لزوم تمکین از قانون نسبت به ثبت نام رایگان اتباع افغانی به جهت حقوق بین الملل

صادقی، عضو کمیسیون آموزش مجلس: تحصیل کودکان افغانستانی در ایران جنبه فرهنگی دارد و نشان‌دهنده تکریم همه مهاجران افغانستانی است./ بخشی از مهاجران در فقر و مضیقه مالی به سر می‌برند لذا مسئولان مدارس باید از قانون تمکین کنند./ ز نظر حقوق بین‌الملل و به عنوان کشوری که مهاجران را پذیرفته، نسبت به اتباع افغانستانی متعهد هستیم و باید در ارائه تسهیلات نگاه مناسبی داشته باشیم.

به گزارش عیارآنلاین، محمود صادقی با اشاره به اینکه به اهمیت تحقق دستور رهبر انقلاب مبنی بر اینکه “هیچ کودک افغانستانی، حتی مهاجرینی که به‌صورت غیرقانونی و بی‌مدرک در ایران حضور دارند، نباید از تحصیل بازبمانند و همه آنها باید در مدارس ایرانی ثبت‌نام شوند”، گفت: متاسفانه اگرچه برخی شهروندان افغان به دلیل جنگ و غیره از کشورشان رانده شده‌اند ولی باید از حق انسانی و حقوق اولیه مانند تحصیل و آموزش برخوردار باشند.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بر اساس اصول دین مبین اسلام و البته قواعد بین‌المللی نباید مهاجران را از دسترسی به مسائل آموزشی و سوادآموزی محروم کرد، اظهار کرد: تحصیل کودکان افغانستانی در ایران جنبه فرهنگی نیز دارد و نشان‌دهنده تکریم همه مهاجران افغانستانی است.

وی با اشاره به اینکه چندی پیش بر اساس اعلام مقامات وزارت کشورمان، هزینه ثبت‌نام کودکان مهاجر افغانستانی از این پس رایگان خواهد بود، تصریح کرد: متأسفانه بخشی از مهاجران در فقر و مضیقه مالی به سر می‌برند لذا مسئولان مدارس باید از قانون تمکین کنند و بدون دریافت شهریه اقدام به ثبت نام کودکان مهاجر افغانستانی کنند.

صادقی ضمن توصیه به مدیران مدارس سراسر کشور مبنی بر اینکه باید دانش آموزان افغانستانی را بدون هیچ مشکلی ثبت‌نام کنند و نباید از انجام این اقدام انسان دوستانه خودداری شود، ادامه داد: از نظر حقوق بین‌الملل و به عنوان کشوری که مهاجران را پذیرفته، نسبت به اتباع افغانستانی متعهد هستیم  و باید در ارائه تسهیلات نگاه مناسبی داشته باشیم.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: در صورت بروز تخلف در این زمینه، کمیسیون آموزش و تحقیقات آمادگی دارد موضوع را پیگیری کند.

منبع: خانه ملت

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: