مرگ سالانه ۲۲ هزار کودک در کشور

در سال ٩٣ هزار مرگ در افراد با سن ٣٠ تا ٧٠ سال، ۵۵ هزار مرگ در افراد زیر ۵٠ سال و ٢٢ هزار مرگ در کودکان گزارش شده است که مى توان به کمک تغذیه با شیر مادر در کاهش عوامل خطر بیولوژیک مرگ و میر گامى موثر برداشت.

به گزارش عیارآنلاین، علی‌اکبر سیاری معاون بهداشت وزارت بهداشت در مراسم گرامیداشت هفته جهانی شیر مادر که امروز در مرکز طبی کودکان بیمارستان امام خمینی برگزار شد، گفت: خیلی سخت بود که ما پزشکان تغذیه انحصاری کودک با شیر مادر را تا ۶ ماه قبول کنیم اما اکنون این فرهنگ در کشور ما جا افتاده است چرا که شیر مادر ارزشمندترین ماده غذایی است که خدا رایگان در اختیار مادران قرار داده است.

سیاری ادامه داد: طبق تحقیقات اخیر نوزادی که با وزن کم و زودتر از موعد متولد می‌شود در بزرگسالی دچار اضافه‌وزن، دیابت نوع ۲، سکته قلبی، سرطان، فشار خون، سندرم متابولیک و کاهش طول عمر می‌شود اما به ما می‌گویند راجع به این مسائل صحبت نکنیم تا مادران به هر تعداد و هر زمانی که می‌خواهند بچه‌دار شوند.
وی مشکل بعدی را بی‌حوصلگی پرسنل بیمارستان‌ها و متخصصان در انجام زایمان و تمایل آن‌ها به سزارین شدن مادر دانست.
مادری که زایمان می کند در ساعت اول باید به نوزاد خود شیر دهد اما به علت تمایل متخصصان و کارشناسان به سزارین ،این اقدام کمتر انجام مى شود. و نیاز به آموزش و فرهنگ سازى حس مى شود. البته در اجراى طرح تحول سلامت امکانات خوبى برای اتاق هاى زایمان فراهم شده و شاهد افزایش زایمان طبیعی در این دوره بوده ایم.
معاون بهداشت وزارت بهداشت از مرگ سالانه ٢٢ هزار کودک در کشور خبر داد و افزود: در سال ٩٣ هزار مرگ در افراد با سن ٣٠ تا ٧٠ سال، ۵۵ هزار مرگ در افراد زیر ۵٠ سال و ٢٢ هزار مرگ در کودکان گزارش شده است که مى توان به کمک تغذیه با شیر مادر در کاهش عوامل خطر بیولوژیک مرگ و میر گامى موثر برداشت.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: