۱۱ مرد ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۱۸
نایب رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس:

تخصیص ۵۰۰ میلیون دلار اعتبار برای اجرای آبیاری تحت فشار

نایب رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس گفت: طبق قانون بودجه سال ۱۳۹۵ کل کشور، از محل صندوق توسعه ملی مبلغ ۵۰۰ میلیون دلار برای توسعه طرح های آبیاری تحت فشار در اختیار بانک کشاورزی قرار گرفته است.

به گزارش عیارآنلاین، نظر افضلی -نایب رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی- در خصوص تخصیص ۵۰۰ میلیون دلار اعتبار برای اجرای آبیاری تحت فشار و این که این رقم با توجه به ضرورت صرفه جویی آب بویژه در بخش کشاورزی رقم پایینی محسوب می شود، بیان داشت: تخصیص این اعتبار حرکتی جدی به منظور صرفه جویی در مصرف آب کشاورزی و توسعه طرح‌های آبیاری تحت فشار است؛ اما امیدواریم که طرح هایی این چنینی متوقف نشود؛ چراکه برای اجرای این طرح در تمامی کشور نیاز به اعتبار بیشتری است.

نایب رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس تاکید کرد که طبق قانون بودجه سال ۱۳۹۵ کل کشور، از محل صندوق توسعه ملی مبلغ ۵۰۰ میلیون دلار برای توسعه طرح های آبیاری تحت فشار در اختیار بانک کشاورزی قرار گرفته است و این اعتبار در مدت هشت سال از محل عواید اجرای طرح به صندوق توسعه ملی بازپرداخت می شود و تضمین اعتبار مذکور برعهده دولت است.

او افزود: برای اجرای این طرح ۸۵ درصد منابع توسط دولت و به شکل بلاعوض و ۱۵ درصد توسط کشاورزان تامین می شودو در حال حاضر کمتر از ۲۵ درصد اراضی کشاورزی کشور به سیستم آبیاری تحت فشار مجهز شده است و امسال ۲۵۰ هزار هکتار از مزارع کشور به سیستم آبیاری تحت فشار مجهز می شود.

افضلی در پاسخ به این سوال که در زمینه شناسایی محصولات آب بر و جلوگیری از کشت این محصولات بخصوص در نقاطی که نسبت به نقاط دیگر کشور با بحران آب بیشتری مواجه است، چه قداماتی صورت گرفته است بیان داشت: همکاری دولت و کمیسیون کشاورزی  در این زمینه بسیار مناسب بوده است، محصولات آب بر در مناطق مختلف شناسایی شده است؛ مثلا کشت چغندر قند در بسیاری از نقاط متوقف شده و البته کشاورزان تمایل به کشت محصولاتی دارند که برای آنان از لحاظ مصرف آب بصرفه تر است.

او در خصوص مشکلات کشاورزان که معیشت آنان را نیز تحت تاثیر قرار داده است اظهار داشت: متاسفانه نبود صنایع تبدیلی و بازار مصرف خارجی و نیز خرید ناعادلانه محصول موجب ضرر و زیان به تولیدکنندگان شده است، کشاورزان نیاز به حمایت بیشتری دارند.

پیش از این نیز  وزیر جهاد کشاورزی اعلام کرد که طی یک دوره ۱۰ ساله حدود چهار میلیون هکتار از اراضی کشور به سیستم آبیاری تحت فشار مجهز خواهد شد.

منبع: ایلنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: