نهايي‌شدن تدوين برنامه‌هاي پنج‌ساله هلال‌احمر تا پايان مرداد

رئیس جمعیت هلال احمر: نهایی‌شدن تدوین برنامه‌های پنج‌ساله جمعیت تا پایان مرداد

رییس جمعیت هلال‌احمر با تاکید بر این که تدوین برنامه‌های پنج‌ساله تا پایان مرداد نهایی شده و پیش‌بینی می‌شود تا پایان شهریور در مجمع و شورای عالی تصویب شود، اظهار کرد: پیشنهادات برنامه‌ای هلال‌احمر برای اجرا در برنامه ششم توسعه به سازمان مدیریت ارائه می‌شود که در صورت حمایت و اجرای آنها شاهد تحولی بزرگ در کیفیت ارائه خدمات هلال‌احمر در کشور خواهیم بود.

به گزارش عیارآنلاین، امیرمحسن ضیایی در جلسه شورای معاونان این جمعیت که با حضور دکتر سعید نمکی، معاون توسعه امور اجتماعی و عمومی و دکتر حمید پوراصغری، رییس امور رفاه اجتماعی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور برگزار شد، ضمن ارائه گزارشی از فعالیت‌های نهضت جهانی و جمعیت هلال‌احمر کشور، گفت: امروز ۱۹۰ کشور دنیا عضو نهضت جهانی صلیب‌سرخ و هلال‌احمر هستند.

آنها با تکیه بر اصول هفتگانه بی‌طرفی، بی‌غرضی، عدم وابستگی، خدمات داوطلبانه، بشردوستی و یگانگی در قالب ۱۵۵ جمعیت صلیب‌سرخ و ۳۴ جمعیت هلال‌احمر و یک جمعیت ملی با نام سپر سرخ داوود به فعالیت می‌پردازند.

وی با اشاره به ارائه خدمات درمانی، برون‌مرزی، امداد و نجات، حمایتی، اجتماعی و عام‌المنفعه جمعیت هلال‌احمر، ادامه داد: از ویژگی‌های مهم هلال‌احمر خیریه، غیرانتفاعی، داوطلب‌محور و متعهد به اصول و چارچوب‌های بین‌المللی است و اکنون در بالاترین سطح پایبندی به تعهدات بین‌المللی قرار دارد.

ضیایی همچنین به سیر تحولات فعالیت‌های جمعیت هلال‌احمر در دهه‌های ۱۰، ۲۰، ۵۰ و ۹۰ نیز اشاره کرد و افزود: فعالیت‌های هلال‌احمر تا مدت‌ها بر امور درمانی متمرکز بود و متاسفانه پس از کم‌لطفی‌هایی که به هلال‌احمر شد، مسئولیت امور درمانی از این نهاد گرفته و به دولت واگذار شد که در نتیجه این جمعیت را با مشکلاتی از جمله بازپس‌گیری اموال خود که در اختیار سایر نهادها باقی‌مانده بود، مواجه کرد. رییس جمعیت هلال‌احمر با اشاره به فعالیت ۴۱۰ شعبه، ۵۰۱ پایگاه، ۲۳ پایگاه کوهستان، هشت هزار پرسنل و دو میلیون عضو داوطلب و جوان در این جمعیت، عنوان کرد: با این تعداد ظرفیت و امکانات، در سه سال گذشته به دو میلیون و ۲۱۱ هزار نفر در ۱۱۷ هزار و ۶۳۵ عملیات خدمات امدادی لازم و آماده‌سازی و کمک به تاب‌آوری جامعه را ارائه کردیم.

به گفته وی اگر دولت فقط تصدی حوزه امداد و نجات را بر عهده می‌گرفت، برای اداره یک‌هزار پایگاه، سالانه نیاز به ۸۵۰ میلیارد تومان اعتبار و استخدام ۳۰ هزار نیروی جدید، جدای از محاسبه امکانات لجستیکی و انبارها، امداد هوایی و فعالیت‌های داوطلبانه داشت. هیچ نهادی در کشور نمی‌تواند با تنگناهای موجود هلال‌احمر پاسخگوی وظایف محوله باشد و خوشبختانه این مهم با همت امدادگران، داوطلبان، جوانان و تمامی اعضای همدل و همزبان هلال‌احمری به بهترین نحو ممکن انجام شد. وی همچنین به موضوع فعالیت سازمان‌های مردم نهاد در کشور اشاره و اظهار کرد: جمعیت هلال‌احمر به عنوان بزرگترین سازمان مردم‌نهاد کشور آمادگی دارد تا راهبری فعالیت‌ها سازمان‌های مردم‌نهاد در کشور را بر عهده بگیرد و با توجه به سطح بسیار بالای ارتباطات ملی و بین‌المللی خود، فعالیت منسجم سمن‌ها را زیر پرچم نظام شکل دهیم.

بنابر گزارش پایگاه اطلاع رسانی جمعیت هلال‌احمر، رییس جمعیت هلال‌احمر ، گسترش تعامل با خیریه‌ها و سمن‌ها، افزایش مسئولیت‌پذیری اجتماعی، امداد سبز، تاب‌آوری، تعامل با اهداکنندگان خارج از کشور، گسترش فرهنگ و مفاهیم بشردوستانه، اصلاح قانون اساسنامه، کمک به توسعه خدمات دیالیز در کشور، توسعه خدمات توانبخشی به منظور ایجاد بیمارستان جامع توانبخشی کشور را به عنوان بخشی از طرح‌های راهبردی پیشنهادی این جمعیت برای اجرا در برنامه ششم توسعه کشور برشمرد.

منبع: مردم سالاری

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: