سفیر ایران در فدراسیون روسیه: دیدار سران ایران و روسیه زمینه ساز توسعه همکاری ها است

سفیر جمهوری اسلامی ایران در فدراسیون روسیه با اشاره به برنامه پیش بینی شده دیدار حسن روحانی و ولادیمیر پوتین سران دو کشور که قرار است ماه جاری در باکو پایتخت جمهوری آذربایجان برگزار شود، این مذاکرات را زمینه ساز توسعه هر چه بیشتر همکاری های رو به رشد تهران و مسکو خواند.

به گزارش عیارآنلاین، مهدی سنایی امروز (سه شنبه) در نشست مشترک تجاری ایران و روسیه در گراند هتل آستراخان اظهار کرد: روابط تهران و مسکو در همه ابعاد و زمینه های سیاسی، منطقه ای و اقتصادی در حال توسعه است.
به گفته این مقام مسئول، طی سه سال گذشته رییسان جمهوری دو کشور هفت بار با یکدیگر ملاقات کرده اند و به زودی نیز هشتمین دیدار را برگزار خواهند کرد که سبب افزایش سطح همکاری های خواهد شد.
وی تصریح کرد: طی سال ۲۰۱۵ و نیمه نخست سال ۲۰۱۶ همه اسناد مورد نیاز برای رشد روابط دو کشور امضا شده و اکنون زمان اجرا فرا رسیده است.
سنایی خاطرنشان کرد: این اسناد در زمینه های سرمایه گذاری مشترک، تسهیل صدور روادید برای ارائه وام و تسهیلات بین دو کشور، گمرکی و تولیدات سبز به امضا رسیده که در حال اجرا است.
وی همچنین گفت: روابط دو کشور نه فقط در زمینه تحویل سامانه موشکی اس ۳۰۰ به ایران، بلکه در زمینه های مختلف دیگر از جمله منطقه ای و خاورمیانه به نتیجه رسیده و در حال انجام است و امروز روشن ترین زمان تاریخی همکاری های دو کشور در طول تاریخ است.
سفیر ایران در روسیه یادآور شد: دو سال پیش فقط چهار پرواز هفتگی بین ایران و روسیه بود، اما اکنون شمار پروازهای ثابت به ۱۵ رفت و برگشت رسیده است.
وی تصریح کرد: گمرک جمهوری اسلامی ایران از رشد حجم مبادلات دو کشور خبر داده و دولت روسیه نیز اعلام کرده که در نیمه نخست سال ۲۰۱۶ سطح ارزش آن نسبت به مدت مشابه سال قبل ۶۷ درصد رشد داشته است.
سنایی تاکید کرد: البته این حجم مبادلات راضی کننده نیست، زیرا قابلیت های بسیار خوبی برای رشد روابط اقتصادی و تجاری بین دو کشور وجود دارد.
وی ادامه داد: ایران خواستار بازگشت حجم روابط تجاری با آستراخان به سال ۱۹۱۷ است که بازرگانان بسیار زیادی از ایران در این بندر حضور داشتند و تجار پرشمار روسی نیز در بندر انزلی فعالیت می کردند.
سفیر ایران در پایان تصریح کرد: روسیه یک قدرت منطقه ای محسوب می شود و اتحادیه اوراسیا، کریدور بین المللی شمال- جنوب و جاده ابریشم (که از آستراخان می گذرد)، ابزارهای خوبی برای توسعه روابط تجاری و اقتصادی دو کشور محسوب می شوند.
به گزارش ایرنا، مذاکرات هیات ایرانی با مقام های آستراخان در حالی برگزار می شود که هیات ۴۵ نفری این استان در جریان سفر چهار روزه خود به ایران که دیشب پایان یافت برای توسعه روابط و همکاری های اقتصادی نشست هایی را با مقام های استان مازندران برگزار کرد و در تهران نیز در اجلاس توسعه همکاری های اقتصادی دو کشور شرکت کرد.
شهر بندری آستراخان به دلیل قرار داشتن در دهانه ورودی رودخانه ولگا به دریای خزر، یک شاهراه آبی و زمینی بشمار می آید و در زمان حاضر این منطقه با فعالیت بیش از ۲۰۰ شرکت ایرانی به کانون تمرکز اقدام های بازرگانی و اقتصادی ایرانیان در جنوب روسیه تبدیل شده است.
براساس آمارهای در دسترس که آخرین گزارش آن مربوط به سال ۲۰۱۲ است حدود ۳۹ درصد مبادلات بازرگانی خارجی استان آستراخان روسیه با جمهوری اسلامی ایران انجام گرفته است.
براساس برنامه اعلام شده، واعظی همچنین پس از پایان مذاکرات در آستراخان، فردا (چهارشنبه) با خانم ورونیکا نیکشینا وزیر تجارت اتحادیه اقتصادی اوراسیا در باره گسترش همکاری ها و بررسی روند مذاکره پیمان تجارت آزاد بین ایران و این اتحادیه دیدار و گفت وگو خواهد کرد.
اتحادیه اقتصادی اورآسیا با جمعیتی بیش از ۱۸۰ میلیون نفر دربرگیرنده پنج کشور روسیه، بلاروس، قزاقستان، قرقیزستان و ارمنستان است که بیش از ۲۰ میلیون کیلومتر مربع مساحت دارند و با توجه به نزدیکی جغرافیایی، بازار بزرگی برای صادرات کالاهای ایرانی به شمار می روند و برقراری تجارت آزاد نیز می تواند فرصت های زیاد همه جانبه ای را برای بخش خصوصی ایران و کشورهای عضو این اتحادیه ایجاد کند.
بنا به اعلام بخش دیپلماسی رسانه ای سفارت ایران در روسیه، دیدار با نیکلای نیکیفروف وزیر ارتباطات و رسانه های جمعی، دنیس مانتوروف وزیر صنعت تجارت و مذاکرات با الکساندر نوواک وزیر انرژی روسیه همتای واعظی به عنوان رییس روسی کمیسیون دائمی همکاری های اقتصادی دو کشور که با حضور سنایی سفیر ایران در مسکو انجام خواهد شد، نیز از دیگر برنامه های مذاکرات وزیر ارتباطات برای توسعه هر چه بیشتر روابط دو جانبه بشمار می رود.
ولی الله افخمی راد رییس سازمان توسعه و تجارت، اسدالله عسگراولادی رییس اتاق بازرگانی بازرگانی ایران و روسیه، اصغر عبدالله پور رئیس هیات مدیره و مدیرعامل هواپیمایی تابان و وحید ازوجی معاون توسعه مدیریت و منایع سازمان هواپیمایی از جمله اعضای هیات ایرانی در سفر به روسیه هستند.

منبع: ایرنا

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: