عدم ارسال بخشنامه برای هدایت تحصیلی به مدارس تا پایان خرداد ۹۵

پورسلیمان، کارشناس مسائل آموزش و پرورش: طرح هدایت تحصیلی یک چالش چند بعدی است./ در نظام اشتغال کنونی، فرآیند نیازسنجی تعریف و تببین نشده است و از آن مهم تر، ارتباط چندانی میان آموزش و اشتغال وجود ندارد./ چهار میلیون و ۵۰۰ هزار نفر از مجموع دانشجویان پس از فراغت از تحصیل به جمع بیکاران جویای کار می پیوندند./ ا پایان سال تحصیلی ۱۳۹۵ یعنی پایان خرداد ماه سال جاری، هیچ بخشنامه مشخصی با موضوع هدایت تحصیلی به مدارس ارسال نشده بود.

به گزارش عیارآنلاین، علی پورسلیمان اظهار کرد: اولین مساله به خانواده ها و دانش آموزان بازمی گردد، به این معنا که آنها معترض هستند که مدارس به اجبار، دانش آموزان را به رشته های کار و دانش یا هنرستان ها معرفی می کنند.
وی افزود: از دیگر موضوعات مورد اعتراض خانواده ها این است که نرم افزار هدایت تحصیلی آموزش و پرورش به اجبار و با وجود بی علاقگی دانش آموز و کسب معدل های بالا، دانش آموزان را مجبور می کند تا در رشته هایی تحصیل کنند که هیچ علاقه ای به آن ندارند.
پورسلیمان، در تشریح دلایل این اقدام وزارت آموزش و پرورش گفت: در نظام اشتغال کنونی، فرآیند نیازسنجی تعریف و تببین نشده است و از آن مهم تر، ارتباط چندانی میان آموزش و اشتغال وجود ندارد.
این کارشناس حوزه آموزش و پرورش افزود: نظام آموزشی در دو بخش آموزش و پرورش و آموزش عالی، فارغ التحصیلانی دارد اما به دلیل مشخص نبودن نیازهای شغلی و پست و مشاغل مورد نیاز، تعداد قابل توجهی از این افراد جذب بازار کار بر اساس رشته یا تخصص خود نمی شوند.
پورسلیمان با بیان اینکه بحران نیروهای تحصیلکرده بیکار که رقم قابل توجهی را تشکیل می دهند موجب هدررفت منابع در بخش آموزش شده است، اظهار داشت: با نگاهی به هرم جمعیتی کشور و میزان جمعیت بین ۱۸ تا ۶۵ سال یعنی افرادی که باید در عرصه های کار و فعالیت جامعه حضور داشته باشند، ۲۳ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر جمعیت فعال دیده می شود که حدود ۱۰ میلیون نفر آن بیکار هستند.
وی ادامه داد: در بین این جمعیت جویای کار از جوانان ۱۸ یا ۲۰ ساله ای که به دنبال استقلال مالی هستند تا مردان و زنانی که برای تامین معاش خانواده با مشکل مواجهند دیده می شود.
این کارشناس حوزه آموزش و پرورش یادآورشد: حدود پنج میلیون و ۴۰۰هزار نفر از این افراد دارای تحصیلات عالی هستند و حدود چهار میلیون و ۵۰۰ هزار نفر نیز دانشجویانی هستند که پس از فراغت از تحصیل به جمع بیکاران جویای کار می پیوندند.
پورسلیمان اضافه کرد: با توجه به اینکه این آمار توسط سازمان همیاری اشتغال دانش آموختگان جهاد دانشگاهی در سال ۹۰ تهیه شده است، پس از گذشت سه سال، اقتصاد کشور باید برای اشتغال بخشی از این جمعیت جویای کار آمادگی لازم را پیدا کرده باشد.
پورسلیمان تصریح کرد: البته این تنها نرخ بیکاران است، بگذریم از افرادی که به دلیل نیافتن شغل متناسب با مدرک تحصیلی خود یا حقوق و مزایای ناکافی یا هر علت دیگری به کار در زمینه ای غیر از رشته تحصیلی خود می پردازند.
وی افزود: بر اساس برنامه پنجم توسعه باید ۴۸ درصد دانش آموزان ما در شاخه فنی
حرفه ای و ۵۲ درصد در شاخه نظری ادامه تحصیل بدهند.
این کارشناس مسایل آموزش و پرورش بیان داشت: با تغییر ساختار نظام آموزشی به ۳ – ۳- ۶، هدایت تحصیلی که در نظام قدیم و در پایه دهم صورت می گرفت به سال نهم تحصیلی تغییر پیدا کرد.
پورسلیمان ادامه داد: شورای عالی آموزش و پرورش مصوبه ای در این زمینه دارد و آیین نامه ای برای هدایت تحصیلی تصویب کرده که بر اساس آن ۳۵ درصد هدایت تحصیلی مربوط به نمرات آزمون عملکرد تحصیلی دانش آموزان مربوط به پایه های هفتم، هشتم و نهم تحصیلی و آن هم نوبت های اول و دوم هر سه پایه است.
وی افزود: در واقع نمرات نوبت اول این سه پایه ضریب یک و نمرات نوبت دوم این سه پایه ضریب دو دارد معدل این افراد ۳۵ درصد امتیاز هدایت تحصیلی را به خود اختصاص داده است، ۱۵ امتیاز یا درصد مربوط به آزمون های استعداد و ۱۵ در صد مربوط به رغبت، ۱۰ امتیاز متعلق به خود دانش آموز، ۱۰ امتیاز معلمان، پنج امتیاز نظر ولی دانش آموز و ۱۰ امتیاز هم نظر مشاور است که در مجموع ۱۰۰ امتیاز خواهد بود.
این کارشناس مسایل آموزش و پرورش با طرح این سوال که چرا هدایت تحصیلی امسال به یک بحران تبدیل شد؟ گفت: یک اصل مهم و بدیهی برای هدایت تحصیلی را نباید از نظر دور داشت و آن اینکه هدایت تحصیلی به صورت فرآیندی از دوره ابتدایی با تشکیل پرونده مشاوره ای آغاز و با انجام مداخله های مشاوره ای و آموزشی تا پایان دوره دوم متوسطه، ادامه می یابد، لکن انتخاب شاخه، گروه و رشته تحصیلی در پایان پایه نهم صورت می پذیرد.
وی ادامه داد: با اینکه اجرای نظام ۳ – ۳ – ۶ بدون ساختار کارشناسی و جامع نگری و به صورت شتاب زده صورت گرفت اما مسئولان وزارت آموزش و پرورش نیز تا امسال کار خاصی را برای این انتقال ( گذار ) انجام ندادند.
کارشناس حوزه آموزش و پرورش خاطرنشان کرد: از تابستان سال ۱۳۹۴ در یک حرکت شتاب زده و البته هیجانی، همه مشاوران از متوسطه دوم به متوسطه اول فراخوانده شدند تا بار هدایت تحصیلی پایه نهم را به دوش بکشند.
پورسلیمان اضافه کرد: نکته قابل تامل این است که تا پایان سال تحصیلی ۱۳۹۵ یعنی پایان خرداد ماه سال جاری، هیچ بخشنامه مشخصی با موضوع هدایت تحصیلی به مدارس ارسال نشده بود و این در حالی است که طبق وعده مسئولان، شیوه هدایت تحصیلی باید تا پایان پاییز ۹۴ تصویب می شد.
وی بیان داشت: در کنار همه این موارد، مشکلات دیگری نیز وجود دارد که موجب شده فرآیند هدایت تحصیلی به درستی انجام نگیرد و تابع سلایق و باز هم هیجانات کاذب باشد.
این کارشناس مسایل آموزش و پرورش با بیان اینکه نخستین و مهم ترین عامل به نوع نگرش و ذهنیت خانواده ها به رشته های فنی برمی گردد، یادآورشد: از قدیم این باور غلط در میان دانش آموزان و خانواده ها وجود داشته که دانش آموز درس خوان به هنرستان نمی رود.
پورسلیمان اضافه کرد: نهادینه شدن این ذهنیت منفی و غیرواقعی موجب شده سطح علمی هنرستان ها در مرتبه تقریبا پایینی باقی مانده و امر برنامه ریزی آموزشی و تحصیلی در این گونه مدارس با موانع و کاستی هایی روبه رو شود.
وی با اشاره به اینکه از سوی دیگر، وزارت آموزش و پرورش متناسب با برنامه و آهنگ توسعه و الزامات آن، پیش بینی ها و سرمایه گذاری های لازم را در این بخش انجام نداده است، گفت: اگر قرار است جامعه به یک توسعه پایدار دست یابد باید به الزامات آن نیز پایبند بوده و تشکل های مدنی و رسانه ها در زمینه هدایت درست جامعه و نظارت عمومی نقش خود را به صورت لازم و کافی ایفا کنند.

منبع: ایرنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: