تاکید قانون برای برقراری توازن در رشته‌های مختلف تحصیلی

آذرکیش، مدیرکل دفتر آموزش کاردانش وزارت آموزش و پرورش: در بند ۷۶ سیاست‌های اقتصاد مقاومتی بر افزایش سهم آموزش‌های مهارتی در نظام آموزشی کشور تأکید شده است./ قانون تکلیف کرده است که برقراری توازن در رشته‌های مختلف باید انجام شود.

به گزارش عیارآنلاین، مصطفی آذرکیش در آیین افتتاح کارگاه آموزش در هنرستان دخترانه علوی رامهرمز با اشاره به تأکید ماده ۱۹ قانون برنامه پنجم توسعه بر لزوم توزیع متوازن دانش‌آموزان در رشته‌های مختلف، اظهارکرد: نمی‌توان گفت پذیرش در یک رشته اجباری بوده است بلکه مجموعه‌ای از عوامل بر هدایت تحصیلی تأثیر می‌گذارند.

مدیرکل دفتر آموزش کاردانش وزارت آموزش و پرورش با بیان این‌که هدایت تحصیلی مطلب جدیدی نیست و تنها انتقال فرآیند آن از دوره متوسطه دوم به متوسطه اول جدید است، تصریح کرد: بند پنجم ماده ۱۹ قانون برنامه پنجم توسعه، بر برنامه‌ریزی برای برقراری توازن بین تعداد دانش‌آموزان در رشته‌های مختلف تحصیلی متناسب با نیازهای جامعه تأکید دارد.

آذرکیش ادامه داد: همچنین در بند ۷۶ سیاست‌های اقتصاد مقاومتی بر افزایش سهم آموزش‌های مهارتی در نظام آموزشی کشور تأکید شده است؛ در بند ۷۸ نیز تنظیم رابطه متقابل تحصیل و اشتغال‌ و متناسب‌سازی سطوح مختلف با نقشه جامع علمی کشور، نیاز بازار کار و وضعیت اشتغال در کشور مورد توجه قرار گرفته است.

وی با بیان این که سهم شاخه کاردانش ۲۸ درصد، فنی ‌و حرفه‌ای ۲۰٫۲۶ درصد و نظری ۵۱٫۷۴ درصد تعیین ‌شده است، تصریح کرد: در بند ۲ سیاست‌های کلی اشتغال نیز آموزش نیروی انسانی متخصص، ماهر و کارآمد متناسب با نیازهای بازار کار فعلی و آتی و ارتقای توان کارآفرینی با مسئولیت نظام آموزشی کشور بیان شده است.

آذرکیش با بیان این‌که توزیع متوازن بر اساس اسنادِ تکلیفی مورد توجه قرار می‌گیرد، افزود: قانون تکلیف کرده است که برقراری توازن در رشته‌های مختلف باید انجام شود.

مدیرکل کاردانش وزارت آموزش ‌وپرورش خاطرنشان کرد: مجموعه‌ای از سیاست‌های کلی در کشور وجود دارد که هر استان مطابق با آن‌ها وارد عمل می‌شود و خود استان بهتر می‌تواند سیاست‌های توسعه مهارتی خود را تعیین کند. در مجموع سیاست‌ها شامل استفاده از ظرفیت خیرین، اولویت جذب نیروی انسانی، برگزاری مسابقات و جشنواره‌ها، آموزش درآمدزایی، برنامه‌های کیفیت‌بخشی و اجرای تعالی مدیریت آموزشگاهی است اما برنامه‌های ویژه استان بهتر است توسط خود اداره‌کل استان تعیین ‌شود.

منبع: ایلنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: