تحصیل بیش از ۴۰۰ هزار هنرجو در بیش از ۱۵۰ رشته فنی حرفه ای و کاردانش

آذرکیش، مدیرکل دفتر آموزش کاردانش وزارت آموزش و پرورش: بیش از ۱۵۰ رشته مهارتی را تعریف کردیم که ۵۸ رشته در حوزه صنعت، ۳۲ رشته در حوزه کشاورزی و ۱۱ رشته خدمات و ۴۹ رشته هنری است./ در حال حاضر ۴۰۰ هزار هنرجو در هنرستان‌های کشور در بیش از ۱۵۰ رشته مهارتی تحصیل می‌کنند.

به گزارش عیارآنلاین، سیدمصطفی آذرکیش پیش از ظهر امروز در آیین اختتامیه دهمین جشنواره مهارت‌های هنری هنرستان‌های کار دانش کشور در اردبیل اظهار کرد: برای سال تحصیلی جدید ما در هنرستان‌های فنی و حرفه‌ای و کار دانش بیش از ۱۵۰ رشته مهارتی را تعریف کردیم که ۵۸ رشته در حوزه صنعت، ۳۲ رشته در حوزه کشاورزی و ۱۱ رشته خدمات و ۴۹ رشته هنری است.

وی با بیان اینکه خارج از آموزش و پرورش ما با دستگاه‌های دولتی و نهادهای غیردولتی تفاهمنامه همکاری امضا کردیم تا با ایجاد بسترهای مناسب با همکاری صنعت و معدن، تعاون کار و رفاه اجتماعی، فرهنگ و ارشاد سلامی، جهاد کشاورزی، وزارت کشور، میراث فرهنگی، محیط زیست و … بتوانیم از ظرفیت آنها نیز در آموزش نیروها استفاده کنیم، افزود: یکی از برنامه‌های اولویت‌داری که در حوزه برون‌سپاری آموزش‌ها و مهارت‌ها در نظر گرفتیم توانمندسازی نیروهای انسانی است به طوری که در حال حاضر ۷۰ هزار نفر از هنرجویان ما در این رشته‌ها تحصیل می‌کنند.

مدیرکل دفتر آموزش کار دانش وزارت آموزش و پرورش گفت: در حال حاضر ۴۰۰ هزار هنرجو در هنرستان‌های کشور در بیش از ۱۵۰ رشته مهارتی تحصیل می‌کنند.

آذرکیش بیان کرد: برگزاری جشنواره‌های مختلف و مسابقات علمی در گروه‌های مهارتی اعم از فنی و حرفه‌ای و کار دانش در استان‌های مختلف مورد توجه قرار گرفته به طوری که بیش از این در استان خراسان رضوی برگزاری جشنواره مهارتی فنی و حرفه‌ای را شاهد بودیم و امروز در اردبیل شاهد افتتاحیه جشنواره مهارت‌های هنری هستیم که با حضور هنرجویان سراسر کشور در حال برگزاری است.

وی با قدردانی از حضور هنرجویان، سرپرستان، داوران، ناظران و میهمانان کشوری که در برگزاری این جشنواره با رویکرد تعمیق و توسعه مفاهیم دینی به ویژه شناساندن ابعاد شخصیتی استاد مرتضی مطهری در حال برگزاری است، یادآور شد: در دو روز گذشته هم در بخش عملی و هم علمی شرکت‌کنندگان در این جشنواره توانستند توانمندی خود را ارتقا دهند به طوری که برنامه‌های جذابی را در قالب این جشنواره با هدف ارتقای توانمندی هنرجویان برگزار کردیم که امیدواریم در ادامه این فرآیند نیز موفق عمل کنیم.

مدیرکل دفتر آموزش کار دانش وزارت آموزش و پرورش تصریح کرد: چهار استان کشور امسال میزبان جشنواره‌های مهارت‌های فنی و حرفه‌ای و کار دانش کشور هستند که تاکنون دو جشنواره در خراسان رضوی و اردبیل برگزار شده و مابقی جشنواره‌ها نیز تا پایان تابستان برگزار خواهد شد.

آذرکیش تحصیل ۴۰۰ هزار نفر هنرجو را در هنرستان‌های فنی و مهارتی کشور یادآور شد و گفت: هدف اصلی ما این است تا با ایجاد فضای رقابتی و جذابیت‌هایی که در حوزه‌های هنری وجود دارد بتوانیم توانمندی و کار کیفی مطلوب‌تری را در بین دانش‌آموزان فراهم کنیم.

وی به ورود مراکز فنی و حرفه‌ای به حوزه فضای مجازی و آی‌سی‌تی با همکاری سایر دستگاه‌ها اشاره کرد و گفت: دانشجویان ما در رشته‌های مختلف فنی و مهارتی در ورود به این عرصه با رغبت و انگیزه بیشتری حضور پیدا کردند.

مدیرکل دفتر آموزش کار دانش وزارت آموزش و پرورش با ارائه گزارشی از روند برگزاری جشنواره دهم تصریح کرد: ما برنامه‌ریزی‌هایمان را از فروردین امسال برای برگزاری جشنواره مهارت‌های هنری در سطح منطقه‌ای و استانی آغاز کردیم به طوری که در مرحله منطقه‌ای ۱۱ هزار و ۳۵۷ اثر مورد ارزیابی قرار گرفت تا از بین آنها ۸ هزار و ۲۱۳ اثر به مرحله استانی راه پیدا کند.

آذرکیش عنوان کرد: بعد از انجام مرحله داوری از این تعداد در مجموع ۳۸۷ اثر به مرحله کشوری راه یافت که از بین آنها نیز با نظر هیأت داوران ۱۲۴ اثر از هنرجویان استان‌های مختلف کشور در قالب ۱۱۷ نفر از دختران و هفت اثر از پسران به مرحله نهایی راه پیدا کرد.

وی یادآور شد: در دهمین جشنواره مهارت‌های هنری در اردبیل تدوین ۱۲۴ اثر راه یافته به مرحله کشوری با نظر هیأت داوران منتخبان امروز معرفی شدند تا نشان ملی مهارت و همچنین جوایز نقدی خود را دریافت کنند.

مدیرکل دفتر آموزش کار دانش وزارت آموزش و پرورش گفت: در این جشنواره به صورت اختصاصی به هفت نفر از هنرجویان که آثار مرتبط با محیط زیست داشتند به صورت ویژه جوایزی به آنها اهدا می‌شود.

آذرکیش افزود: در قالب نظام صنفی کشور تسهیلات ویژه برای هنرجویان منتخب شاخه کار دانش اهدا می‌شود که از جمله آن می‌توان حضور پروانه کسب بدون برگزاری آزمون و همچنین پرداخت تسهیلات حمایتی از اشتغال آنها است که در دستور کار است.

منبع: فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: