین خریداران این محصول در کشور را به خود اختصاص دادند.
این مقام مسئول گفت: خرید دانه گلرنگ نیز توسط این شرکت انجام می شود که تاکنون یکهزار تن از این دانه روغنی با قیمت پایه ۲۴ هزار ریال با دو درصد ناخالصی و ۹ درصد رطوبت در استان فارس خریداری شده است.
معاون وزیر جهاد کشاورزی، خرید تضمینی آفتابگردان را یکی دیگر از فعالیت های کنونی این شرکت برشمرد و افزود: تاکنون مقدار۶۵ تن دانه روغنی آفتابگردان با قیمت پایه ۲۴ هزار و ۲۴۰ ریال خریداری کرده ایم که ۶۰ تن آن در خوزستان و پنج تن از این دانه روغنی در کرمان خریداری شده است.
وی گفت : امسال خرید تضمینی دانه روغنی سویا از کشاورزان از اوایل مهر ماه توسط مراکز خرید این شرکت آغاز خواهد شد.
به گزارش ایرنا، خرید تضمینی دانه های روغنی کلزا از فروردین امسال شروع و همچنان ادامه دارد.
دانه روغنی کلزا در ۳۰ استان کشور با قیمت مصوب هر کیلو گرم دو هزار و ۵۳۰ ریال در مراکز خریداری می شود.
پیش از این محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی گفته بود، در گذشته وضعیت کشور در زمینه تولید بذر مناسب کشاورزی غیرقابل قبول بود و به عنوان نمونه در زمینه تولید کلزا بذر F2در اختیار کشاورز قرار می گرفت که رویش نداشت و مسایل بسیاری را به وجود می آورد.
حجتی تاکید کرد: تولید کیفی بذر در افزایش تولید محصولات سالم موثر است و این امر در دستور کار وزارت جهاد کشاورزی قرار دارد، اما باید عمده کار به بخش خصوصی واگذار شود و دولت فقط فعالیت خود را بر افزایش رقم های بذر معطوف سازد.
وی گفت: سا ل های ۹۳- ۱۳۹۱هر سال به طور متوسط ۶ میلیون تن واردات گندم صورت گرفته، اما امسال به جای واردات، درصدد افزایش ذخایر داخلی هستیم و تاکنون واردات انجام نشده است .
نرخ رشد اقتصادی کشاورزی پیش از دولت یازدهم در کشور ۵٫۴ درصد بوده که در دو سال گذشته ۴٫۷ میلیارد دلار تراز غذایی کشور به نفع تولید داخلی انجام شد .

منبع: ایرنا

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: