۵ مرد ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۰۵

قائم مقام بنیاد ملی نخبگان: رشد آموزش عالی بی رویه بوده است

قائم مقام بنیاد ملی نخبگان گفت: مقطع آموزش عالی در ایران بی رویه و غیرطبیعی رشد کرده است.

به گزارش عیارآنلاین، دکتر سعید سهرابپور روز چهارشنبه در دهمین همایش دانشجویان و استادان ایرانی خارج از کشور در مشهد افزود: در بسیاری از شهرهای کشور دانشگاههای آزاد، پیام نور، علمی کاربردی، غیرانتفاعی و گاه دانشگاههای دولتی مشغول فعالیت هستند.
وی ادامه داد: این دانشگاهها بطور عموم با فشار نمایندگان مجلس ایجاد شده اند چون گمان می کرده اند اگر طی دوره نمایندگی در شهرشان دانشگاه ایجاد شود وجهه آنها افزایش می یابد و می توانند در دوره بعدی نیز به وکالت انتخاب شوند.
رئیس پیشین دانشگاه صنعتی شریف گفت: این در حالی است که بودجه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری محدود است و توزیع آن بین این تعداد دانشگاه موجب شده بودجه دانشگاههای برتر کشور کاهش یابد.
وی افزود: رتبه های قابل قبولی که دانشگاههای بزرگ و برتر ایران در بین دانشگاههای جهان کسب می کنند با دست خالی حاصل شده و نوعی معجزه بوده است.
دکتر سهرابپور ادامه داد: هم اکنون که تعداد دانشجویان کارشناسی دانشگاههای غیردولتی کم شده و صندلیهای این دانشگاهها خالی مانده آنها سراغ راه اندازی دوره های تحصیلات تکمیلی به ویژه کارشناسی ارشد رفته اند.
وی گفت: این وضعیت در دوره های دکترای تخصصی چندان تغییری نکرده چون وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی که متولی صدور مدارک دوره های دکترای تخصصی است متولی صدور اجازه کار در مطب هم می باشد اما در دکترای حرفه ای که متولی اش وزارت علوم است وضعیت مناسب نیست.
قائم مقام بنیاد ملی نخبگان افزود: پیش از این تعداد کمی دانشجوی خارجی آن هم تنها در دو رشته زبان و ادبیات فارسی و الهیات و معارف اسلامی در ایران تحصیل می کردند اما هم اکنون تعداد دانشجویان خارجی نیز در همه رشته ها زیاد شده است.
وی ادامه داد: این استقبال از یک طرف بخاطر رشد علمی خوب ایران و از سوی دیگر به خاطر امنیت بی نظیری است که در کشور ما حاکم شده و حتی اروپا چنین وضعیتی ندارد.
دکتر سهرابپور گفت: در دانشگاههای غیردولتی تعداد عضو هیات علمی با رتبه مربی بسیار زیاد است به نحوی که می توان گفت حدود نیمی از اعضای هیات علمی این دانشگاهها را مربیان تشکیل می دهند.
وی افزود: شرایط ارتقا اعضای هیات علمی در دانشگاههای دولتی سختگیرانه تر اعمال می شود و حتی دانشگاههای مشهور و قوی مقررات وزارت علوم را در این خصوص کف مقررات دانسته و خود مقررات سختگیرانه تری اعمال می کنند.
قائم مقام بنیاد ملی نخبگان ادامه داد: رقیب ایران در منطقه از لحاظ علمی ترکیه است و پس از آن کشور نیز می توان ایران را با مصر و مالزی مقایسه کرد.
وی در خصوص رتبه عربستان در تولید علم هم گفت: آن کشور با این پول بی صاحبی که نصیبش شده و صرف کشتار مردم بیگناه یمن و رشوه به سازمان ملل می کند با برخی از استادان مشهور و صاحب نام غربی و آمریکایی قرارداد بسته است.
دکتر سهرابپور افزود: این استادان نیز یک هفته در سال در عربستان اقامت و مقالاتی به نام آن کشور در نشریات بین المللی منتشر می کنند که باعث می شود جایگاه عربستان با این تقلب در رتبه بندیهای بین المللی افزایش یابد.
وی ادامه داد: میانگین تعداد مقالات ۱۰ درصد برتر ISI سه دانشگاه اول کشورهای منتخب منطقه در رتبه بندی لیدن از سالهای ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۵ نشان می دهد دو کشور ایران و مالزی بیشترین رشد را در منطقه داشته اند.
قائم مقام بنیاد ملی نخبگان گفت: همچنین نسبت کل اعتبارات پژوهشی دولتی به تولید ناخالص داخلی از سال ۱۳۸۴ تاکنون کاهش یافته و تنها در لایحه سال ۱۳۹۵ این وضعیت به یک درصد افزایش یافت و قرار است تا چهار درصد بیشتر شود.
دهمین همایش استادان و دانشجویان ایرانی خارج از کشور به همت نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در این حوزه تا هفتم مرداد ماه در مشهد ادامه دارد. در این همایش ۸۰ دانشجوی ایرانی مشغول به تحصیل در ۳۵ کشور جهان شرکت دارند.

منبع: ایرنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: