کاهش ۳۲ درصدی حجم روان آب های کشور

شرکت مدیریت منابع آب ایران اعلام کرد: حجم روان آب های کشور از ابتدای سال آبی جاری (مهرماه ۱۳۹۴) تا تیرماه ۱۳۹۵ در مقایسه با میانگین بلندمدت ۳۲ درصد کاهش داشته است.

به گزارش عیارآنلاین، براساس آخرین آمار منتشر شده از سوی شرکت مدیریت منابع آب ایران، حجم جریان های سطحی در حوضه آبریز درجه یک کشور در این مدت ۵۴ میلیارد و ۶۰۳ میلیون مترمکعب بود که در همسنجی با سال آبی گذشته ۴۶ درصد افزایش و در مقایسه با میانگین بلندمدت ۳۲ درصد کاهش داشته است.
حجم روان آب های کشور در سال آبی گذشته ۳۷ میلیارد و ۴۹۳ میلیون مترمکعب و در میانگین بلندمدت۸۰ میلیارد و ۵۹۵ میلیون مترمکعب ثبت شده است.
بیشترین افت حجم جریان های سطحی مربوط به حوضه آبریز مرزی شرق با ۲۳۷ میلیون مترمکعب معادل ۸۳ درصد کاهش و کمترین افت جریان مربوط به حوضه آبریز دریاچه ارومیه با چهار میلیارد و ۳۳۴ میلیون مترمکعب به میزان ۱۱ درصد کاهش بوده است.
بر همین اساس، در دیگر حوضه های آبریز کشور، جریان سطحی در حوضه قره قوم یک میلیارد و ۴۳۴ میلیون مترمکعب، دریای خزر با ۹ میلیارد و ۲۷۷ میلیون مترمکعب، حوضه مرکزی با هشت میلیارد و ۴۸ میلیون مترمکعب و حوضه خلیج فارس با ۳۱ میلیارد و ۲۷۳ میلیون مترمکعب ثبت شده است.
بر اساس این گزارش ، پیش از این وزارت نیرو اعلام کرده بود، وضعیت ذخایر آبی کشور همچنان در مرز بحران قرار دارد و با وجود بارندگی های اخیر آمارها نشان می دهد، حجم آب های روان کشور به نصف کاهش یافته است و میزان آب های زیرزمینی هم در وضعیت هشدار قرار دارد.
بیش از ۹۰ درصد آب کشور در بخش کشاورزی مصرف می شود. چنانچه ۱۰ تا ۲۰ درصد از آب مصرفی در بخش کشاورزی صرفه جویی شود، مشکلات به میزان لازم کاهش خواهد یافت.

منبع: ایرنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: