صرفه جویی در مصرف دارو و افزایش سرانه درمان راهکار بدهی بخش سلامت

نوبخت، رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس: برای بدهی بیمه ها در بخش سلامت دو راهکار صرفه جویی در مصرف دارو و افزایش سرانه درمان وجود دارد.

به گزارش عیارآنلاین، علی نوبخت رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی در همایش پاتولوژیست ها در جمع خبرنگاران اظهار کرد: امروز مدیون رشد آزمایشگاه و پاتولوژی در کشور هستیم که قوانین مربوط به این گروه پزشکی باید به نفع بیماران و علم پزشکی باشد.

وی با بیان اینکه دوره های سازمان نظام پزشکی، وزارت بهداشت و شوراهای مرتبط به این حوزه نبود، آزمایشگاه و آسیب شناسی مجدد وارد شدند که با رایزنی و همکاری نظام پزشکی باید رفع نگرانی شود.
رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با بیان اینکه مطالعات نشان داده پزشکان بیش از حد استاندارد آزمایش و رادیولوژی برای بیماران تجویز می کنند، تصریح کرد: در دوره طرح تحول نظام سلامت بیمارستان‌های دولتی و دانشگاهی با مشکل پرداخت مواجه شدند که نباید مشکل و نگرانی در مورد پرداخت داشته باشند.
نوبخت ابراز کرد: با گذشت ۲ سال از اجرای طرح تحول سلامت میزان بدهی زیادی به وجود آمده که سازمان‌های بیمه‌ گر قادر به پرداخت بدهی ها نیستند و کارکنان مراکز درمانی مزایای خود را دریافت نکرده اند، همچنین بسیاری از داروخانه‌ها، آزمایشگاه‌ها و رادیولوژی‌ها، دریافتی در مقابل ارائه خدماتشان نداشته اند.
وی با اشاره به مشکلات شرکت‌های تولید و پخش دارو در این زمینه تصریح کرد: باید در مورد این بدهی ها حساس باشیم که دو راه حل کاهش مصرف دارو و افزایش سرانه درمان در این زمینه وجود دارد.
نوبخت تاکید کرد: از طرفی باید صرفه‌جویی در مصرف داروها، درخواست آزمایشات و رادیولوژی‌ها صورت گیرد چراکه مطالعات علمی نشان می دهد با آزمایش محدود نیز می توان به تشخیص درمانی دست یافت.
وی با بیان اینکه در گذشته درتدوین آیین نامه نظام پزشکی به تعداد آزمایش های درخواستی پزشکان توجه شده بود، اظهار کرد: باید به مواردی که هزینه های غیرضروری به بیمار تحمیل می کنند و رفتاری خلاف اخلاق پزشکی دارند، توجه شود.
رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس تصریح کرد: تحویل سریع و صحیح بودن جواب آزمایش شرط اصلی کار آزمایشگاه است.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: