۱۰ مرد ۱۳۹۵ ساعت ۰۶:۴۸

سکوی فاز ٢٠ پارس جنوبی تا پایان شهریورماه نصب می شود

مجری طرح توسعه فازهای ٢٠ و ٢١ پارس جنوبی با اشاره به روند رو پیشرفت اجرای بخش حفاری این فازها از تکمیل این بخش از عملیات توسعه بخش دریا تا پایان شهریورماه امسال خبر داد.

به گزارش عیارآنلاین، علیرضا عبادی با حضور در موقعیت دکل حفاری DCI-١ واقع در بخش مخزنی این طرح درباره وضع حفاری چاههای این فاز، با اعلام تکمیل عملیات حفاری ١١ حلقه چاه (یک حلقه چاه توصیفی و ١٠ حلقه چاه انحرافی) پروژه، گفت: عملیات تکمیلی (مشبک کاری و تمیزکاری) یک حلقه چاه دیگر این فاز، پنجشنبه (هشتم مردادماه) به پایان رسید به گونه ای که تاکنون عملیات اجرایی برای تکمیل هشت حلقه چاه انجام شده و سه حلقه چاه باقی مانده نیز تا اواخر شهریور ماه به مرحله نهایی حفاری می رسد.

وی با بیان این که تاکنون ٣٩ ماه از پروژه حفاری چاههای تولیدی فاز ٢٠ با دکل حفاری DCI-١ در موقعیت دریایی این فاز می گذرد، گفت: در مجموع ۴۶ هزار و ۴٣٢ متر حفاری در چاههای این فاز صورت گرفته است.

مجری طرح توسعه فازهای ٢٠ و ٢١ در خصوص سکوی درحال ساخت این فاز از سوی شرکت مهندسی و ساخت تاسیسات دریایی ایران نیز یادآور شد: این سکو هم اکنون از پیشرفت ٩١ درصدی برخوردار است و براساس برنامه ریزی انجام شده پس از اتمام مراحل ساخت آن، با جدا شدن دکل حفاری DCI-١ از موقعیت چاهها، شرایط برای نصب دومین سازه این فازها تا پایان شهریورماه امسال فراهم خواهد شد.

براساس گزارش شرکت نفت وگاز پارس، عبادی تصریح کرد: عملیات راه اندازی سکوی فاز ٢٠ تا پایان دیماه امسال پایان می یابد؛ همچنین آخرین ردیف پالایشی این فاز نیز تا اواخر مهرماه امسال راه اندازی خواهد شد.

تأسیسات دریایی این فاز شامل دو سکوی دریایی جمعا با ٢٢ حلقه چاه در فاصله ١٠۵ کیلومتری ساحل عسلویه قرار گرفته است و گاز تولیدی را از طریق دو رشته خط لوله ٣٢ اینچ دریایی به طول تقریبی (هر خط) ١٠۵ کیلومتر به پالایشگاه خشکی منتقل می کند.

جمعه هشتم مردادماه، سکوی یک میلیارد فوت مکعبی فاز ٢١ پارس جنوبی، در موقعیت خود نصب شد. با راه اندازی این سکو روزانه یک میلیارد فوت مکعب معادل ٢٨,٣ میلیون مترمکعب به ظرفیت برداشت گاز ایران از میدان گازی پارس جنوبی اضافه می شود.

با راه اندازی فازهای ٢٠ و ٢١ پارس جنوبی ایران قادر خواهد بود روزانه دو میلیارد فوت مکعب از مخزن مشترک میدان گازی پارس جنوبی برداشت کند که این امر درآمدزایی سالانه چهار میلیارد دلاری را برای کشور به همراه دارد.

براساس برنامه ریزیهای انجام شده، تا پایان امسال ۶ سکوی پارس جنوبی نصب و راه اندازی می شوند که طی هفته های اخیر دو سکوی ١٩C و ٢١ در مجموع با ظرفیت برداشت یک میلیارد و ۵٠٠ میلیون فوت مکعب گاز در روز در موقعیت خود نصب شدند. در صورت مساعد بودن شرایط جوی سکوی ١٨B نیز طی هفته آینده در موقعیت خود نصب خواهد شد. با راه اندازی ۶ سکوی پارس جنوبی تا پایان امسال در مجموع ظرفیت برداشت گاز ایران از میدان مشترک پارس جنوبی از حدود ۴٣٠ میلیون مترمکعب در روز به ۵٣٠ تا ۵۴٠ میلیون مترمکعب در روز افزایش می یابد.

منبع: شانا

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: