راهنماهای بالینی، در کش‌وقوس بیمه و وزارتخانه

 گزارش// هزینه‌های درمان در ایران بسیار بیش از استاندارد جهانی است؛ رقمی که کمر بیمارستان‌ها را شکسته و بیمه‌ها را زیر بار مخارج درمان با چالشی جدی مواجه کرده است. برخی معتقدند هزینه‌های بالای درمان در ایران به عوامل مختلفی مربوط است که مهم‌ترین آنها به  نبود پروتکل‌های مشخص برای تجویز باز می‌گردد.

به گزارش عیارآنلاین، هزینه‌های درمان در ایران بسیار بیش از استاندارد جهانی است؛ رقمی که کمر بیمارستان‌ها را شکسته و بیمه‌ها را زیر بار مخارج درمان با چالشی جدی مواجه کرده است. برخی معتقدند هزینه‌های بالای درمان در ایران  به عوامل مختلفی مربوط است که مهم‌ترین آنها به  نبود پروتکل‌های مشخص برای تجویز باز می‌گردد.
لازم نیست که حتما بیماری‌ای جدی گریبان‌تان را بگیرد تا تن‌تان به هزینه‌های سنگین درمان بخورد. این روزها کم نیستند افرادی که برای بیماری‌ای ساده هم به پزشک مراجعه می‌کند، اما‌ راهی آزمایشگاه‌های پاتولوژی، تصویربرداری و… می‌شوند.
حتی فعالان حوزه‌های پزشکی نیز بارها در‌ خصوص میزان بالای مراجعات غیر‌ضروری به خدمات پاراکلینیکی هشدار داده‌اند. چندی پیش نیز رئیس سازمان نظام پزشکی عنوان کرده بود درصد بالایی از آزمایش‌ها و موارد تشخیصی نتیجه مثبتی ندارد و بی‌مورد است و  تنها هزینه‌های هنگفتی  بر دولت تحمیل می‌کند و از توسعه مثبت خدمات درمان می‌کاهد. این در حالی است که هزینه‌هایی از این دست تنها به خدمات پاراکلینیکی محدود نمی‌شود و مثلا  مصرف بی‌رویه دارو را نیز در‌بر می‌گیرد.

راهنماهای بالینی
برخی کارشناسان می‌گویند  کتابچه راهنماهای بالینی در مراقبت‌های پزشکی یا همان گاید لاین‌ها، حلقه مفقود در سیستم درمان هستند. کتابچه‌ای که با رعایت آن، پزشکان نمی‌توانند برای هر موردی، بیماران را به آزمایشگاه‌ها و مراکز تصویر‌برداری بفرستند. گرچه علی اکبری، مدیر کل سابق بیمه سلامت ایرانیان در این باره به «فرهیختگان» گفته بود وزارت بهداشت به دلایل مختلف از ابلاغ رسمی گاید لاین‌ها امتناع می‌کند که مهم‌ترین آن محدود شدن پزشکان در تجویز است. معاون درمان وزارت بهداشت، بیمه‌ها را موظف به اجرای گاید لاین‌ها می‌داند.

اجرای گایدلاین‌ها به عهده بیمه
مهر ۱۳۹۲ وقتی حسن قاضی‌زاده‌‌هاشمی، وزیر بهداشت در حکمی محمد حاجی‌آقاجانی را به عنوان معاون درمان وزارت بهداشت منصوب می‌کرد، بر تدوین و اجرای راهنماهای بالینی و استانداردهای مراقبت بیمار  تاکید داشت.
محمد حاجی‌آقاجانی، معاون درمان وزارت بهداشت درباره تدوین و اجرای این راهنماهای بالینی در گفت‌و‌گو با «فرهیختگان» با بیان اینکه راهنماهای بالینی یکی از روش‌هایی است که در دنیا برای اصلاح خدمات پزشکی و جلوگیری از خدمات اضافه و غیر‌ضروری استفاده می‌شود، معتقد است: «‌البته این کتابچه‌های راهنما راه‌حل همه مشکلات در این حوزه نیستند.» او درباره تدوین این کتابچه‌های راهنمای بالینی تجویز می‌گوید: «خوشبختانه بیش از ۳۰ کانون تولید دانش، به کمک دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور راه‌اندازی  شده‌اند که در رشته‌های مختلف، کتاب‌های راهنمایی بالینی تولید می‌کنند. حدود ۳۰ راهنما نیز از طریق سایت وزارت بهداشت در اختیار همه مراکز درمانی و بیمه‌ها قرار گرفته‌اند که می‌توان از آنها استفاده کرد.»
او در پاسخ به این پرسش که تا زمانی که این راهنماهای بالینی تجویز از سوی وزیر بهداشت ابلاغ رسمی نشوند، پزشکان خود را ملزم به اجرای آن نمی‌دانند، گفت: «اصولا ابلاغ و اجرای این راهنماهای  بالینی در همه جای  دنیا در اختیار خریدار‌ خدمات است.‌ بیمارستان‌ها در حال تولید خدمت هستند. «خریدار خدمت» است که باید برای خرید بهینه اقدام کند. خرید‌ بهینه و خرید راهبردی خدمت را بیمه‌ها به نیابت از مردم باید انجام دهند  و استفاده از این گاید لاین‌ها اتفاقی است که باید از سوی بیمه‌ها و با همراهی وزارت بهداشت انجام  شود.»

منبع: فرهیختگان

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: