۱۵ مرد ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۳۶
معاون وزیر نفت:

واگذاری توسعه فازهای دوم میدان های یادآوران و آزادگان شمالی به چینی ها قطعی نشده است

معاون وزیر نفت می گوید، واگذاری توسعه فازهای دوم میدان های نفتی یادآوران و آزادگان شمالی در غرب کارون به شرکت های چینی هنوز قطعی نشده است و مذاکرات همچنان ادامه دارد.

به گزارش عیارآنلاین، چندی پیش، برخی مسوولان صنعت نفت از واگذاری قطعی توسعه فاز دوم میدان یادآوران و همچنین احتمال واگذاری فاز دوم میدان آزادگان شمالی به شرکت های چینی خبر داده بودند، اما مدیرعامل شرکت ملی نفت در گفت وگو با ایرنا از ادامه مذاکرات خبر داده است.
علی کاردر در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا، درباره آخرین وضعیت واگذاری توسعه فازدوم میدان نفتی یادآوران و فاز دوم آزادگان شمالی به شرکت های چینی، گفت: طرح های پیشنهادی چینی ها هنوز در دست بررسی و نهایی نشده است.
مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران اضافه کرد: شرکت های چینی که بر اساس قرارداد، در توسعه فاز دوم این میدان ها در اولویت هستند، طرح ها و پیشنهادات خود را برای توسعه این میدان ها ارایه کرده اند، اما هنوز نهایی نشده است.
توسعه فازهای نخست دو میدان آزادگان شمالی و یادآوران که جزو بزرگترین میدان های نفتی ایران به شمار می روند را شرکت های چینی انجام داده اند و با توجه به متن قرارداد، برای واگذاری فاز دوم این میدان ها، آنها باید در اولویت قرار بگیرند.
بر این اساس، باید مذاکرات اولیه با شرکت های چینی انجام و پیشنهادات آنها دریافت شود تا در صورت به توافق نرسیدن، مذاکره با سایر شرکت ها صورت گیرد.
این دو میدان، جزو میدان های نفتی غرب کارون هستند که در غرب کشور در کنار مرزهای عراق قرار دارند. با توجه به سرمایه گذاری هنگفت عراقی ها با کمک شرکت های بین المللی برای بهره برداری از این میدان های مشترک، وزارت نفت، توسعه هر چه سریعتر این میدان ها را جزو اولویت های کاری خود اعلام کرده است.
شرکت نفت چین سی.ان.پی.سی (CNPC) هم اکنون در توسعه فاز نخست میدان آزاگان شمالی مشارکت دارد که در صورت به نتیجه رسیدن، توسعه فاز دوم نیز به همین شرکت واگذار خواهد شد.
تولید از میدان مشترک آزادگان شمالی از روزهای پایانی پارسال آغاز شده و بر اساس گزارش ها تاکنون بیش از پنج میلیون بشکه نفت از این میدان تولید شده است.
هدفگذاری تولید در فاز نخست توسعه میدان آزادگان شمالی ۷۵ هزار بشکه در روز بوده که این میزان تولید، محقق شده است.
میدان آزادگان شمالی نیز از جمله میدان های مشترک نفتی ایران با کشور عراق است که میزان نفت درجای آن معادل ۶٫۵ میلیارد بشکه برآورد شده است. طرح توسعه این میدان در دو فاز هریک با ظرفیت تولید ۷۵ هزار بشکه نفت در روز پیش بینی شده است که با بهره برداری هر دو فاز آزادگان شمالی، تولید از این میدان در مجموع ۱۵۰ هزار بشکه نفت خواهد بود.
میدان آزادگان شمالی با مساحت حدود ۴۶۰ کیلومتر مربع بخشی از میدان نفتی آزادگان است که در حدود ۱۲۰ کیلومتری غرب اهواز در مرز مشترک بین ایران و عراق در جنوب غرب ایران واقع شده است.
شرکت سینوپک چین توسعه فاز نخست میدان نفتی یادآوران را بر عهده دارد و مذکرات برای واگذاری فاز دوم این میدان نیز از چندی پیش آغاز شده است.
میدان یادآوران، از میدان های نفتی مشترک ایران است، که در استان خوزستان در ۷۰ کیلومتری جنوب غربی شهر اهواز و شمال خرمشهر، واقع شده است. حجم نفت درجای این میدان نفتی ۱۷ میلیارد بشکه برآورد می شود.
این میدان در مجاورت میدان سنباد از میدان های نفتی عراق قرار دارد. از این میدان دو نوع نفت سنگین و نفت سبک به ترتیب از دو لایه سروک و فهلیان تولید می شود.
میزان تولید نفت میدان یادآوران هم اکنون روزانه حدود١٠٠ هزار بشکه شامل ٨٣ هزار بشکه نفت سبک و ١٧ هزار بشکه سنگین است.

منبع: ایرنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: