رییس اسبق بانک مرکزی:

تسعیر نرخ ارز تصمیمی نادرست است

در پایان دولت آقای احمدی‌نژاد، دولت برای پرداخت بدهی خود به بانک‌ مرکزی پیشنهاد تهاتر ۷۴ هزار میلیارد تومان بدهی را با تسعیر دارایی‌های ارزی بانک مرکزی ارائه داد.

به گزارش عیارآنلاین، مظاهری ادامه داد:همان زمان کارشناسان زیادی نسبت به تبعات این طرح هشدار دادند و در مجلس این تبصره خلاف، تشخیص داده شد.»تسعیر نرخ ارز درآمدی نیست که دولت بخواهد روی آن حساب کند. چراکه سرمایه‌ای افزایش پیدا نمی‌کند و درآمدی هم به وجود نمی‌آید. فقط سبب افزایش نرخ ارز می‌شود که باز هم بانک مرکزی باید این دارایی‌ها را به ارز نگه دارد و نمی‌تواند به ریال تبدیل کند.»

او گفت:«بانک مرکزی وظیفه حفظ و نگهداری هر یک دلار از درآمدهای ارزی را دارد. مثلا هر یک دلار که به این بانک می‌رود فرضا هزار تومان ارزش دارد و باید در ترازنامه‌اش ثبت کند. حالا اگر دلار سه هزار تومان است، هر یک دلار را معادل سه هزار تومان در ترازنامه ثبت می‌کند.در حالی که در تسعیر نرخ ارز، بانک مرکزی باید ۶۰ سنت از آن یک دلار را بفروشد که این اقدام به سیستم بانکی و اقتصاد کشور صدمه می‌زند.»

  زمانی شما خانه‌ای به قیمت ۵۰‌میلیون تومان می‌خرید که مدتی بعد قیمتش به ۱۵۰ میلیون تومان می‌رسد، اگر خانه نخریده بودید احساس زیان می‌کردید؛ اما حالا که خریده‌اید تصور می‌کنید که سود کرده‌اید. در صورتی که این‌طور نیست و شما ۱۰۰‌میلیون تومان سود نکرده‌اید. چراکه افزایش قیمت سود نیست، بلکه تورم است.

 درباره نرخ ارز هم این موضوع صادق است. یعنی ارز بانک مرکزی سود نیست. بنابراین به نظر نمی‌رسد تسعیر نرخ ارز راهکار خوبی برای جبران بدهی‌های دولت باشد.»

منبع: نقدینه

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: