۵ مرد ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۵۰

سیف: بانک‌های‌ اروپایی‌ با ایران‌ کار می‌کنند

رئیس کل بانک مرکزی گفت: پس از برجام بیش از ۵ هزار گشایش اعتباری صادر شده و ۴۷۲ رابطه کارگزاری بانکی برقرار شده است.

به گزارش عیارآنلاین، ولی الله سیف روز دوشنبه در جلسه شورای اداری آذربایجان غربی با اشاره به گسترش ارتباطات و تعاملات بانکی در فضای بین‌المللی گفت: پس از اجرای برجام بیش از ۵۸۰۰ ال سی از زمان اجرای برجام برای تجار ایرانی در بانکهای دنیا صادر شده و علاوه بر آن ۴۷۲رابطه کارگزاری بانکی در این مدت بین ایران و دیگر کشورهای دنیا ثبت شده که بسیار قابل توجه است.

وی با اشاره به اینکه بر خلاف گذشته، بانک های بزرگ اروپایی امروز با ایران کار می کنند، اضافه کرد: این آمار نشان دهنده بازشدن فضای توسعه تجارت کشورمان پس از اجرای برجام بوده و بهبود روزافزون این امر را در ماه های آتی بازگو می کند.

وی اظهار کرد: این وضعیت با وجود بهبود نسبت به سال های گذشته، مطلوب ما نیست و ما خواهان بهتر شدن این وضع در هفته ها و ماه‌های آینده هستیم.

وی تاکید کرد: اجرای برجام برخلاف بسیاری از القاء های صورت گرفته از دستاوردهای بزرگ دولت به شمار می رود و گشایش های قابل توجهی پس از اجرای آن داشته ایم.

رئیس کل بانک مرکزی از اهتمام دولت برای سر و سامان دادن به مسائل اقتصادی از ابتدای فعالیت دولت تدبیر و امید خبر داد و گفت: تحریم سنگینی پیش از تصویب و اجرای برجام برای کشورمان در دنیا وجود داشت ولی پس از آن، به رغم محدودیت ها دستاوردهای بزرگی در توسعه ارتباط با دنیا داشته ایم.

سیف آرامش در فضای اقتصادی را نتیجه فعالیت مستمر و مصمم دولت تدبیر و امید در کشور عنوان کرد و ادامه داد: از ابتدای فعالیت این دولت تورم بیش از ۴۰ درصدی به کمتر از ۱۰ درصد کاهش یافت و نوسان نرخ ارز در انواع مختلف نیز بسیار کمتر از پیش شد که این روند همچنان با اهتمام دولت ادامه دارد.
وی پیش بینی پذیر بودن اقتصاد را عامل مهمی برای حضور سرمایه گذاران در کشور دانست و افزود: در حال حاضر ثبات از جمله شاخصه های اقتصاد ایران به شمار می رود.

وی بالا بودن نرخ سود بانکی و تورم را عامل مهمی برای ایجاد ساختار نامتعادل نظام بانکی عنوان کرد و ادامه داد: در گذشته با اجرای برنامه های نامناسب و عدم وجود ساختار متعادل در نظام بانکی، بانک ها بخش اعظمی از قدرت تسهیلات اعطایی خود را به علت های مختلف به ویژه دارایی های منجمد شده شامل مطالبات غیرجاری، مطالبات از دولت و همچنین دارایی های غیرمالی از دست داده بود که این امر با ایجاد انضباط در این دولت، بهبود یافته ولی به حد بهبود کامل نرسیده است.

رئیس کل بانک مرکزی از برنامه ریزی این بانک با همراهی نهادهای مرتبط برای خروج هفت هزار و ۵۰۰ واحد کوچک و متوسط در سطح کشور از مشکلات مالی با اعطای سرمایه در گردش خبر داد و اضافه کرد: برای جلوگیری از هدر رفت این تسهیلات سعی داریم بر اساس اولویت های تعریف شده، این وام ها را در اختیار واحدها قرار دهیم.

وی گفت: طبق بررسی های صورت گرفته برای احیای همه این واحدها حدود ۱۶۰ هزار میلیارد ریال تسهیلات لازم است که رقم بسیار کم نسبت به کل تسهیلات اعطایی سالانه می باشد و به راحتی می توان آن را تزریق کرد که البته شرط انجام این امر، وجود توجیه فنی، اقتصادی و بازاریابی برای تولیدات واحدهاست.

سیف با اشاره به اعطای چهار میلیون و ۱۷۰ هزار میلیارد ریال تسهیلات در سیستم بانکی کشور در سه ماهه ابتدای سال گذشته اظهار کرد: این میزان امسال با رشد ۴۴ درصدی رو به رو بوده و هدف اصلی این تسهیلات نیز رشد تولید و اختصاص به واحدهای تولیدی مشکل دار بوده است.

وی همچنین از اتمام بررسی لایحه های بانکداری بدون ربا و قانون بانک مرکزی در کمیسیون ویژه دولت خبر داد و افزود: این لایحه در آستانه بررسی در دولت است و پس از آن بلافاصله به مجلس شورای اسلامی ارسال می شود که امیدواریم با اجرایی شدن آن، وضعیت نظام بانکی بیش از پیش بهبود یابد.

منبع: اخباربانک

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: