برگزاری دومین دوره نخبگان علوم انسانی باحضور ۳۵۰ دانشجوی برتر

دبیر دومین دوره طرح گفتمان نخبگان علوم انسانی گفت: این طرح با مشارکت ۳۵۰ دانشجوی نخبه کشور از ۱۵ مردادماه شروع و تا ۲۹ مرداد ادامه خواهد داشت.

به گزارش عیارآنلاین، علی فتوتیان پیش از ظهر یکشنبه در نشست خبری طرح گفتمان نخبگان علوم انسانی که در سالن جلسات مجموعه همایش‌های غدیر دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم برگزار شد، گفت: شناسایی و فهم عمیق ماهیت علوم انسانی، دین شناسی و آشنایی با رویکردهای مختلف صاحبنظران از محورهای اصلی برگزاری این طرح است.

وی ادامه داد: دومین دوره این طرح در دهکده وسف برگزار خواهد شد و حدود ۳۵۰ نفر دعوت شده‌اند که شامل رتبه‌های برتر کنکور و دانشجویان نخبه از ۱۴ دانشگاه برتر کشور خواهند بود.

دبیر دومین دوره گفتمان نخبگان علوم انسانی با اشاره به اینکه افتتاحیه دومین دوره با حضور غلامعلی حدادعادل رئیس شورای تحول در علوم انسانی در سالن همایش‌های دفتر تبلیغات اسلامی حوزه‌های علمیه قم برگزار می‌شود، افزود: مراسم افتتاحیه در روز ۱۵ مرداد و اختتامیه این دوره در روز ۲۹ مرداد در همین مکان برگزار خواهد شد.

آشنایی دانشجویان با رویکردهای متفکرین حوزه نسبت به علوم انسانی

حجت الاسلام والمسلمین حمید پارسا، دبیر قطب بنیادهای نظری نظام متقن علوم انسانی و اسلامی دفتر تبلیغات اسلامی نیز در این نشست، اظهار داشت: طرح گفتمان نخبگان علوم انسانی در سال گذشته با استقبال خوبی همراه بوده است.

وی با بیان اینکه در سال گذشته این طرح با مشارکت حدود ۱۵۰ نفر برگزار شد، گفت: دومین طرح نخبگان علوم انسانی با مشارکت حدود ۳۵۰ نفر از دانشجویان نخبه برگزار خواهد شد.

رئیس کمیسیون حوزوی شورای عالی انقلاب فرهنگی، افزود: طرح گفتمان نخبگان علوم انسانی در دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه از جمله طرح‌هایی بوده که از ناحیه مرکز مطالعات راهبردی و برنامه‌ریزی تدوین و اجرا شده است.

 وی ادامه داد: بر این اساس چند قطب در دفتر تبلیغات اسلامی شکل گرفت که یکی از آنها قطب بنیادهای نظری نظام متقن علوم اسلامی و انسانی است و در ذیل این قطب سه میز علوم انسانی، علوم اسلامی و آموزش و پرورش ایجاد شد که هر کدام وظایفی را برای خود تدوین کردند.

 حجت الاسلام پارسانیا با اشاره به اینکه این طرح طی سال‌های گذشته در حوزه‌های دانشگاهی نظیرهایی داشته است و دوره‌های کوتاه مدت و تابستانی برگزار شده، گفت: طرحی که ما برگزار می‌کینم برای دراز مدت تدوین شده است و به این دوره محدود نمی‌شود.

وی تصریح کرد: این طرح متناظر با رشته‌های علوم انسانی خواهد بود و هدف آن در مرحله نخست آشنایی دانشجویان با هویت علوم انسانی و حوزه‌های معرفتی است.

رئیس کمیسیون حوزوی شورای عالی انقلاب فرهنگی، گفت: شناسنامه و تاریخچه علوم انسانی در این طرح مورد بازبینی قرار داده می‌شود و دانشجویان با رویکردهایی که متفکرین حوزه نسبت به علوم انسانی و اسلامی دارند آشنا می‌شوند.

وی با بیان اینکه در طرح نخبگان علوم انسانی امسال از دیدگاه و نظرات ۱۲ استاد صاحب نظر کشور بهره خواهیم برد، عنوان کرد: با بهره‌گیری از تجربه سال گذشته، تلاش شده است تا ظرفیت‌ها و امکانات بیشتری در اختیار گرفته شود.

منبع: مهر

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: