۱۰ مرد ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۰۱

مبادلات یورویی ایران و کره با دیده‌بانی بانک‌های اروپایی و به شرط اجازه آمریکا

منابع کره‌ای می‌گویند به محض چراغ سبز آمریکا، مبادلات یورویی ایران و کره جنوبی از ماه سپتامبر با واسطه‌گری بانک‌های اروپایی آغاز می‌شود.

به گزارش عیارآنلاین، شرکت‌های کره‌ای از ماه سپتامبر قادر خواهند بود تا تسویه حساب‌های شان را با همتایان ایرانی با یورو انجام دهند. این امر موجب امکان انجام هر چه بیشتر مبادلات پولی با ایران را تسهیل خواهد کرد.

انتظار می‌رود، سیستم پرداخت بر پایه یورو، راه را برای شرکت‌های کره‌ای به منظور سرعت بخشیدن به پروژه‌های دوجانبه به ارزش ۴۵٫۶ میلیارد دلار که در جریان سفر رئیس‌جمهور کره جنوبی به ایران به امضا رسید، هموار سازد.

به گفته چند منبع آگاه در صنعت مالی کره، دولت آمریکا نسبت به پرداخت شرکت‌های کره‌ای به یورو چشم پوشی خواهد کرد.

به محض چراغ سبز واشنگتن، کره سیستم جدید پرداخت را در ماه آینده به صورت آزمایشی به راه خواهد انداخت. سیستم پرداخت مبتنی بر یورو، به موسسات مالی کره ای اجازه خواهد داد تا مبادلات پولی خود را به یورو و از طریق و با واسطه گری بانک‌های اروپایی انجام دهند. بر اساس این سیستم، زمانی که شرکت‌های کره‌ایی پول را به بانک های اروپایی واریز کنند، پیش از انتقال پول به بانک‌های ایرانی، وون کره جنوبی با یورو معاوضه خواهد شد.

تاکنون، شرکت‌های کره‌ای در صنایع ساخت و ساز، کشت‌سازی و خودروسازی، پرداخت‌های خود را به وون و از طریق حساب هایی به نام بانک مرکزی ایران در ووری بانک و اینداستریال بانک کره دریافت کرده‌اند. شرکت‌های ایرانی نیز از طریق دریافت پرداخت‌ها از بانک مرکزی ایران، مبادلات تجاری با همتایان کره‌ای خود را انجام می‌دادند. در حقیقت، هیچ انتقال پول واقعی میان ووری بانک و اینداستریال بانک کره و بانک مرکزی ایران صورت نگرفته است.

منبع: فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: