قائم مقام وزیر جهاد کشاورزی:

احداث گلخانه یکی از سیاست‌های جهاد کشاورزی با توجه به بحران آبی کشور است

قائم مقام وزیر جهاد کشاورزی احداث گلخانه را یکی از سیاست‌های جهاد کشاورزی با توجه به بحران آبی کشور دانست.

به گزارش عیارآنلاین، خلیل آقایی صبح امروز در جلسه هم‌اندیشی تشکل‌ها، اتحادیه‌ها و تولیدکنندگان بخش کشاورزی و دامداری گناباد بیان کرد: یکی از سیاست‌های جهاد کشاورزی با توجه به خشکسالی‌های کشور، تسهیلات بلاعوض برای آبیاری مدرن است؛ به‌گونه‌ای که ۸۵ درصد تسهیلات لازم برای یک پروژه آبیاری مدرن توسط جهاد کشاورزی پرداخت و ۱۵ درصد باقی‌مانده را باید کشاورز سرمایه‌گذاری کند.

وی ادامه داد: در همین راستا دولت ۲۰ هزار میلیارد ریال برای اعطای تسهیلات گلخانه‌ای تصویب کرده است.

آقایی افزود: سیاست جهاد کشاورزی انتقال کشت سبزیجات و صیفی‌جات از فضای باز به فضای بسته است تا علاوه‌ بر کاهش هدررفت آب، شاهد افزایش کیفی محصولات تولیدی باشیم.

قائم مقام وزیر جهاد کشاورزی خاطرنشان کرد: ۹ هزار و ۵۰۰ تن گندم از کشاورزان کشور خریداری شده که از مجموع ۱۲۰ هزار میلیارد ریال آن، ۶۰ هزار میلیارد ریال توسط دولت پرداخت شده و بقیه نیز در آینده نزدیک پرداخت می‌شود.

وی اظهار کرد: در ابتدای دولت تدبیر و امید فقط ۵۰ هزار تُن کود برای مصرف بخش دام و طیور در کشور وجود داشت، ولی با حمایت‌های دولت به‌رغم خسارت‌های بسیار خشکسالی، هم‌اکنون هیچ‌گونه محدودیتی در تأمین کود در کشور وجود ندارد.

آقایی تصریح کرد: همچنین برای حمایت از بخش کشاورزی مجوز میزان صادرات این بخش برداشته شده و صادرکنندگان می‌توانند به هر میزان لازم کالاها و دام خود را بعد از کسب تاییدهای لازم صادر کنند.

وی با بیان اینکه واردات کالاهای بخش کشاورزی به جز چهار میوه گرمسیری ممنوع است، اضافه کرد: تاجران در صورت صادرات برخی میوه‌ها می‌توانند معادل آن میوه‌های گرمسیری مانند موز وارد کنند.

قائم مقام وزیر جهاد کشاورزی اضافه کرد: بر خلاف سال‌های گذشته که محدودیت‌هایی در پرداخت تسهیلات خرید ماشین‌آلات کشاورزی وجود داشت، امسال این وزارتخانه بدون محدودیت تا ۸۰ درصد از قیمت این ماشین‌آلات تسهیلات پرداخت می‌کند.

منبع: ایسنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: