کارشناس ارشد اقتصاد کشاورزی:

مصرف واقعی آب در بخش کشاورزی ۲۰ تا ۳۰ میلیارد مترمکعب است

کارشناس ارشد اقتصاد کشاورزی تاکید کرد : نیاز آبی بخش کشاورزی ایران در حال حاضر ۲۰ تا ۳۰ میلیارد متر مکعب است.

به گزارش عیارآنلاین، دکتر فریدون گل افرا در مصاحبه با رادیو اقتصاد اظهار داشت: در ایران با بحران منابع آب مواجه نیستیم بلکه بحران در مدیریت مصرف و رفتار طرف های عرضه و تقاضا روبرو هستیم که باید اصلاح شود.

وی افزود: باید بپذیریم که سرانه مصرف آب در بخش کشاورزی و صنعت را کاهش دهیم و اینکه گفته می شود بیش از ۹۰ درصد منابع آبی کشور در بخش کشاورزی مصرف می شود دقیق نیست چون بخش زیادی از آن به صورت روان اب از دسترس خارج می شود.
گل افرا گفت: میزان نزولات جوی کشور در سال ۴۰۰ میلیارد متر مکعب آب است که بخشی از آن تبخیر می شود .
وی افزود: امروزه حتی روش های آبیاری بارانی به دلیل هزینه های بالای اقتصادی ، توجیه ندارد و اینکه ما محصولات پرآب تولید و صادر کنیم افتخار نیست و صادرات هندوانه را در جاهایی که منابع آب محدود است باید کشاورزی پرآب محدود شود اما می توانیم در برخی فصل ها حتی در استان سیستان وبلوچستان که روان آب وجود دارد برنج بکاریم اما در برخی مناطق حتی کشت هندوانه پدیده اقتصادی نیست.
بانک جهانی آماری از میزان بهره‌وری آب در کشورهای مختلف منتشر کرده است. کشور فرانسه بالاترین میزان بهره‌وری آب را در اختیار دارد.
متوسط بهره‌وری آب در فرانسه معادل ۷۱٫۱ دلار به ازای هر مترمکعب بوده است.
این شاخص برای ایران معادل ۲٫۸ دلار اعلام شده که بسیار کمتر از متوسط جهان (۱۴ دلار) در سال ۲۰۱۲ است. همچنین میزان این شاخص در ایران در مقایسه با کشور ترکیه بسیار کمتر است. میزان بهره‌وری آب در کشور ترکیه، ۱۵٫۷ دلار است.

منبع: صدا و سیما

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: