۱۵ مرد ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۵۷
با پشت سرگذاشتن عربستان؛

ایران بزرگترین صادرکننده متانول به ترکیه شد

صنعت پتروشیمی ایران با پشت سر گذاشتن عربستان سعودی در نیمه نخست سال جاری میلادی به بزرگترین صادرکننده متانول به ترکیه تبدیل شد.

به گزارش عیارآنلاین، حجم واردات متانول ترکیه در نیمه نخست سال جاری میلادی به رقم ۲۸۳ هزار و ۵۹۰ تن رسید که افزایش ۲۴ درصدی را نسبت به مدت مشابه سال ۲۰۱۵ میلادی تجربه می کند.

بر این اساس در مدت زمان مشابه سال گذشته میلادی ایران حدود ۲۲۸ هزار و ۷۰۷ تن متانول به ترکیه صادر کرده بود.

همچنین میزان واردات این محصول پتروشیمی توسط ترکیه در ماه ژوئن سال جاری میلادی با افزایش ۱۹ درصدی نسبت به ماه گذشته میلادی به ۶۵ هزار ۷۲۳ تن بالغ شد. این رقم در ماه مه امسال ۵۵ هزار و ۴۴۶ تن بود.

در مجموع ایران با عرضه ۹۵ هزار و ۶۴۴ تن، بزرگترین صادرکننده متانول به ترکیه در نیمه اول امسال بود. اگر چه این رقم کاهش ۶ درصدی را در مقایسه با سال گذشته را نشان می دهد.

ایران همچنین بزرگترین صادرکننده این محصول به ترکیه در ماه ژوئن بود و ۳۱ هزار ۵۶۲ تن متانول در بازار ترکیه عرضه کرد که نزدیک به دو برابر حجم عرضه در ماه مه یعنی رقم ۱۶ هزار و ۱۰۳ تن بود.

از سوی دیگر، عربستان سعودی با ارسال ۵۲ هزار و ۹۲۷ تن به ترکیه در نیمه نخست امسال که یک سوم نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد داشته است؛ سومین صادرکننده متانول به این کشور بود.

همچنین صادرات عربستان به ترکیه در ماه ژوئن سال جاری میلادی با رشد ۱۰ درصدی نسبت به ماه پیش از آن به رقم ۹ هزار و ۸۳۵ تن رسید.

ترینیداد و توباگو نیز در جایگاه دومین صادرکننده متانول به ترکیه در ماه ژوئن میلادی قرار گرفت. اگر چه صادرات این کشور در نیمه نخست سال ۲۰۱۶ میلادی تنها ۲ درصد رشد داشت؛ با این حال صادرات ترینیداد و توباگو در ماه ژوئن رشد ۶۵ درصدی را نسبت به ماه پیش از آن ثبت کرد.

منبع: مهر

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: