مشاور رئیس جمهور:

تغییر دولتها نباید در آموزش و پرورش تاثیری داشته باشد/ سازمان پژوهش باید در این آموزش و پرورش نقطه اصلی تحول باشد

صالحی امیری، مشاور رئیس جمهور: جامعه ایران در شرایط پیچید‌ه‌ای به سر می‌برد و همزمان چند تحول را طی می‌کند./ آموزش و پرورش نیازمند یک چارچوب مشخص است تا بر اساس آن حرکت کند. تغییر دولتها نباید در آموزش و پرورش تاثیری داشته باشد./ آموزش و پرورش پژوهشگر و خلاق و پرسشگر می تواند نیازهای جامعه امروز را پاسخ دهد./ در تحولات اجتماعی خانواده رسالت آموزش، جامعه پذیری و تربیت نسل جوان را به آموزش و پرورش واگذار کرد./ اگر آموزش و پرورش ما تدابیرش قبل از تغییرات بود ما با این وضعیت اعتیاد ، طلاق و آسیب‌های اجتماعی مختلف مواجه نبودیم./ فرهنگ و در صدر آن آموزش و پرورش می‌تواند الگوی توسعه باشد./ تهدید را نباید متوجه بنیادهای معرفتی کنیم. مناسک باید تغییر کنند.

به گزارش عیارآنلاین، سیزدهمین بزم اندیشه سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی با عنوان «آموزش و پرورش و تحولات دهه چهارم» با سخنرانی سیدرضا صالحی امیری مشاور رئیس جمهور و رئیس مرکز اسناد و کتابخانه ملی در محل سالن اجتماعات سازمان پژوهش برگزار شد.

صالحی امیری با اشاره به اهمیت تحولات اجتماعی در جوامع امروز اظهار داشت: معتقدم این کشور به مقصد و مقصودش نخواهد رسید مگر اینکه قطار توسعه در جامعه حرکت کند و نقطه آغازین این ریل آموزش و پرورش است. ما از این منظر به آموزش و پرورش نگاه می‌کنیم و رویکرد ما رویکرد تبلیغی و تاییدی نیست.

مهمترین چالش نظام نخبگی ما اغتشاش فکری است

وی افزود: آموزش و پرورش باید از آموزش و پرورش مونولوگ به آموزش و پرورش دیالوگ تغییر کند وگرنه تغییری در جامعه ایجاد نخواهد شد. من بر این باور هستم که جامعه ایران در شرایط پیچید‌ه‌ای به سر می‌برد و همزمان چند تحول را طی می‌کند که بخشی از آن تحول فرهنگی است. یعنی جامعه ما همزمان چند حرکت را تحمل می‌کند . جامعه از سنت عبور کرده ولی به مدرنیسم نرسیده و نتیجه آن برای نسل جوان ما هم چیزی جز گمگشتگی و سرگشتگی نیست.

رئیس مرکز اسناد و کتابخانه ملی در همین خصوص ادامه داد: ما درباره سرگشتگی یعنی بحران هویت به شدت نگرانیم چون نمی‌دانیم چگونه می‌توان جوان سرگشته را هدایت کرد. هنوز نمی‌دانیم مقصدمان کجاست. هنوز نمی‌دانیم باید با اندیشه غرب تقابل کنیم ، تعامل کنیم یا امتزاج داشته باشیم. مهمترین چالش نظام نخبگی ما اغتشاش فکری است.

صالحی امیری در خصوص راه برون رفت از این سرگشتگی فرهنگی گفت: ما باید در این سیر تحول یک مسیر را انتخاب و روی آن تمرکز کنیم. ما طی سال‌های بعد از انقلاب ابتدا گفتمان ارزش‌ها را در دوره اول پشت سرگذاشتیم. سپس در دوره دوم به گفتمان توسعه و سازندگی رسیدیم و در دوره سوم گفتمان توسعه سیاسی را مطرح کردیم و در دوره چهارم گفت عدالت اجتماعی و حالا در دوره پنجم شعار اعتدال را مطرح می‌کنیم. چارچوب این نظریه‌ها چیست؟ عرض و طول و اجزا و اضلاع آن‌ها چیست؟ اینجاست که نقطه اصلی چالش ما خودش را نشان می‌دهد.

تغییردولت‌ها نباید در آموزش و پرورش تاثیری داشته باشد

وی با اشاره به آموزش و پرورش به عنوان مبدا تحولات اجتماعی اظهار داشت: آموزش و پرورش نیازمند یک چارچوب مشخص است تا بر اساس آن حرکت کند. تغییر دولتها نباید در آموزش و پرورش تاثیری داشته باشد. آیا در حال حاضر در جامعه ما این طور است؟ آموزش و پرورشی که در فرآیند حرکت خود پویایی و خلاقیت نشان ندهد منجمد خواهد شد و انجماد فرهنگی مهمترین چالش آموزش و پرورش است. انجماد یعنی در گذشته ماندن و به آنچه داریم اکتفا کردن و من بزرگترین چالش آموزش و پرورش را خلاقیت می‌دانم. آیا آموزش و پرورش توانسته این خلاقیت را ایجاد کند و این طوفان مغزی را در جامعه به راه بیاندازد؟

سازمان پژوهش باید نقطه اصلی تحول باشد

مشاور رئیس جمهور ادامه داد: هیچ راهی برای پیشرفت نیست جز اینکه از آموزش و پرورش شروع کنیم. سازمان پژوهش باید در این آموزش و پرورش نقطه اصلی تحول باشد. آموزش و پرورش پژوهشگر و خلاق و پرسشگر می تواند نیازهای جامعه امروز را پاسخ دهد.

صالحی امیری با اشاره به شبکه های اجتماعی به عنوان رقیب آموزش و پرورش در امر تربیت در جامعه امروز ایران گفت: در تحولات اجتماعی خانواده رسالت آموزش، جامعه پذیری و تربیت نسل جوان را به آموزش و پرورش واگذار کرد. آموزش و پرورش نتوانست پاسخگوی این نیازها باشد و این رسالت را به گروه همسالان و جامعه سپرد و آنها هم در نهایت آن را به شبکه‌های اجتماعی واگذار کردند.

تدبیر بعد از تغییر مثل نوشدارو بعد از مرگ سهراب است

وی ادامه داد: در چنین شرایطی من اعتقاد دارم باید بحث جدیدی را آغاز کنیم و آن ایجاد فضای امن برای پژوهشگران آموزش و پرورش برای ایجاد طوفان مغزی است. تدبیر بعد از تغییر مثل نوشدار بعد از مرگ سهراب است. آنچه از آموزش و پرورش انتظار می‌رود تدبیر قبل از تغییر است. آموزش و پرورش باید مدیریت تحولات اجتماعی را بر عهده داشته باشد. اگر آموزش و پرورش ما تدابیرش قبل از تغییرات بود ما با این وضعیت اعتیاد ، طلاق و آسیب‌های اجتماعی مختلف مواجه نبودیم.

رئیس مرکز اسناد و کتابخانه ملی با اشاره به اهمیت آموزش و پرورش به عنوان مسئول تربیت افراد جامعه گفت: ما به یک زلزله در آموزش و پرورش نیازمندیم. باور کنیم نفت الگوی توسعه نیست ، فولاد الگوی توسعه نیست ولی فرهنگ و در صدر آن آموزش و پرورش می‌تواند الگوی توسعه باشد چون اگر بتوانیم انسان را تربیت کنیم این انسان به توسعه می‌رسد.

وی افزود: ما در داخل آموزش و پرورش هم به خانه تکانی نیاز داریم که این خانه تکانی باید در فکرها ایجاد شود. باید فضا برای خلاقیت باز شود. باید در آموزش و پرورش فضای لازم برای شکوفایی وجود داشته باشد.

سازمان پژوهش باید هدایت کننده قطار توسعه باشد

صالحی امیری با اشاره به افزایش بسیاری از آسیب‌های اجتماعی درتاریخ بعد از انقلاب اسلامی گفت: مبانی اعتقادی جامعه ما تغییر بنیادی نکرده بلکه ما در حوزه مناسک دچار مشکل هستیم. تهدید را نباید متوجه بنیادهای معرفتی کنیم. مناسک باید تغییر کنند . جنبش‌های اجتماعی از جمله جنبش زنان، جنبش معلمان، جنبش‌های مذهبی، جنبش زیست محیطی، جنبش کارگری و روشنفکری در ایران جدی شده است و مسئله اول نسل جدید آزادی‌های اجتماعی خواهد بود.

وی با اشاره به اینکه معلمان گروه مرجع در جامعه هستند گفت: اگر رئیس جمهور یا وزیر بخواهند حرفشان را به بچه‌های جامعه انتقال دهند باید از معلم‌ها کمک بگیرند . سازمانی مثل سازمان پژوهش باید مثل هدایت کننده این قطار باشد و هر روز در آن بدمد و بتواند طوفان فکری ایجاد کند.

منبع: تسنیم

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: