۴ مرد ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۵۳

اختصاص ۵۰۰ میلیون دلار از صندوق توسعه ملی برای آبیاری نوین

معاون سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور گفت: تأسیس صندوق ملی حفاظت از منابع آب برای واریز درآمدها در راستای سالم‌سازی و تأمین منابع آب لازم است.

حمید پورمحمدیبه گزارش عیارآنلاین، حمید پورمحمدی معاون سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور امروز در اولین کنفرانس ملی اقتصاد آب که در مرکز همایش‌های بین‌المللی برج میلاد برگزار شد، گفت: تقاضای آب روزافزون و منابع آن روند کاهشی دارد، بنابراین تعیین قیمت این کالای اساسی حائز اهمیت است.

وی افزود: برآورد مصرف آب کشور حدود ۹۰ میلیارد مترمکعب است که با توجه به ۸۸٫۸ میلیارد مترمکعب منابع آبی کشور باید سالانه ۱۱٫۵ میلیارد مترمکعب صرفه‌جویی شود.

پورمحمدی تصریح کرد: ۵۰۰ میلیون دلار از منابع صندوق توسعه ملی امسال برای گسترش آبیاری تحت فشار و نوین در بخش کشاورزی اختصاص می‌یابد.

معاون سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور بیان داشت: باید از ابزار قیمت‌گذاری آب طوری استفاده شود، تا برای یک فرد در یک منطقه دور افتاده که دسترسی سختی به آب دارد و یک فرد که بدون قاعده آب مصرف می‌کند، حق یکسانی لحاظ نشود.

وی با تأکید بر اینکه وضع عوارض و مالیات بر آلودگی آب و مصرف بی‌رویه آن ضروری است، تصریح کرد: تأسیس صندوق ملی حفاظت از منابع آب برای واریز درآمدها در جهت سالم‌سازی منابع آبی و تأمین آن ضرورت دارد.

پورمحمدی با اشاره به تخصیص ۵۰۰ میلیون دلار از منابع توسعه ملی برای آب شرب روستایی گفت: سال گذشته مبلغ ۲۵۰۰ میلیارد تومان از نظام بانکی کشور برای تأمین کالاهای مورد نیاز آب‌رسانی استقراض شد.

معاون سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی بیان داشت: استقراض از منابع خارجی و فاینانس برای کاهش بیلان منفی سفره‌های آب زیرزمینی و تسریع طرح‌های آب، از اقدامات دولت در سال‌های اخیر بوده است.

وی افزود: از سال‌های ۷۹ تا ۹۲ مقدار بارش‌ها در کشور به ۲۰۰ میلیمتر کاهش یافت و این در حالی است که این شاخص در سال‌های اخیر به ۱۹۰ میلیمتر کاهش یافته است و در مقایسه با میزان بارش در سال‌های ۴۵ تا ۷۸ کاهش بسیار شدیدی دارد.

معاون سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی بیان داشت: آمارها نشان می‌دهد ۳۶ مترمکعب منابع آبی کشور در فاصله سال‌های ۷۹ تا ۹۲ در مقایسه با سال‌های ۴۵ تا ۷۸ کاهش داشته است.

پورمحمدی بیان داشت: مشکل ما فقط کمبود آب نیست، بلکه اصلی‌ترین مشکل ما تخریب محیط‌زیست به دنبال کاهش منابع آبی و افزایش تقاضای مصرف است.

وی با اشاره به اینکه در لایحه برنامه ششم به موضوع بحران آب و تخریب محیط زیست به صورت محوری پرداخته شده است، گفت:‌در این لایحه به موضوع بهبود سیستم‌های آبیاری در بخش کشاورزی توجه ویژه‌ای شده است.

معاون سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور با تأکید بر اینکه کشور ما جزو پرمصرف‌ترین کشورهای جهان به لحاظ مصرف آب است، گفت: مطالعات مؤسسه بین‌المللی آب نشان می‌دهد که در صورتی که ایران بالاترین میزان بهره‌وری در آب را داشته باشد، باز هم آب کافی نخواهیم داشت.

وی با بیان اینکه قیمت آب باید به تناسب ویژگی‌های هر منطقه تعیین شود، گفت: لازم است دستورالعمل ارزشگذاری آب به تناسب ویژگی‌های اقلیمی تعیین شود.

پورمحمدی تصریح کرد: استفاده از ابرازهای اقتصادی مانند مالیات برای کنترل مصرف و همچنین کنترل آلایندگی در واحدهای صنعتی لازم است.

وی گفت: همچنین مشارکت هر چه بیشتر بخش خصوصی در این بخش ضروری است.

براساس این گزارش، اولین کنفرانس ملی اقتصاد آب با شعار «آب، اقتصاد، بهداشت و محیط زیست» ۵ الی ۶ مردادماه ۹۵ در تهران، مرکز همایش‌های بین‌المللی برج میلاد تهران برگزار می‌شود.

منبع: فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: