۴ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۲۲
در نشست مدیران ارشد شرکت ملی‌گاز مطرح شد

شیر گاز ایران به روی عراق از این ماه باز می‌شود/ رد ادعای توافق با پاکستانی‌ها/ غرامت گازی مطرح از سوی ترکیه گمانه‌زنی است

مدیر امور بین الملل شرکت ملی گاز با بیان اینکه صادرات گاز ایران به عراق در مرحله اجرایی قرار گرفته است، گفت: از مرداد ماه جاری صادرات گاز ایران به عراق آغاز می‌شود.

به گزارش عیارآنلاین، حمیدرضا عراقی مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران در یک نشست خبری که صبح امروز در وزارت نفت برگزار شد با اشاره به گازرسانی روزانه ۲۵۰ میلیون مترمکعب به نیروگاه‌ها، گفت: هم اکنون ۵۰ هزار مگاوات برق از طریق سوخت گاز تولید می‌شود.

وی با اشاره به گازرسانی به روستاها و شهرها، گفت: در حال حاضر ۵ هزار روستا از نعمت گاز برخوردارند که بر اساس برنامه‌ریزی صورت گرفته قصد داریم پایان برنامه ششم ضمن افزایش تولید گاز از ۶۰۰ میلیون مترمکعب در روز به یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون مترمکعبف گازرسانی به شهرها و روستاها را افزایش دهیم.

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران با اشاره به برنامه‌ریزی صورت گرفته در شرکت ملی گاز، گفت: بر اساس برنامه ششم توسعه باید سالانه نزدیک به ۳۸۵ میلیارد مترمکعب گاز در کشور تولید شود که از این میزان سالانه ۱۰۰ میلیارد مترمکعب به بخش خانگی، تجاری و صنایع غیرعمده تخصیص داده می‌شود و ۸۵ میلیارد مترمکعب به نیروگاه‌ها و همچنین حداقل ۶۸ میلیارد مترمکعب نیز صادر خواهد شد.

عراقی با اشاره به برنامه‌ریزی صورت گرفته گفت: باید ۱۰ درصد از تجارت گاز جهانی را ایران در اختیار بگیرد که تقریباً باید بتوانیم روزانه ۲۰۰ میلیون مترمکعب گاز تا پایان برنامه ششم توسعه صادر کنیم.

وی در ادامه این نشست خبری با اشاره به خطوط لوله انتقال گاز، گفت: هم اکنون ۳۶ هزار کیلومتر خط لوله انتقال گاز در کشور وجود دارد که باید ۱۰ هزار کیلومتر خط لوله جدید نیز تا پایان برنامه ششم احداث شود که بر این اساس تکمیل خط لوله ششم سراسری که از عسلویه تا اهواز در دستور کار قرار دارد.

معاون وزیر نفت ادامه داد: تا دو سال آینده این خط لوله از اهواز به دهگلان می‌رسد.

وی همچنین با اشاره به خط لوله نهم سراسری گفت: هدف از اجرای این خط لوله کمک به صادرات و پایداری انتقال گاز در مناطق مرزی کشور است که از عسلویه تا مرز بازرگان کشیده خواهد شد.

عراقی با اشاره به خط لوله یازدهم، گفت: این خط لوله نیز قرار است گازرسانی به مناطق شرقی کشور را تسهیل کند.

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران همچنین با اشاره به احداث ۲۸ ایستگاه تقویت فشار جدید، گفت: با تکمیل این خطوط لوله در احداث ایستگاه‌های تقویت فشار همه روستاهای کشور که جمعیت بالای ۲۰ خانوار دارند تا پایان برنامه ششم توسعه که از سال ‌آینده آغاز می‌شود از نعمت گاز طبیعی بهره‌مند خواهند شد.

وی با اشاره به گازرسانی به نیروگاه‌‌ها، گفت: امسال توانستیم گازرسانی به نیروگاه‌ها را افزایش دهیم به طوری که از کنار این افزایش تنها ۷ میلیارد لیتر سوخت مایع در نیروگاه‌ها مصرف شده است و این موضوع می‌تواند منجر به افزایش صادرات فرآورده‌های نفتی در کشور شود.

معاون وزیر نفت ادامه داد: در حال حاضر ۹۹ درصد از جمعیت خانوار شهری و ۷۱ درصد از جمعیت خانوار روستایی از نعمت گاز طبیعی برخوردارند، تنها در بخش‌هایی از استان سیستان و هرمزگان گازرسانی انجام نشده است که امیدواریم در منطقه بلوچستان نیز به زودی شاهد ارسال گاز طبیعی باشیم.

به گزارش خبرنگار فارس، در ادامه این نشست خبری عزیزالله رمضانی مدیر امور بین‌الملل شرکت ملی گاز ایران در جمع خبرنگاران، گفت: در پایان برنامه ششم تصمیم گرفته شده است که حداقل ۶۸ میلیارد مترمکعب و حداکثر ۸۰ میلیارد مترمکعب گاز صادر شود.

وی با اشاره به قراردادهای فعلی شرکت ملی گاز ایران، گفت: در حال حاضر قرارداد ترکیه که از سال ۱۹۹۶ منعقد و در سال ۲۰۰۱ شروع شده است اجرایی می‌شود، این قرارداد ۲۵ ساله است و تا پایان سال ۲۰۲۶ میلادی به میزان صادرات سالانه ۱۰ میلیارد مترمکعب ادامه می‌یابد.

رمضانی گفت: در حال حاضر از ابتدای این قرارداد تاکنون ۷۸ میلیارد مترمکعب گاز به ترکیه صادر کرده‌ایم.

مدیر امور بین‌الملل شرکت ملی گاز ایران با اشاره به قرارداد واردات گاز از ترکمنستان گفت: این قرارداد نیز در سال ۱۹۹۵ منعقد شد و با اصلاحیه‌هایی که به این قرارداد وارد شد سالانه ۱۴ میلیارد مترمکعب گاز باید از ترکمنستان وارد کنیم که این قرارداد نیز در سال ۲۰۲۶ به اتمام می‌رسد.

وی با اشاره به قرارداد صادرات گاز ایران به پاکستان، گفت: این قرارداد نیز در سال ۲۰۰۹ منعقد شد و قرار بود در دسامبر ۲۰۱۴ اجرایی شود که طرف پاکستانی متأسفانه خط لوله خود را آماده نکرد و ایران خط لوله هفتم سراسری را که از عسلویه تا ایرانشهر احداث شده بود به اتمام رساند که هر وقت پاکستان آمادگی خود را برای دریافت گاز از ایران اعلام کند ما حاضریم گاز خود را به پاکستان وصل کنیم.

رمضانی همچنین با اشاره به دو قرارداد صادرات گاز ایران به عراق، گفت: قرارداد اول در جولای ۲۰۱۳ منعقد شد که مدت این قرارداد ۶ ساله و قرار است صادرات گاز از ۷ میلیون مترمکعب در روز شروع شود و بعد از ۲۱ ماه به سقف قرارداد که در ماه‌های گرم سال روزانه ۳۵ میلیون مترمکعب و در ماه‌های سرد سال ۲۵ میلیون مترمکعب است برسد،هدف از این قرارداد گازرسانی به نیروگاه‌های بغداد و المنصوره است.

مدیر امور بین‌الملل شرکت ملی گاز با اشاره به قرارداد دوم صادرات گاز به عراق گفت: این قرارداد نیز در نوامبر ۲۰۱۵ منعقد شد اما زمان تحویل گاز در این قرارداد عقب‌تر از بغداد است ولی حجم صادرات مشابه قرارداد بغداد است که بر این اساس روزانه ۳۵ میلیون مترمکعب گاز در ماه‌های گرم سال و ۲۰ میلیون مترمکعب گاز در ماه‌های سرد به بصره صادر خواهد شد.

این مقام مسؤول در شرکت ملی گاز ایران با اشاره به مذاکرات صورت گرفته با کشورهای عمان، کویت و امارات، گفت: حدود ۲۰ میلیارد مترمکعب گاز نیز پتانسیل صادرات به این کشورها وجود دارد که هنوز این مذاکرات به اتمام نرسیده و مذاکرات عمان جلوتر از مابقی مذاکرات با کشورهای عربی منطقه است.

وی با اشاره به تهاتر گاز ایران با برق ارمنستان، گفت: در حال حاضر سالانه کمتر از یک میلیارد مترمکعب گاز با ارمنستان تهاتر می‌شود که بر اساس مذاکرات جدید صورت گرفته قرار است سقف تهاتر گاز ایران با برق ارمنستان به سالانه یک و نیم میلیارد مترمکعب برسد.

رمضانی همچنین با  اشاره به تهاتر گاز ایران با آذربایجان گفت: در حال حاضر نیز روزانه یک میلیون مترمکعب گاز با کشور آذربایجان تهاتر می‌شود که مذاکراتی نیز برای افزایش این تهاتر صورت گرفته است.

مدیر امور بین‌الملل شرکت ملی گاز در ادامه این نشست با اشاره به واردات گاز ایران در ۴ ماه نخست سال جاری گفت: حدود ۱٫۹ دهم میلیارد مترمکعب گاز وارد کشور و ۲٫۵ میلیارد مترمکعب گاز نیز صادر کردیم که بر این اساس تراز تجارت گاز ایران در ۴ ماه نخست سال مثبت بود.

مدیر امور بین‌الملل شرکت ملی گاز در ادامه این نشست خبری با اشاره به مذاکرات صورت گرفته بین ایران و ترکیه و پرداخت غرامت گازی به این کشور، گفت: همه آنچه که تاکنون مقامات ترک اعلام کرده‌اند فقط گمانه‌زنی بوده است، تا ۲ یا ۳ ماه آینده رأی دیوان داوری صادر می‌شود و بر این اساس میزان جریمه گازی که ایران باید به ترکیه پرداخت کند مشخص خواهد شد. قطعاً رقم این جریمه کمتر از برآوردها و گمانه‌زنی‌هایی است که مقامات ترکیه در چند روز اخیر اعلام کرده‌اند.

وی همچنین با اشاره به صحبت‌های مقامات پاکستانی که در مورد صادرات گاز با طرف ایرانی به توافقاتی دست یافته‌اند،‌ گفت: من این صحبت‌ها را تکذیب می‌کنم و هنوز با طرف پاکستانی هیچ توافق جدیدی را انجام نداده‌ایم و معلوم نیست که آنها با کدام مقام ایرانی مذاکره کرده‌اند که چنین صحبت‌هایی مطرح می‌شود.

رمضانی با اشاره به برنامه صادراتی گاز ایران به اروپا، گفت: از میزان ۸۰ میلیارد مترمکعب برنامه‌ریزی صورت گرفته برای صادرات گاز تا پایان برنامه ششم حدود ۵۰ میلیارد مترمکعب باید در منطقه صادر شود که بر این اساس پتانسیل صادرات ۳۰ میلیارد مترمکعب گاز  ایران به اروپا وجود دارد.

مدیر امور بین‌الملل شرکت ملی گاز ایران با اشاره به اینکه مذاکرات عمان و ایران به منظور صادرات گاز به این کشور در حال انجام است، ادامه داد: بحث‌هایی بین عمان و امارات در خصوص صادرات گاز مطرح شده بود که در حال حاضر مذاکرات با امارات در خصوص اجازه صادرات گاز به عمان در حال انجام است و به نظر می‌رسد مشکل خاصی برای صادرات گاز به این کشور وجود نداشته باشد.

وی با اشاره به صادرات گاز ایران به بغداد، گفت: در حال حاضر دو طرف خطوط لوله خود را برای انتقال گاز آماده کرده‌اند، برخی از کارشناسان عراقی در شرکت ملی گاز ایران در حال آموزش هستند و هفته آینده نیز یک تیم مدیریتی از وزارت برق عراق به ایران سفر می‌کند تا مذاکرات نهایی در خصوص پرداخت‌ها انجام شود و به نظر می‌رسد که از همین مرداد ماه می‌توانیم شیر گاز خود را به روی عراق باز کنیم.

منبع: فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: