۱۲ مرد ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۵۶

معاون وزیر علوم خبر داد؛ افزایش ۲۰۰ درصدی اعتبارات تأمین و تجهیز دانشگاه‌ها

معاون اداری مالی و مدیریت منابع وزارت علوم، تحقیقات و فناوری از افزایش ۲۰۰ درصدی اعتبارات تأمین و تجهیز دانشگاه‌ها و برگزاری آزمون استخدام فراگیر دانشگاه‌ها تا پایان سال جاری خبر داد.

به گزارش عیارآنلاین، محمدحسین امید پیش‌ازظهر امروز در گردهمایی معاونین اداری مالی دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی که به میزبانی دانشگاه کردستان در سنندج برگزار شد، با قدردانی از میزبانی خوب دانشگاه کردستان، اظهار کرد: سال گذشته به لحاظ مالی، سال خوبی برای مجموعه آموزش عالی نبود و این به دلیل محدودیت دولت در بحث اعتباری و بودجه بود.

وی اضافه کرد: سال گذشته حدود ۹۲ درصد اعتبارات بخش آموزش عالی تخصیص پیدا کرد و این در صورتی است که سال‌های قبل این میزان به ۹۸ درصد هم رسیده بود.

امید تصریح کرد: در همایشی که با حضور آقای نوبخت برگزار شد، قول‌هایی مبنی بر جبران کسری اعتبارات سال گذشته داده‌اند که یک بخش آن عملی شده است.

به گفته معاون اداری مالی و مدیریت منابع وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، معاونین اداری مالی دانشگاه‌ها کارهای خود را شروع کنند و از هر منابعی برای آن‌ها استفاده کنید چون قطعاً تخصیص‌ها محقق خواهد شد.

وی اضافه کرد: اعتبارات دانشگاه‌ها در بحث تأمین و تجهیز در سه سال اخیر حدود ۲۰۰ درصد افزایش پیدا کرده، زیرا اعتقاد داریم که بهسازی و تعمیر بهتر از ساخت و ساز جدید است.

امید خاطرنشان کرد: پارسال اعتبارات تأمین و تجهیز حدود ۸۰ درصد و امسال نیز تاکنون حدود ۵۰ تا ۶۰ درصد افزایش داشته که این فرصت خوبی برای بازسازی فضاهای موجود و نیز تجهیزات است.

وی یادآوری کرد: از محل جدول ۱۴ سال ۹۵ اعتبارات خوبی گذاشته شده است که قرار شد با سایر تخصیصات این رقم نیز تخصیص پیدا کند که حدود ۳۰ درصد آن به دانشگاه‌ها اختصاص خواهد یافت.

معاون اداری مالی و مدیریت منابع وزارت علوم ابراز امیدواری کرد: گشایشی حاصل شود که اعتبارات جدول ۱۴ تخصیص پیدا کند که مشکلات اعتباری را تا حدودی کم خواهد کرد.

وی با اعلام آمادگی برای تبیین لایحه بودجه ۹۶ و این که این کار از دو ماه پیش آغاز شده است، گفت: کارگروهی برای این کار تشکیل شده که امید است تا قبل از پایان شهریورماه کار خود را نهایی کند.

امید تصریح کرد: پیش‌بینی اعتبار ما برای سال ۹۵ حدود ۸ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان بود که به دلیل محدودیت‌های مالی ۶ هزار و ۶۰۰ میلیون تومان آن تحقق پیدا کرد.

وی از برگزاری آزمون استخدامی فراگیر در آموزش عالی خبر داد و گفت: طبق توافقی که با سازمان مدیریت انجام شده است برای تأمین نیروی انسانی دانشگاه‌های سراسر کشور آزمون استخدامی فراگیر در بهمن یا اسفندماه امسال برگزار می‌شود.

امید یادآور شد:  این توافق شامل دو بخش است که در بخش اول ۲ هزار نفر از افرادی که دارای آزمون ادواری هستند در مرحله اول، اولویت پیدا می‌کنند که تبدیل وضعیت شوند و طبق بخش دوم این توافق، دانشگاه‌ها برای پست‌های مختلف اعلام نیاز می‌کند و طبق این اعلام نیاز آزمون هماهنگ کشوری را از طریق سازمان سنجش برگزار می‌شود.

وی با بیان این که این آزمون در بهمن‌ماه یا اسفندماه در سراسر کشور برگزار می‌شود و نتایج سه برابر ظرفیت آن در اردیبشهت‌ماه اعلام می‌شود گفت: در این آزمون نیروهای قراردادی دانشگاه در اولویت جذب قرار دارند و این آزمون موجب می‌شود که مشکل کمبود نیروی انسانی و کارشناس‌های مربوطه در دانشگاه‌ها رفع شود.

امید در ادامه از تصویب طرح آمایش آموزش عالی در کشور خبر داد و گفت: در این طرح ۱۰ منطقه و نقش مدیریتی آن‌ها دیده شده است که شورای مناطق تصمیم‌گیری و تصمیم‌سازی و سیاست‌سازی می‌کنند و برای تصمیمات دیگر به ستاد انتقال داده می‌شود.

به گفته امید، شورای مرکزی دانشگاه‌ها نیز متشکل از رؤسای شوراهای مناطق ۱۰گانه تشکیل خواهد شد که تا پایان امسال تحقق پیدا خواهد کرد.

منبع: فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: