۱۱ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۴۹
دبیرکل مجمع کشورهای صادرکننده گاز اعلام کرد

ایران، آمریکا، چین و هند بیشترین متقاضی گاز در آینده نزدیک/ افزایش سه‌برابری مصرف گاز ایران در ۲۵ سال آینده

دبیرکل مجمع کشورهای صادرکننده گاز افزود: در سالهای آینده، تقاضا برای مصرف گاز افزایش می یابد که در این زمینه، چین، آمریکا، هند و ایران بیش از نیمی از تقاضای جدید را به خود اختصاص می دهند.

به گزارش عیارآنلاین، محمدحسین عادلی دبیرکل مجمع کشورهای صادرکننده گاز در همایش پنجاهمین سالروز تاسیس شرکت ملی گاز ایران گفـت: هم اکنون ٩٨ درصد انرژی کشور از طریق نفت و گاز تامین می شود و لازم است میزان استفاده از انرژیهای تجدیدپذیر در کشور گسترش یابد.

وی ادامه داد: مصرف انرژی در کشور هم اکنون بیشتر محدود به نفت و گاز است و در ٢۵ سال آینده نیز این رویه ادامه می یابد و تقاضا سه برابر خواهد شد.

به گفته عادلی هم اکنون به ترتیب مصارف خانگی و نیروگاه ها بیشترین حجم مصرف را به خود اختصاص داده اند.

این مقام مسؤول تصریح کرد: این رویه در آینده تغییر خواهد کرد و در آینده سهم بخش نیروگاهی از خانگی بیشتر می شود.

وی با اشاره به برنامه های بهینه سازی مصرف انرژی در کشور گفت: اگر بهره وری افزایش یابد، مصرف گاز کشور ٢٠ درصد کمتر می شود و می توانیم این گاز را به صادرات اختصاص دهیم.

عادلی با بیان این که ایران بازیگر بالقوه بازار گاز است، خاطرنشان کرد: برخی کارشناسان معتقدند در عصر طلایی گاز قرار داریم و این سوخت، خورشیدی در حال طلوع است.

دبیرکل مجمع کشورهای صادرکننده گاز در ادامه به بازار جهانی گاز اشاره کرد و یادآور شد: آمریکا که از سال ٢٠٠۵ واردکننده گاز بود از ابتدای امسال به صادرکننده گاز تبدیل شده است و استرالیا نیز به عنوان یک تولیدکننده متوسط تا چندسال آینده قطر را پشت سر می گذارد.

عادلی به بخش واردات نیز اشاره کرد و گفت: چین و هند با پشت سرگذاشتن ژاپن به بازیگران جدیدی در بخش واردات گاز تبدیل می شوند.

دبیرکل مجمع کشورهای صادرکننده گاز افزود: در سالهای آینده، تقاضا برای مصرف گاز افزایش می یابد که در این زمینه، چین، آمریکا، هند و ایران بیش از نیمی از تقاضای جدید را به خود اختصاص می دهند.

منبع: فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: