۱۲ مرد ۱۳۹۵ ساعت ۰۶:۵۱
با تلاش متخصصان ایرانی

سکوی ١٨B و پل رابط آن در موقعیت خود نصب شدند

سکوی ٢ هزار و ٣٠٠ تنی ١٨B پارس جنوبی با ظرفیت برداشت ١۴ میلیون مترمکعب گاز در روز و پل رابط آن با موفقیت خود نصب شدند.

به گزارش عیارآنلاین، عملیات نصب سکوی ٢ هزار و ٣٠٠ تنی ١٨B پارس جنوبی که از ساعت ٢٠ روز دوشنبه (١١مردادماه) با شناور اوشنیک پنج هزار آغاز شده بود ، ساعت ١٢و ٣٠ دقیقه امروز (سه شنبه، ١٢ مردادماه) با موفقیت انجام شد.

فرآیند نصب شامل چهار مرحله نصب سکو، پل، سازه مشعل و مشعل است که عملیات نصب سکو نخستین مرحله این بخش بود که در مدت زمانی یک ساعت در موقعیت خود قرار گرفت، این عملیات از سوی متخصصان شرکت مبین سازه تحت نظر شرکت ایزوایکو انجام شد.

دومین مرحله این عملیات نصب پل رابط است که ساعت ٢٠ شامگاه سه شنبه (١٢ مردادماه) انجام شد. این پل ٢۴٠ تن وزن و ٩٨ متر ارتفاع دارد که رابط میان سکوی اصلی و سه پایه مشعل است.

براساس برنامه ریزی انجام شده تا ساعت ٩ صبح روز چهارشنبه (١٣ مردادماه) سازه مشعل و مشعل نیز در موقعیت خود نصب می شوند، به این ترتیب کل عملیات نصب در بازه زمانی ٣٧ ساعت تکمیل می شود.

وزن سکوی ١٨B ٢ هزار و ٣٠٠ تن است که با احتساب سکو، جکت چهارپایه، جکت سه پایه مشعل، پل و مشعل نیز، این سازه حدود ۶ هزار و ۶۵٠ تن وزن دارد.

بارگیری سکوی ١٨B پارس جنوبی سوم تیرماه امسال از یارد بندرعباس شرکت ایزوایکو انجام شد. پس از تکمیل فرآیند نصب، عملیات هوک آپ، پیش راه اندازی و راه اندازی چهارماه طول می کشد و با راه اندازی این سکو در آذرماه امسال برداشت ١۴ میلیون مترمکعب گاز از آن محقق می شود.

٢۶ تیرماه امسال سکوی ١٩A پارس جنوبی با ظرفیت برداشت روزانه ١۴ میلیون مترمکعب گاز، سپس سکوی فاز ٢١ با ظرفیت برداشت ٢٨ میلیون مترمکعب گاز و اینک سکوی ١٨B با ظرفیت برداشت روزانه ١۴ میلیون مترمکعب گاز با موفقیت در موقعیت خود نصب شدند.

براساس برنامه ریزی انجام شده تا پایان امسال ۶ سکوی پارس جنوبی نصب و راه اندازی می شوند که در کمتر از یک ماه گذشته سه سکو در موقعیت خود نصب شدند، در ماههای آینده سکوهای ١٩B ،١٧B و ٢٠ هم نصب خواهند شد.

منبع: شانا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: