۵ مرد ۱۳۹۵ ساعت ۱۹:۳۰

ارزش کل ذخایر معدنی ایران ۷۷۰ میلیارد دلار برآورد می شود

رییس خانه معدن ایران گفت: امروز یکی از موانع بهره برداری مناسب از معادن، فرآیند سنتی نظارت و اکتشاف است و می توان با برنامه ریزی مناسب، بهره وری در بخش اکتشاف را ارتقا بخشید.

به گزارش عیارآنلاین، «محمدرضا بهرامن» امروز (چهارشنبه) در نشست بیست و هفتم کمیسیون صنعت و معدن اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران افزود: دولت ها در ایران، به بودجه نویسی بر پایه درآمدهای نفتی، عادت کرده و نیازی نداشته اند به توسعه و درآمدزایی از بخش معدن بیندیشند.
وی اضافه کرد: چنانچه اکتشاف و سرمایه گذاری در کنار هم قرار گیرند، این هم افزایی می تواند تنگناهای مالی یک جامعه را برطرف سازد.
بر اساس فعالیت های اکتشافی برای شناسایی ذخایر معدنی کشور، جمهوری اسلامی دارای ۵۷ میلیارد تن ذخیره معدنی (نزدیک ۳۷ میلیارد تن قطعی و بقیه احتمالی) است که ارزش این ذخایر معدنی بیش از ۷۷۰ میلیارد دلار برآورد می شود.
دولت یازدهم از سه ماهه آخر ۱۳۹۳ سیاست توسعه فعالیت های اکتشافی را در دستور کار قرار داد و بر پایه این امر، تفاهمنامه ای بین معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت، سازمان توسعه و نوسازی معادن وصنایع معدنی ایران (ایمیدرو) و سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور به امضا رسید که شناسایی ذخایر ۲۵۰ هزار کیلومتر مربع از مساحت کشور را در قالب سه مرحله اجرا می کند.
رییس خانه معدن ایران اعلام کرد: سازمان ایمیدرو امروز هدفی را با عنوان مدیریت کیفی دنبال می کند و این مهم در چارچوب سیاست بهره وری در بخش اکتشاف محقق می شود.
بهرامن، از نبود سیاست پنجره واحد در بخش معدن و عملیات اکتشافی انتقاد کرد و گفت: شفاف سازی آمار و اطلاعات در بخش معدن و اکتشافات مساله مهمی است که نسبت به آن کم توجهی می شود.

** رسیدگی به مشکلات صنعت سیمان
«مرتضی لطفی» عضو کمیسیون صنعت و معدن اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران، در این نشست گفت: بر اساس پیگیری های اتاق تهران، نشست رفع مشکلات صنعت سیمان با حضور وزیر راه و شهرسازی و نیز وزیر صنعت، معدن و تجارت تشکیل شد.
وی ابراز امیدواری کرد برگزاری نشست های این کمیته نتایج رضایت بخشی در پی داشته باشد.
چندی پیش «عبدالرضا شیخان» دبیر انجمن کارفرمایان سیمان، اعلام کرد: بر اساس توافق انجام شده بین این تشکل با وزارت راه و شهرسازی، قرار است ۱۰ درصد جاده ها با روکش بتنی پوشش داده شوند.
به گفته وی، تولید واحدهای سیمانی کشور پاسخگوی نیاز داخلی است و اکنون مازاد تولید داریم، بنابراین سیاست های افزایش تقاضای سیمان در کشور می تواند به این بخش کمک کند.
شیخان چندی پیش به ایرنا گفته بود شرایط نامناسب امنیتی کشورهای منطقه نقش بسزایی در افت نزدیک به ۲۰ درصدی صادرات سیمان و کلینکر ایران در سال ۱۳۹۴ داشت و سبب شد پارسال صادرات این بخش به بیش از ۱۵ میلیون تن برسد.
وی افزوده بود: سال ۱۳۹۳ مجموع صادرات سیمان و کلینکر ایران به رقم ۱۸ میلیون و ۵۰۰ هزار تن رسید که حدود ۶۰ درصد صادرات به عراق صورت گرفت.
به گفته دبیر انجمن کارفرمایان سیمان، امسال به دلیل رکود در ساختمان سازی، تقاضا برای سیمان کاهش پیدا کرده است، از این رو قصد داریم سیمان را جایگزین آسفالت سازیم.
عضو کمیسیون صنعت و معدن اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران نیز اعلام کرد: آمارها نشان می دهد در سه ماهه نخست امسال تولید سیمان ۱۲ درصد نسبت به مدت مشابه پارسال کاهش یافت.
براساس سند چشم انداز ۱۴۰۴ ظرفیت تولید سیمان باید از سطح ۸۰ میلیون تنی کنونی به ۱۲۰ میلیون تن برسد.

منبع: ایرنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: