۳ مرد ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۱۴

ایران تا ۴ سال دیگر رقیب آمریکا در صادرات ال‌ان‌جی به اروپا می‌شود/ واشنگتن مهره‌های شطرنج را از الان می‌چیند

فوربز طی گزارشی نوشت صادرات ال‌ان‌جی ایران به اروپا تا سال ۲۰۱۸ بعید به نظر می‌رسد اما پس از سال ۲۰۲۰ کاملا واقع‌بینانه است و این زنگ خطری است برای آمریکا که بیش از نیمی از ال‌ان‌جی‌اش را به اروپا صادر می‌کند.

به گزارش عیارآنلاین، صنعت گاز طبیعی ایران در سال‌های گذشته هدف تحریم‌های آمریکا و اروپا قرار گرفته است و این امر سبب شده ورود سرمایه‌ مستقیم خارجی و انتقال فناوری به این بخش محدود شود اما ایران دارای ذخایر عظیم گازی است و می‌خواهد در صادرات بین‌المللی این کالای اساسی به صادرکننده بزرگ تبدیل شود.

به نوشته این گزارش، با لغو تحریم‌ها، ایران در تلاش است تا به یک بازیگر بزرگ بازار به سرعت در حال رشد گاز تبدیل شود. امروز گاز مورد معامله،۳۰ درصد کل انرژی مصرفی در جهان را تشکیل می‌دهد و این رقم تا سال ۲۰۲۵ تا ۳۰ درصد دیگر افزایش خواهد یافت. ایران حدود ۶ تریلیون فوت مکعب گاز تولید می کند و  مصرف گاز در این کشور اندکی کمتر از این رقم است. تولید گاز ایران تا سال ۲۰۳۰ به ۱۰ تریلیون فوت مکعب خواهد رسید. «ایران موفقیت بسیاری در زمینه اکتشاف گاز کسب کرده است. نرخ موفقیت ایران در زمینه اکتشاف ۷۹  درصد است درحالی‌که این نرخ در جهان به طور متوسط ۳۰ تا ۳۵ درصد است.»

علی‌رغم تحریم‌های غرب، تولید گاز طبیعی ایران همچنان ادامه دارد و فازهای بیشتری از بزرگ‌ترین میدان گاز طبیعی این کشور یعنی پارس جنوبی به بهره‌برداری می‌رسد. میدان گازی پارس جنوبی که ایران با قطر در آن شریک است، در ۲۴ فاز توسعه یافته است. حدود نیمی از این فازها تکمیل شده است و ایران امید دارد باقی این فازها تا سال ۲۰۱۸ کامل شوند. پارس جنوبی که در بیش از ۶۰ مایلی سواحل ایران واقع شده است، نزدیک به ۴۰ درصد ذخایر گاز ایران را در خود جای داده است.

ایران تنها یک درصد تجارت گاز جهان را به خود اختصاص داده است و تقریبا ۹۰ درصد گاز صادراتش را به ترکیه می‌فروشد اما ساخت زیرساخت‌های عظیم گازی این کشور به این معناست که این کشور می‌تواند به هند، پاکستان، کویت و امارات نیز گاز صادر کند. همچنین کاهش قیمت گاز یارانه‌ای به کاهش مصرف بی‌رویه این کالای اساسی در این کشور پایان خواهد داد و گازی بیشتری برای صادرات فراهم خواهد کرد.

بر اساس این گزارش، مهمتر اینکه، ایران در حال حاضر، در حال فعالیت بر روی چندین گزینه برای پیوستن به «کلوپ بین‌المللی ال‌ان‌جی» است که آمریکا نیز عضو آن است و اروپا هدف میان و بلند مدت ایران است. پیش‌بینی می‌شود، تقاضای اروپا برای گاز تا سال ۲۰۲۵ به میزان ۱۵ تا ۲۰ درصد افزایش یابد. این بدان معناست که ایران رقیبی برای آمریکا محسوب می‌شود. «بیش از نیمی از ال‌ان‌جی آمریکا به اروپا صادر می‌شود.» هدف‌گذاری ایران برای صادرات محموله‌های ال‌ان‌جی به اروپا تا سال ۲۰۱۸ بعید به نظر می‌رسد اما پس از سال ۲۰۲۰ کاملا واقع‌بینانه است. مهم‌تر اینکه، این زمان، درست زمانی است موج جدیدی از پروژه‌های ال‌ان‌جی و تقاضا برای ال‌ان‌جی ایران به راه می‌افتد.

از اینرو، اهمیت این داستان برای آمریکا بسیار واضح است. در دنیایی که مصرف گاز تا سال ۲۰۳۰ نزدیک ۴۰ درصد به ۴۷۰ میلیارد فوت مکعب در روز افزایش خواهد یافت، افزایش صادرات گاز ایران تایید می‌کند که چرا آمریکا باید مدام از صادرات انرژی خود و ارتباط هایش با هم‌پیمانان آمریکای شمالی و منابع عظیم کانادا و مکزیک حمایت کند.

منبع: فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: