۹ مرد ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۱۶

جزئیات خرید نفت توسط ۶ کشور اروپایی از پایانه صادراتی خارک

کشورهایی از قبیل فرانسه، اسپانیا، یونان، لهستان، هلند، ایتالیا در طول ۴ ماه گذشته برای خرید نفت وارد پایانه نفتی خارک شدند.

به گزارش عیارآنلاین، براساس آمار و اطلاعات رسمی در چهار ماه نخست سال جاری ۳۵ میلیون و ۸۳۸ هزار تن محصولات مختلف در بندر خارک تخلیه و بارگیری شد که نسبت به مدت مشابه سال قبل بیش از ۶۰ درصد افزایش نشان می دهد.

در طول این مدت سوپر تانکرها و نفتکش هایی با پرچم کشورهایی از قبیل فرانسه، اسپانیا، یونان،لهستان، هلند، ایتالیا و کره جنوبی وارد بندر خارک شدند و نفت مورد نیاز خود را بارگیری کردند.

به گزارش فارس از مشتریان نفتی ایران در این ۶ کشور می توان به دو شرکت ساراس و ایپلم ایتالیا با خرید روزانه ۶۵ هزار بشکه نفت و با قرارداد یک ساله، شرکت بازرگانی ترافیگورای هلند با تانکر المپیک تارگت به ظرفیت  ۲ میلیون بشکه،توتال فرانسه با خرید روزانه ۲۰۰ هزار بشکه نفت، هلنیک پترولیوم با خرید روزانه ۶۰ هزار بشکه نفت اشاره کرد.

همچنین براساس آمار و اطلاعات منابع خارجی یک نفتکش لهستانی با ظرفیت ۲ میلیون بشکه نفت خام مورد نیاز خود را از پایانه نفتی خارک خریداری کرده است.

این گزارش اضافه می کند براساس گفته رکن الدین جوادی مدیرعامل سابق شرکت ملی نفت ایران روزانه ۶۰۰ هزار بشکه نفت از ایران به سمت اروپا صادر می شود که با افزایش تولیدات نفت ایران این آمار افزایش پیدا خواهد کرد.

بنابراین گزارش به گفته برخی از کارشناسان اقتصادی و سیاسی اگرچه مشکل فروش نفت خام ایران پس از برجام برطرف شده و صادرات نفت ایران به اروپا از سر گرفته شده است، اما به دلیل پا برجا بودن تحریم‌های بانکی هنوز مشخص نیست که پول فروش نفت خام ایران با مشتریان اروپایی چگونه تسویه می‌شود.

منبع: فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: