معاون وزیر جهاد کشاورزی:

۲،۸ میلیون تن ظرفیت ذخیره غلات کشور است

معاون وزیر جهاد کشاورزی و مدیر عامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران، ظرفیت ذخیره سازی غلات در شبکه تعاون روستایی کشور را ۲،۸ میلیون تن عنوان کرد.

به گزارش عیارآنلاین، حسین صفایی افزود: در زمان حاضر سه هزار انبار در سطح کشور وجود دارد که هنگام برداشت محصول فعال و بخشی از آنها ظرفیت سیلو شدن دارد.
معاون وزیر جهاد کشاورزی به برنامه های سازمان تعاون روستایی ایران در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی اشاره کرد و گفت:در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی سازمان مرکزی تعاون روستایی کشور ۲ گروه بسته اجرایی را پیش بینی کرده است که بسته اول شامل ۱۴ طرح محوری بوده که ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی به وزارت جهاد کشاورزی ابلاغ کرده است.
صفایی افزود:سازمان مرکزی تعاون روستایی برای هر یک از این ۱۴ طرح یک بسته مشارکت مردمی در نظر گرفته و نقش هرکدام از تعاونی ها را مشخص کرده است برای مثال با توجه به اینکه یکی از اهداف تعاون روستایی افزایش ضریب خود اتکایی محصول گندم می باشد شبکه تعاونی های روستایی وظیفه تدارک بذر اصلاح شده و گواهی شده برای کشاورزان را تعریف کرده است.
مدیر عامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران با اشاره به اینکه ۴۵ درصد بذری که توسط کشاورزان استفاده می شود بذر گواهی شده می باشد گفت: بذر گواهی شده مهمترین نهاده مورد نیاز کشاورزان می باشد که در صورت بهبود عملکرد تولید محصول نیز افزایش خواهد یافت.
وی با توضیح اینکه شبکه تعاونی های کشاورزی در تهیه ، توزیع و بوجاری بذر و تغذیه خاک نیز طرح های محوری تنظیم کرده اند گفت:برای اینکه کشاورزی را بهره ور کنیم و درآمد کشاورزی و کشاورز را افزایش دهیم باید زنجیره تامین محصولات کشاورزی را فعال کرد و حلقه های مفقود و ناقص این زنجیره را تحت مالکیت شبکه تعاونی های روستایی کشور قرار داد برای مثال با توجه به اینکه یکی از وظیفه های شبکه تعاونی های کشاورزی جمع آوری ،نگهداری و به بازار رسانی محصول می باشد باید در منطقه ای که غله تولید می شود از ظرفیت های انبارداری جهت افزایش سیلوها استفاده کرد.
وی با اشاره به اینکه در کشور سیلوسازی به حد کفایت انجام شده و مشکل در پراکنش این سیلوها می باشد گفت:در استان خوزستان افزون بر ۱٫۵ میلیون تن گندم برداشت می شود که امکان نگهداری مقدار کمی از این میزان محصول در سیلوهای خوزستان فراهم است و نیاز به راه اندازی شبکه تعاونی ها در نقاطی که حجم تولید بالاست احساس می شود.
صفایی افزود:در استان خوزستان ۶۵ مرکز جمع آوری غلات وجود دارد و در انبار مسقف و سرپوشیده نیز ظرفیت نگهداری ۲۸۰ هزارتن محصول وجود دارد .
مدیر عامل سازمان مرکزی تعاون روستایی کشور ظرفیت انبارهای روباز استان خوزستان را ۶۰۰ هزار تن دانست و اظهار کرد: ۶ نقطه از استان خوزستان مانند رامشیر،شوش ، شوشتر ، حمیدیه ، هویزه و گتوند انبار مسقف و سرپوشیده دارند که ضرورتا استعداد تبدیل شدن به سیلو را دارند و باید سیلوسازی شوند .
نخستین و بزرگترین سیلوی بتنی ذخیره غلات سازمان تعاون روستایی کشور عصر یکشنبه با حضور استاندار خوزستان و معاون وزیر جهاد کشاورزی در دزفول به بهره برداری رسید.

منبع: ایرنا

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: