عضو هیأت عامل سازمان حسابرسی خبر داد

بانک مرکزی و وزارت اقتصاد توافق کردند/ برگزاری مجامع ۱۴ بانک براساس فرم سازمان حسابرسی

عضو هیأت عامل سازمان حسابرسی از توافق بانک مرکزی و وزارت اقتصاد درباره فرمت صورت‌های مالی بانک‌ها در مجامع امسال بانک‌ها خبر داد و گفت: صورت‌های مالی که در مجامع این ۱۴ بانک ارائه می‌شود، براساس استاندارهای سازمان حسابرسی است.

به گزارش عیارآنلاین، موسی بزرگ اصل با اشاره به جلسه امروز بانک مرکزی و وزارت اقتصاد برای توافق درباره فرمت صورت‌های مالی بانک‌ها، اظهارداشت: در این جلسه بانک مرکزی و وزارت اقتصاد توافق کردند، مجامع بانک‌ها براساس استاندارهای صورت‌ مالی سازمان حسابرسی برگزار شود.

وی افزود: همچنین مقرر شد بانک‌ها پس از برگزاری مجامع، گزارش صورت‌های مالی خود را در قالب فرمت IFRS (ابلاغی بانک مرکزی) تهیه و ارائه کنند.

عضو هیات عامل سازمان حسابرسی تاکید کرد: صورت‌های مالی که در مجامع این ۱۴ بانک ارائه می‌شود، براساس استاندارهای سازمان حسابرسی است.

بر اساس این گزارش، در روزهای پایانی تیر ماه مجامع عمومی ۱۴ بانک که سازمان حسابرسی صورت‌های مالی آنها را تدوین کرده بود، به تعویق افتاد.

این تاخیر و اعلام تنفس دو هفته‌ای به این دلیل بود که بانک مرکزی به دنبال تدوین صورت‌های مالی بانک‌ها براساس فرمت IFRS بود. تاکنون حدود ۶ بانک و موسسه بورسی صورت‌های مالی خود را در چارچوب فرمت ابلاغی بانک مرکزی تهیه و ارائه کرده‌اند.

فرمت IFRS فرمت استاندارد بین‌المللی صورت‌های مالی بانک‌ها است و هدف بانک مرکزی از این کار، تطبیق بیشتر بانک‌های ایرانی با استاندارهای بین‌المللی در حوزه بانکی و افزایش شفافیت بود.

در این راستا عباس کمره‌ای مدیرکل نظارت بر بانک‌ها و موسسه‌های اعتباری بانک مرکزی گفته است: براساس این توافق نامه، همه موسسات اعتباری موظفند صورت‌های مالی ابلاغی موضوع بخشنامه ۲۵ بهمن سال ۱۳۹۴ بانک مرکزی را حداکثر تا تاریخ ۳۰ مردادماه امسال، همراه با رسیدگی و اظهار نظر حسابرس در اختیار بانک مرکزی قرار دهند.

منبع: فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: