۷ مرد ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۱۹
احمدی‌لاشکی مطرح کرد:

عضو کمیسیون آموزش‌ مجلس از ضرورت راه‌اندازی سیستمی برای ارزیابی و نظارت بر پایان‌نامه‌ها سخن گفت/ هدفمند کردن پایان‌نامه تمام حوزه‌ها به ویژه علوم انسانی اهمیت زیادی دارد

عضو کمیسیون آموزش‌ و تحقیقات مجلس معتقد است امروزه کاربردی و مأموریت‌گرا کردن پایان‌نامه‌ها امری ضروری است و باید برای انتخاب موضوعات جدید در بین دانشجویان و اساتید فرهنگ‌سازی انجام شود.

به گزارش عیارآنلاین، قاسم احمدی لاشکی با اشاره ضرورت تدوین شیوه‌نامه مأموریت‌گرا کردن پایان‌نامه‌ها توسط وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، گفت: امروزه خلاقیت و یافتن موضوع جدید برای ارائه پایان‌نامه امری مهم تلقی می‌شود و باید موضوعات در نظرگرفته کاربردی باشد.

نماینده مردم چالوس در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه متأسفانه امروزه اکثر موضوع پایان‌نامه‌ها تکراری بوده و صرفا رونویسی است، اظهار کرد: هدفمند کردن پایان‌نامه تمام حوزه‌ها به ویژه علوم انسانی اهمیت زیادی دارد؛ خصوصا این امر باید در دوره دکترا بیشتر مدنظر قرار بگیرد زیرا در این دوره از تحصیل نیاز به استفاده از منابع خارجی وجود دارد و باید تدوین ۸۰ درصد پایان‌نامه دکترا بر پایه منابع خارجی باشد.

وی ضمن تأکید بر اینکه قبل از تدوین شیوه‌نامه مأموریت‌گرا کردن پایان‌نامه‌ها نیاز به آموزش و فرهنگ‌سازی انتخاب موضوعات جدید از سوی دانشجویان و اساتید است، ادامه داد: اگر این مهم محقق شود اقدام شایسته‌ای در حوزه آموزش عالی کشور انجام شده است.

احمدی لاشکی با اشاره به اینکه اساتید راهنما نقش ویژه‌ای در گسترش کاربردی کردن موضوعات پایان‌نامه‌ها دارند، تصریح کرد: همگان بر این مهم تأکید دارند که نتیجه پایان‌نامه ها باید نیاز و مشکلات جامعه را رفع کند.

عضو کمیته آموزش عالی و علوم پزشکی کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی گفت: امروزه نیاز جدی در خصوص راه‌اندازی سیستمی جهت ارزیابی و نظارت بر پایان‌نامه‌ها حس می‌شود و مسئولان مربوطه باید در این حوزه نیز اقدامات اساسی انجام دهند.

عضو کمیسیون آموزش‌ و تحقیقات مجلس شورای اسلامی ضمن بیان اینکه با حمایت از دانشجویان می‌توان آنها را به سمت برخی موضوعات سوق داد که عموما علاقه‌مندی دانشجویان به دلایل مختلف نسبت به آنها کمتر است، خاطرنشان کرد: می‌توان با ارائه شاخص معین و اطلاعات درخصوص انتخاب موضوع پایان‌نامه به دانشجویان، از طرح موضوعات تکراری و غیرکاربردی جلوگیری کرد.

منبع:خانه ملت

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: