۱۶ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۲۵

آیا واردات روغن پالم افزایش چشم‌گیری داشته است؟

گرچه در سال جاری، میزان واردات روغن پالم افزایش یافته ولی برخلاف آنچه در برخی خبرها آمده، میزان افزایش واردات چندان زیاد نبوده و تنها به حدود ۱۳ درصد رسید. در مجموع، میزان واردات این محصول همچنان فاصله زیادی با میزان واردات در سال‌های ۱۳۸۷ تا ۱۳۹۲ دارد.

روغن پالمبه گزارش عیارآنلاین، پس از اعلام میزان واردات ایران در سه ماه ابتدایی سال جاری توسط گمرک جمهوری اسلامی، یکی از مسائلی که به به آن پرداخته شد افزایش میزان واردات روغن پالم بود و برخی خبرگزاری‌ها با عنوان «واردات روغن پالم بیش از ۲ برابر شد» این موضوع را مورد بررسی قرار دادند. علت افزایش میزان واردات روغن پالم در این اخبار نیز برداشته شدن مقطعی سقف واردات این محصول در سال جاری عنوان شده است. اما واقعیت داستان روغن پالم اینگونه نیست.

در واقع میزان واردات روغن پالم به کشور در سه ماه ابتدایی سال جاری کمتر از ۷۰ میلیون دلار بوده که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته تنها ۱۳ درصد افزایش یافته است. در واقع مشکل از آنجا نشأت می‌گیرد که واردات روغن پالم در گمرک جمهوری اسلامی تنها ذیل یک ردیف تعرفه صورت نمی‌گیرد و این مسئله آمار دقیق واردات روغن پالم و میزان تغییر آن را تحت الشعاع قرار داده است.

ردیف تعرفه مخصوص روغن پالم، ردیف تعرفه‌هایی هستند که با ۴ رقم ۱۵۱۱ آغاز می‌شوند. منتهی در سال‌های اخیر همواره بخشی از میزان واردات روغن پالم تحت ردیف تعرفه‌های دیگری که با ۴ رقم ۱۵۱۳ آغاز می‌شوند و مخصوص «سایر روغن‌های غیر مذکور» هستند انجام شده است. این مسئله موجب شده است نتوان آمار واردات روغن پالم را به روشنی دریافت. میزان واردات روغن پالم به تفکیک دو ردیف تعرفه گفته شده در نمودار و جدول زیر آورده شده است.

۱۳۹۵۰۵۱۶۰۴ ۱۳۹۵۰۵۱۶۰۵

بنابراین می‌توان نتیجه گرفت واردات روغن پالم در کشور در بین سال‌های ۱۳۸۷ تا ۱۳۹۲ از میزان بسیار بالایی برخوردار بوده ولی در دو سال اخیر به شدت از میزان واردات آن کاسته شده است. این کاهش میزان واردات در پی مباحثی بود که علیه استفاده از این روغن در منابع خبری مطرح شد و در ادامه بخشی از مصرف‌کنندگان داخلی دیگر از این روغن استفاده نکردند.

اما در سال جاری چنانچه تنها ردیف تعرفه‌های با ۴ رقم ابتدایی ۱۵۱۱، که مخصوص روغن پالم است را در نظر بگیریم، میزان واردات ۶۹ درصد افزایش یافته ولی در حقیقت این آمار درست نیست و میزان واردات مجموع روغن پالم تنها ۱۳ درصد افزایش یافته است. بنابراین گرچه میزان واردات روغن پالم افزایش یافته ولی برخلاف آنچه در برخی خبرها آمده میزان افزایش واردات چندان زیاد نبوده و در مجموع میزان واردات این محصول همچنان فاصله زیادی با میزان واردات در سال‌های ۱۳۸۷ تا ۱۳۹۲ دارد.

این مورد یکی از مواردی است که واردات یک کالا تحت ردیف تعرفه‌های متفاوتی که امکان شناسایی آن‌ها دشوار است، انجام می‌شود و توصیه می‌شود مسئولین گمرک جمهوری اسلامی در این موارد دقت عمل بیشتری به خرج دهند تا آمار واردات و صادرات کشور شفاف‌تر به دست افکار عمومی برسد.

** سیدعلی موسوی

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: