۱۶ مرد ۱۳۹۵ ساعت ۰۶:۴۶

ساخت ۷ نیروگاه کوچک تولید برق در مازندران با سرمایه گذاری بخش خصوصی

مدیر عامل شرکت برق منطقه ای مازندران و گلستان گفت که بخش خصوصی در دولت یازدهم برای ساخت هفت نیروگاه کوچک ۱۰ تا ۲۵ مگاواتی در این منطقه سرمایه گذاری کرده است.

به گزارش عیارآنلاین، حسین افضلی روز شنبه هزینه ساخت هر نیروگاه کوچک ۱۰ مگاواتی را ۲۵۰ و ۲۵ مگاواتی را ۵۰۰ میلیارد ریال اعلام کرد.
وی گفت که تاکنون چهار نیروگاه از این تعداد شامل نیروگاه ۲۵ مگاواتی بندر امیرآباد، شهرک صنعتی بشل سوادکوه و تنکابن و همچنین نیروگاه ۱۰ مگاواتی هادی شهر بابلسر به بهره برداری رسیده است.
او افزود : سه نیروگاه در حال تکمیل هم ۱۰ مگاواتی و مربوط به چمستان ، تنکابن و محمودآباد است .
افضلی از صدور مجوز ساخت یک نیروگاه ۲۵ مگاواتی در مراوه تپه استان گلستان در سال جاری خبر داد و گفت : در طرح ایجاد نیروگاه کوچک دولت انرژی برق را از بخش خصوصی خریداری و بر اساس تعرفه یارانه ای به مشترکان استان می فروشد.
او افزود : بخشی از سرمایه مورد نیاز برای ساخت این نیروگاهها هم به صورت تسهیلات از صندوق توسعه ملی پرداخت شده است .
مدیرعامل شرکت برق منطقه ای مازندران و گلستان همچنین اصلاح خطوط فوق توزیع را از دیگر طرح های مهم این شرکت در ۲ سال اخیر معرفی کرد و گفت که در این مدت با حمایت دولت ،۱۴۰کیلومتر از خطوط فوق توزیع از رویان تا چابکسر به عنوان مرز بین مازندران و گیلان اصلاح و نوسازی شد.
** ساخت سه نیروگاه ۵۰۰ مگاواتی جدید در مازندران
افضلی همچنین صدور مجوز برای ساخت دو نیروگاه ۵۰۰ مگاواتی در مازندران را از دیگر اقدامات دولت تدبیر و امید در سه سال گذشته برشمرد.
وی ایجاد نیروگاههای جدید را مهم ترین راه برای برطرف کردن مشکلات افت ولتاژ انرژی برق در مازندران دانست و گفت : از ۲ سال پیش مجوز ساخت نیروگاه ۵۰۰ مگاواتی در شهرهای آمل و محمودآباد صادر شد.
افضلی به ساخت نیروگاه ۵۰۰ مگاواتی در نوشهر هم اشاره کرد و افزود : ساخت این نیروگاه از سال ۸۷ از سوی بخش خصوصی آغاز شد ولی به علت این که سرمایه گذار آورده اش را تامین نکرده بود ، ساخت آن دچار وقفه شده بود.
وی افزود : دولت تدبیر و امید به خاطر این که سرمایه گذار آورده اش را تامین نکرد ، از پرداخت تسهیلات ۲۷۰ میلیون دلاری برای ساخت آن جلوگیری کرد ولی اکنون با تامین آورده ، تسهیلات در مرحله پرداخت قرار گرفته است .
او پیشرفت فیزیکی نیروگاه نوشهر را ۲۲ درصد اعلام کرد و ادامه داد : بر اساس اظهار سرمایه گذار ، موتور این نیروگاه در کشور ایتالیا ساخته شده و در مرحله انتقال به کشور قرار دارد .
مدیر عامل برق منطقه ای مازندران و گلستان با اشاره به اینکه سرمایه گذار نیروگاه ۵۰۰ مگاواتی آمل نیز آبان ماه سال گذشته انتخاب شد ،گفت : این نیروگاه در مرحله گرفتن مجوز زیست محیطی قرار دارد.
وی افزود : البته نیروگاه محمودآباد دولتی است و از آنجائی که مجوز این نیروگاه با مشکل زیست محیطی مواجه شده ، در حال حاضر ادامه ساخت آن در پرده ابهام قرار گرفته است .
** سرمایه گذاری ۹۰۰ میلیارد ریالی برای کاهش ناپایداری شبکه
مدیرعامل شرکت برق منطقه ای مازندران و گلستان همچنین سرمایه گذاری دولت یازدهم برای پایدارسازی شبکه برق در مازندران را هم قابل توجه توصیف کرد و گفت : ایجاد ایستگاه ۴۰۰ کیلو ولت ماهفروجک در حد فاصل ساری – قائمشهر از جمله این اقدامات بوده است.
وی افزود : این ایستگاه که ۸۶۳ میلیارد ریال سرمایه گذاری بر روی آن انجام شده ، از طرح های مهم تولید برق مازندران در دولت یازدهم است که یک ماه پیش وارد مدار شد.
او ادامه داد : با وارد مدار شدن این ایستگاه ، پرباری ایستگاه ۴۰۰ کیلوولت نکا و ناریوران بابل از بین رفته و در نتیجه ناپایداری شبکه سراسری و پاسخگویی خطوط ۲۳۰ کیلوولت منشعب از نیروگاه نکا نیز کم شده است.
افضلی ، کاهش تلفات و بهبود ولتاژ شبکه انتقال و فوق توزیع مرکز مازندران ،بهبود پایداری و قابلیت اطمینان شبکه انتقال سراسری و منطقه را از اهداف و اثرات اجرایی این ایستگاه دانست .
مدیر عامل شرکت برق منطقه ای مازندران و گلستان گفت: وجود نیروگاه برق نکا در حاشیه شرق و نیروگاه سیاه بیشه در غرب استان سبب شد تا برخی از شهرهای مرکزی از جمله آمل ،بابلسر، محمودآباد ، بهنمیر و بابل با افت ولتاژ مواجه شوند.
افضلی افزود: طولانی بودن مسیر شهرهای مازندران به نسبت نیروگاه سبب شد تا انرژی تولید شده برق تلف شده و افت ولتاژ برای شهرهای مرکزی استان بi وجود بیاید.
نیروگاه نکا در ساحل دریای خزر دارای ظرفیت تولیدی دو هزار و ۲۱۴ مگاوات برق است که ۶ درصد تولید برق کشور را بر عهده دارد.
نیروگاه تلمبه ای سیاه بیشه در ۱۰ کیلومتری شمال تونل کندوان در مسیر رودخانه چالوس ظرفیت تولید برق به میزان ۱۰۴۰ مگاوات را دارد.
استان مازندران دارای دو شرکت توزیع برق با نام شرکت توزیع برق مازندران در ساری و شرکت توزیع برق غرب مازندران در نوشهر است .
شرکت برق در مازندران حدود یک میلیون و ۷۰۰ هزار مشترک دارد که در زمستان و پاییز روزانه ۷۰۰ مگاوات مصرف دارند ولی به خاطر گردشگری بودن استان میزان مصرف در بهار و تابستان روزانه به ۲ هزار و ۲۵۰ مگاوات افزایش می یابد.

منبع: ایرنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: