۱۰ مرد ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۳۸

جهانگیری: اقتصاد دانش بنیان از جهت گیری‌های اقتصاد مقاومتی است/ توسعه فناوری در واقع مهم ترین جهت گیری ماست

معاون اول رئیس جمهور: یکی از جهت گیری‌های اقتصاد مقاومتی حرکت به سمت اقتصاد دانش بنیان است و با داشتن نقشه جامع علمی کشور تصویر روشنی از توسعه علمی کشور داریم.

به گزارش عیارآنلاین، اسحاق جهانگیری در مراسم افتتاح آزمایشگاه نقشه برداری مغز دانشگاه تهران افزود: اکنون که سیاست های اقتصاد مقاومتی در دستور کار ماست باید دانش در اقتصاد حاکم شود که این موضوع نقش دانشگاه ها و محققین را پررنگ می کند.

وی گفت: باید در اقتصاد مقاومتی به نقشه علمی کشور توجه جدی کنیم و از مدل هایی نظیر این آزمایشگاه برای همکاری بین رشته های مختلف استفاده کنیم.
معاون اول رئیس جمهور افزود: در سند چشم انداز تصمیم گرفتیم ایران رتبه اول علمی منطقه باشد، سال ۱۴۰۴ پایان سند است و رقبای ما در منطقه به سرعت در حال توسعه هستند.
توسعه علم و فناوری، گفتمانی عمومی در کشور
معاون اول رئیس جمهور گفت: در سال های اخیر با توجه به جهت گیری رهبر معظم انقلاب، موضوع توسعه علم و فناوری به گفتمانی عمومی در کشور تبدیل شده است.
جهانگیری افزود: صنایع و فناوری های جدید در حوزه نانو، بایو، اطلاعات و علوم شناختی باید در دستور کار دستگاه ها و به خصوص دانشگاه ها قرار گیرد.
وی گفت: توسعه فناوری در واقع مهم ترین جهت گیری ماست و زیرساخت توسعه کشور را شکل می دهد.
معاون اول رئیس جمهور افزود: در سال های اخیر در رشته های مربوط به صنایع و فناوری های جدید و نوین مثل سلول های بنیادی، هوافضا و نانو دستاوردهای خوبی داشته ایم.
جهانگیری با اشاره به شروع پروژه آزمایشگاه ملی نقشه برداری مغز گفت: راه اندازی چنین مراکزی با تجهیزات پیشرفته و مدرن آن هم در دورانی که کشور درگیر تحریم ها و فشارهای بین المللی بود یک همت بالایی می طلبید که امروز این کار محقق شده است.
آقای جهانگیری همچنین از بخش های مختلف آزمایشگاه ملی نقشه برداری مغز بازدید کرد و جلسه هیات امنای آن نیز به ریاست معاون اول رئیس جمهور برگزار شد.
این آزمایشگاه  امکان تحقیق برای پژوهشگران کشور را در حوزه های مختلف علوم اعصاب شناختی فراهم می کند.
آزمایشگاه ملی نقشه برداری مغز به امکانات و جدیدترین تجهیزات روز دنیا مجهز شده است تا محققان بتوانند بهره برداری لازم را در این زمینه داشته باشند.
علاوه بر محققان، مراکز درمانی نیز می توانند بیماران خود را به این مرکز معرفی کنند تا با نقشه برداری از مغز آن‌ها به درمان آن‌ها بپردازند.

منبع: صداوسیما

برچسب‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: