سخنگوی کانون انجمن لوازم خانگی: فقط نیم درصد از منابع طرح کارت خرید کالا محقق شده است / مردم استقبال چندانی از اجرای آن نداشته‌اند

سخنگوی کانون انجمن لوازم خانگی با بیان اینکه تمدید اجرای طرح کارت اعتباری خرید کالای با دوام ایرانی با ابهام روبه‌رو است، گفت: پیش‌بینی ما این است که با روند فعلی و عدم استقبال مردم، تا مهر امسال تنها ۵۰ میلیارد تومان از این منابع هزینه شود.

به گزارش عیارآنلاین، حمیدرضا غزنوی در نشست خبری امروز خود با خبرنگاران با اشاره به اینکه مهلت اجرای طرح کارت اعتباری خرید کالای با دوام ایرانی ۳۱ تیرماه امسال تمام شد اما همچنان اجرای این طرح متوقف نشده است، اظهارداشت: در حال حاضر فقط نیم درصد از منابع۴ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان این  طرح محقق شده که این موضوع نشان می‌دهد این طرح به اهداف خود نرسیده و مردم استقبال چندانی از اجرای آن نداشته‌اند.

وی با بیان اینکه تمدید اجرای این طرح با ابهام روبه‌رو است، افزود: پیش‌بینی ما این است که با روند فعلی و عدم استقبال مردم، تا مهر امسال تنها ۵۰ میلیارد تومان از این منابع هزینه شود.

سخنگوی کانون انجمن لوازم خانگی با گلایه از اینکه سازمان مدیریت و بانک مرکزی اقدامات لازم را جهت تحقق اهداف این طرح انجاح نداده‌اند در خصوص کارت عام برای خرید کالا، گفت: کارت عام یکی از کارت‌های اعتباری طراحی شده از سوی دولت است که برای خرید کالاهای ایرانی و خارجی طراحی شده و تمامی کالاهای مصرفی و بادوام را شامل می‌شود. ارائه کارت عام اگر چه برخی ایرادات را هم دارد، اما یک طرح معقول و منطقی از سوی دولت است، در حالیکه تولیدکنندگان لوازم خانگی که جامعه هدف عمده دولت برای کارت‌های خرید اعتباری کالاهای مصرفی بادوام بودند معتقدند که ارائه این کارت برای خرید کالاهای خارجی جایز نیست و رکود را بیشتر می‌کند.

غزنوی با اشاره به نامگذاری سال اقتصاد مقاومتی و تلاش برای حمایت از کارآفرینی در کشور، اظهارداشت: آمار سال ۲۰۱۶ میلادی نشان می‌دهد رتبه ایران به لحاظ کارآفرینی ۸۰ است، در حالیکه  سال  ۲۰۱۴ این رتبه صد بوده است، اما متاسفانه هنوز مسائل و مشکلات کارآفرینی در کشور حل نشده و مرجع منسجمی برای توسعه کارآفرینی در کشور وجود ندارد.

وی با بیان اینکه بسیاری از کارآفرینان در تأمین سرمایه مورد نیاز خود دچار مشکل هستند، تصریح کرد: مناطق آزاد متأسفانه به معضلی برای تولید تبدیل شده‌اند، چرا که علی‌رغم اهداف در نظر گرفته شده برای ایجاد این مناطق، قرار بر این بود که کالاها در این مناطق وارد شده و پس از ایجاد ارزش افزوده بر روی آنها مجدد صادر شوند؛ در حالیکه این اتفاق اکنون رخ نمی‌دهد.

غزنوی در ادامه با اشاره به طرح جدید مجمع کارآفرینان ایران با هدف کمک و اصلاح سیاست‌های کارآفرینی، گفت: هدف ما این است که بتوانیم کارآفرینان را گرد هم جمع کرده و الگوی تولید ثروت و تفکر ناب را پیاده‌سازی کنیم که بر این اساس فراخوانی از امروز برای ثبت ایده‌های کارآفرینی و مشخصات کارآفرینان منتشر شده و ۶ شهریورماه نیز این فراخوان پایان می‌یابد.

منبع: تسنیم

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: