عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس:

در نسخه‌های پزشکی از تجویز بی‌رویه دارو جلوگیری شود

پوربافرانی، عضو کمیسیون بهداشت و مجلس: افزایش کیفیت دارو امری ضروری است اما مهم‌تر از آن رعایت کمیت در نسخه‌نویسی است، متاسفانه گزارشی که رئیس سازمان غذا و دارو در آخرین جلسه کمیسیون بهداشت و درمان ارائه کرد از مصرف بی رویه آنتی بیوتیک‌ها حکایت داشت.

به گزارش عیارآنلاین، عباس پوربافرانی، در خصوص ضرورت ارتقا کیفیت دارو و اصلاح شیوه نسخه نویسی از سوی پزشکان، گفت: افزایش کیفیت دارو امری ضروری است اما مهم‌تر از آن رعایت کمیت در نسخه‌نویسی است، متاسفانه گزارشی که رئیس سازمان غذا و دارو در آخرین جلسه کمیسیون بهداشت و درمان ارائه کرد از مصرف بی رویه آنتی بیوتیک‌ها حکایت داشت.

نماینده مردم نائین در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: طبق گزارش‌های موجود تعداد داروهای تجویز شده در نسخ پرشکان بیش از نیاز درمانی بیمار است، از این رو باید نسخ پزشکان از جهت کیفیت مورد ارزیابی قرار گیرد.

وی افزود: برای بیماران براساس بیماری باید دارو تجویز شود و در صورت نیاز به داروی بیشتر بیماران باید مجدد به پزشک مراجعه کنند، آنچه در حوزه پزشکی باید ترویج شود تجویز منطقی دارو است.

پوربافرانی ضمن انتقاد از تاکید پزشکان بر انجام آزامایش ها در آزامایشگاه‌های خاص، گفت: تمام آزمایشگاه‌ها هم باید مجهز به جواب‌دهی دقیق باشند متاسفانه اقدامات فعلی تنها سبب آزار و اذیت بیماران می‌شود.

این نماینده مردم در مجلس دهم با تاکید بر اینکه برای بررسی و بازنگری در نسخ پزشکی باید از روش‌های آماری و علمی استفاده شود، یادآور شد: شیوه مطالعاله آماری و حجم نمونه باید مشخص شود، این اقدام هم از سوی کمیته تخصصی متشکل از مسئولان وزارت بهداشت و درمان، نمایندگان کمیسیون بهداشت و درمان، نظام پزشکی و سازمان غذا و دارو باید صورت گیرد.

وی درباره انتشار اخباری مبنی بر تجویز دارو بر مبنای تاریخ انقضا، گفت: نسخه نویسی بر مبنای تاریخ تولید یا انقضای دارو نه تنها کاملا اشتباه است بلکه پذیرفتنی نیست البته در مورد آنتی بیوتیک ها چون وسیع الطیف هستند صورت می گیرد.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: کیفیت تنها در حوزه تولید دارو نیست و در نسخ نویسی نیز باید لحاظ شود، تجویز منطقی دارو نیز پس از انجام کارهای مطالعاتی و آماری امکان پذیر است.

منبع: خانه ملت

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: