گردشگری سلامت مغفول اما موثر

یادداشت// در حال حاضر ایران به دلیل زیرساخت‌ها و اطمینانی که کشورهای همسایه به‌ویژه کشورهای اسلامی به درمان در آن دارند مقصد اول گردشگران سلامت کشورهای حاشیه خلیج فارس و کشورهای آسیای میانه است و با تبلیغات بیشتر می‌تواند گوی رقابت را از رقیبان خود مثل هند، تایلند و بنگلادش برباید. 

گردشگری سلامت_پزشکبه گزارش عیارآنلاین، در حال حاضر ایران به دلیل زیرساخت‌ها و اطمینانی که کشورهای همسایه به‌ویژه کشورهای اسلامی به درمان در آن دارند مقصد اول گردشگران سلامت کشورهای حاشیه خلیج فارس و کشورهای آسیای میانه است و با تبلیغات بیشتر می‌تواند گوی رقابت را از رقیبان خود مثل هند، تایلند و بنگلادش برباید. از سوی دیگر از آنجا که رویکرد ایران توسعه گردشگری حلال است و ارائه خدمات به‌ویژه خدمات درمانی با رعایت شئون اسلامی انجام می‌شود گردشگران سلامت کشورهای اسلامی با خیالی آسوده می‌توانند به ایران سفر کنند. بنابراین این امکانات نشان‌دهنده ظرفیت قابل قبول ایران در ارائه خدمات به گردشگران سلامت کشورهای اسلامی است. از سویی بیشترین مراجعه گردشگران سلامت کشورهای اسلامی به ایران را برای استفاده از خدمات تخصصی در حوزه جراحی زیبایی، زنان و زایمان و نازایی، مغز و اعصاب و ارتوپدی عنوان کرد. گردشگران سلامت معمولا با یک یا چند همراه به ایران سفر می‌کنند که این فرصت را به وجود می‌آورد تا جاذبه‌های گردشگری طبیعی و تاریخی ایران در قالب یک بسته کامل سفر به آنها معرفی شود. از سوی دیگر چهار فصل بودن ایران از مزیت‌هایی است که می‌تواند در این باره مورد توجه قرار گیرد. در حال حاضر گردشگری سلامت کشور در جلسات مختلف آسیب‌شناسی شده و ۲۲ مشکل برای آن پیدا و در شورای راهبری گردشگری سلامت مطرح شد. در این شورا معاون گردشگری کشور، معاون کنسولی وزارت امور خارجه، معاون درمان وزارت بهداشت و رئیس سازمان نظام پزشکی کشور عضو هستند و با همفکری برای هریک از این مشکل‌ها راهکاری پیدا شده که قرار است به‌زودی این راهکارها عملی شوند. وظیفه شورای راهبری گردشگری سلامت، سیاستگذاری، برنامه‌ریزی و نظارت بر فعالیت‌های گردشگری سلامت در کشور است.
اما در سال‌های اخیر به دلیل نبود نظارت بر چگونگی ورود و کیفیت گردشگری سلامت دلالان بسیاری رشد کردند که با سرکیسه کردن گردشگران سلامت حس بی‌اعتمادی در آنها را نسبت به قیمت و کیفیت خدمات ایجاد کردند. به همین دلیل شیوه‌نامه اعطای گواهینامه گردشگری سلامت تدوین و ابلاغ شده و طبق این شیوه‌نامه قرار است هر دفتر خدمات مسافرتی که می‌خواهد در این حوزه فعالیت کند علاوه‌بر داشتن مجوز بند «ب» باید یک پزشک را به‌عنوان مسئول فنی سلامت معرفی کند. از سویی دفاتر خدمات مسافرتی شناخته شده و دارای مجوز که گردشگران سلامت بتوانند به آنها اعتماد کنند، حلقه مفقوده گردشگری سلامت در سال‌های گذشته بوده و در حال حاضر حدود ۲۰۰ دفتر خدمات مسافرتی اعلام آمادگی کرده و مدارک خود را برای بررسی فرستاده‌اند که به‌زودی برای ۲۵ دفتر خدمات مسافرتی مجوز لازم صادر می‌شود.

منبع: فرهیختگان

برچسب‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: