ضرورت به روز رسانی کتب درسی برای عقب نماندن از پیشرفت های فرهنگی و اجتماعی از نگاه رئیس کتابخانه ملی

صالحی امیری، رییس کتابخانه و اسناد ملی: معلم در سیستم آموزشی باید خلاق باشد و به نیازهای جامعه پاسخ دهد./ تغییرات باید با درک تحولات کشور، منطقه و جهان انجام شود./ باید نیازهای دانش‌آموز در مدرسه شناسایی شده و مبتنی بر آن پاسخ‌هایی قابل قبولی ارائه شود./ در جامعه‌ای که تغییر و تحول فرهنگی به سرعت در حال انجام است کتاب‌های درسی هم باید با چنین سرعتی به روز رسانی شود.

به گزارش عیارآنلاین، سیدرضا صالحی امیری رییس مرکز اسناد و کتابخانه ملی،  در خصوص ضرورت تغییر و تحول در کتاب‌های درسی دانش‌آموزان گفت: در جامعه‌ای که تغییر و تحول فرهنگی به سرعت در حال انجام است کتاب‌های درسی هم باید با چنین سرعتی به روز رسانی شود تا از مباحث روز دنیا عقب نماند.

وی ادامه داد: مسئله مهم دیگری که باید به آن توجه شود بحث نیازسنجی فرهنگی است که در سطوح سنی مختلف باید انجام شود و مبتنی بر نیازها، منابع، تولید، تدوین و تالیف شود.
رییس مرکز اسناد و کتابخانه ملی اظهار داشت: نیازسنجی علاوه بر زمینه فرهنگی باید در حوزه اجتماعی، اخلاقی و مهارت‌آموزی مورد توجه قرار گیرد، یعنی باید نیازهای دانش‌آموز در مدرسه شناسایی شده و مبتنی بر آن پاسخ‌هایی قابل قبولی ارائه شود.
صالحی امیری با اشاره به اینکه این نیازها در حوزه‌های اخلاقی‌، معرفتی، اجتماعی و مواردی دیگر از این قبیل است، یادآور شد: سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی کتاب‌های درسی وزارت آموزش و پرورش این ظرفیت را دارد که منطبق با تحولات نیازهای دانش‌آموزان را شناسایی و به آنها پاسخ دهد.
رییس مرکز اسناد و کتابخانه ملی با بیان اینکه تداوم نیازسنجی‌ها بسیار ضروری است گفت: تغییرات باید با درک تحولات کشور، منطقه و جهان انجام شود.
وی بیان کرد: معلم نیز در سیستم آموزشی باید خلاق باشد و به نیازهای جامعه بر اساس شرایط موجود و با سرعت تغییر و تحولات ایجاد شده عمل کند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: