دبیر انجمن داروسازان:

راه اندازی داروخانه های گیاهی، فرایند نظارت را پیچیده تر می کند

سجادی، دبیر انجمن داروسازان ایران: راه اندازی داروخانه های گیاهی نه تنها موجب ساماندهی عطاری ها نخواهند شد، بلکه ایجاد مکان سومی در کنار بیش از ۱۰ هزار داروخانه و ۵ هزار عطاری، فرآیند نظارت را پیچیده تر و در نهایت به فساد نظام دارویی منتهی می شود.

به گزارش عیارآنلاین، سید مهدی سجادی دبیر انجمن داروسازان ایران؛ درخصوص ابلاغیه وزارت بهداشت در مورد داروخانه های گیاهی گفت : پخش فراورده های دارویی با منشا طبیعی در داروخانه ها و همراه با پروانه سازمان غذا و دارو مانعی ندارد در حالی که امروزه، شرایط عرضه گیاهان دارویی (مواد گیاهی خام) در عطاری ها دچار آلودگی های مختلف، تقلب، انحراف از مبانی علمی و دامن زدن به توهمات و خرافات شده است.

وی در ادامه ضمن اعلام آمادگی انجمن  داروسازان  ایران درخصوص همکاری با وزارت بهداشت برای ساماندهی عطاری های موجود و در راستای ابلاغیه مقام معظم رهبری مبنی بر توسعه طب سنتی  تاکید کرد: متاسفانه علی رغم اظهار مخالفت انجمن برای تاسیس داروخانه های طبیعی و سنتی با سازمان غذا و دارو؛ هفته گذشته به طور رسمی آئین نامه داروخانه های گیاهی برای اجرا از طرف وزارت بهداشت به صورت کاملا شتابزده و بدون مشورت با انجمن های تخصصی ابلاغ شد.

دبیر انجمن داروسازان ایران از پیگیری مصمم انجمن درخصوص تبعات تصمیم وزارت بهداشت به مراجع ذی صلاح خبر داد و افزود: راه اندازی داروخانه های گیاهی نه تنها موجب ساماندهی عطاری ها نخواهند شد، بلکه ایجاد مکان سومی  در کنار بیش از ۱۰ هزار داروخانه و ۵ هزار عطاری، فرآیند نظارت را پیچیده تر و در نهایت به فساد نظام دارویی منتهی می شود.

وی تصریح کرد انجمن پیشنهادهای متعددی برای ساماندهی عطاری ها و همچنین توسعه و تقویت بازار داروهای گیاهی و فرآورده های طبیعی،  در جلسات کارشناسی سازمان غذا و دارو ارائه کرده است.

سجادی در ادامه یادآور شد: زمانی بهترین تصمیمات برای ایجاد منافع ملی گرفته می شود که دولت ها ضمن پرهیز از تصمیمات شتابزده و سلیقه‌ای، تجربیات شکل گرفته در انجمن‌های تخصصی را در فرآیند تصمیم‌سازی‌های خود وارد کنند و اکنون پیشنهاد ما جهت جلوگیری از وهن نظام دارویی برای وزارت بهداشت، ابطال این آیین نامه غیرکارشناسی و پر اشکال بوده تا بتوان با همفکری صاحبنظران و ذی نفعان، تصمیم منطقی در این خصوص اتخاذ کرد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: