حفظ جمعیت جوان کشور، نیازمند اصلاح سیاست‌های جمعیتی

‌رهبر معظم انقلاب بار دیگر ضمن تأکید بر لزوم جوان‌سازی جمعیت و افزایش فرزندآوری جهت استفاده از نیروی جوان برای توسعه کشور، فرمودند: «جمعیت [کشور] می‌تواند به ۱۵۰ میلیون هم برسد و ان‌شاءالله مسئولین همان‌طور که بارها تکرار کرده‌ایم، کمک کنند که این تکثیر جمعیت جوان که امروز خوشبختانه وجود دارد، از بین نرود».

جمعیتبه گزارش عیارآنلاین، یکی از ابزارهای حیاتی برای توسعه کشورها کمیت و کیفیت نیروی کار است و با توجه به لزوم تولید برای توسعه درونزا، جوانان بهترین نیروی کار محسوب می‌شوند. در شرایطی که نیروی کار جوان، از نظر کمیت پرشمار و از نظر کیفیت، تحصیل‌کرده و متخصص باشد، راه برای توسعه هموار می‌شود.

‌رهبر معظم انقلاب در دیدار اخیر خود با اقشار مختلف مردم در روز دوشنبه، ۱۱ مرداد، بار دیگر نسبت به لزوم جوان‌سازی جمعیت و افزایش فرزندآوری جهت استفاده از نیروی جوان برای توسعه کشور تاکید کردند. ایشان با برشمردن ظرفیت‌های عظیم کشور، خاطرنشان کردند: «از جمعیت حدود هشتاد میلیونیِ ما، بیش از سی درصدِ این جمعیت عمرشان بین ۲۰ سال تا ۳۵ سال است که عنفوان جوانی هستند».

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با معرفی جوانی به عنوان مظهر تحرّک و نشاط کشور افزودند: «ما این‌همه جوان در کشور داریم که در بین این جوان‌ها، میلیون‌ها نفر تحصیل‌کرده و باسواد و متخصّص و دارای ابتکار وجود دارند».

مقام معظم رهبری با تاکید دوباره بر ظرفیّتهای درونی ابتکار در کشور، افزودند: «جمعیت [کشور] می‌تواند به ۱۵۰ میلیون هم برسد و ان‌شاءالله مسئولین همان‌طور که بارها تکرار کرده‌ایم، کمک کنند که این تکثیر جمعیت جوان که امروز خوشبختانه وجود دارد، از بین نرود».

ایشان همچنین به مسئولان کشور گوشزد کردند که نسل را متوقّف نکنند و جمعیت کشور را به تدریج در طول سال‌ها به پیری منتهی نکنند.

لازم به توضیح است که در سال ۱۳۷۲، مسئولان کشور با وضع قانون «کنترل جمعیت و تنظیم خانواده»، هدف کاهش تعداد فرزندان هر خانوار از ۶٫۲ به ۴ فرزند را دنبال کردند؛ در حالی که در همان سال، متوسط تعداد فرزندان هر خانوار، ۴ فرزند بود و در واقع، هدف قانون در بدو تصویب، تأمین بود. با پیگیری رویکردهای سخت‌گیرانه قانون تنظیم خانواده توسط دولت‌ها با محوریت وزارت بهداشت، در سال ۱۳۹۰ تعداد فرزندان خانوار به زیر ۲ فرزند سقوط کرد که این پدیده به منزله عدم جایگزین شدن پدر و مادر در نسل بعد است. این اتفاق که دو دهه به طول انجامیده است، در هر شرایطی کشور را دچار پیری جمعیت خواهد کرد، اما می‌توان با اتخاذ سیاست‌های افزایش جمعیت، از عمق این بحران کاست و به جوان‌سازی کشور کمک نمود.

برچسب‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: